Seramikte kendisini imar etmek üzere 72’sinde üniversiteye başladı

Gösterici tutkunu 72 yaşındaki Feyiz Söyleyici Kanun, kendisini seramikte üstelik geliştirmek ve ongun tıpkısı terbiye kabul etmek üzere ilerleyen yaşına rağmen üniversitede öğrenim görmeye başladı.

Yaklaşık 55 yıl geçmiş Erzincan Kız Meslek Lisesi Fotoğraf Bölümünden mezun olan Yasa, evlendikten sonraları dahi tafsilatlı yıllar fotoğraf sanatıyla ilgilendi.

Eşinin mesleği nedeniyle Bolu’ya yerleşen Kanun, 8 sene evvel seramikle de ilgilenmeye başladı.

Tıpkısı atölyede seramik yapımını öğrenen Yasa, kendisini geliştirmek ve gani terbiye kabul etmek üzere üniversite sınavına girdi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Iyicene Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü kazanan Kanun, okulunu bitirip ahiret yolculuğu fail hocasının anısına görüşme çalışmaları fethetmek istiyor.

“Öğrenmenin, okumanın, sanatın yaşı olanaksız”

Evli, 2 yavru ve 4 torun sahibi Devlet Söyleyici Yasa, AA muhabirine, eşinin üstelik sanatla ilgilendiğini, mesleği dolayısıyla Küçük Asya’yu gezdiklerini belirterek, “Son yerimiz Bolu oldu. Bolu’bile yine resme başladım. Deli Dolu namına resim yapıyorum. 8 yıldan beri de seramik yapıyorum.” dedi.

Resimlerinde anane ve görenekleri, Rum kadınlarını figür namına işlediğini kaydeden Yasa, “8 yıldan beri birlikte Rum kadınlarını seramik namına dışarı çıkardım.” ifadesini kullandı.

Bolu’birlikte seramik ve resim hocasıyla tanışmasını anlatan Kanun, şöyle devam etti:

“Bana ‘Siz seramik bile yapın’ dedi. O ahit hazır değildim, yıllar sonra başladım. Hocamın atölyesinden faydalandım. ‘Sen gitgide belki seramikle tanınacaksın’ demişti. Ben ‘Allah Cenabıhak’ dedim. Tıpkısı aktarılma aklıma koydum, bunun okulunu okuyayım, henüz dolgunca terbiye alayım istedim. Ama hocam bunları göremeden memat etti, bire bir yıl olmadı henüz. Deminden henüz üstelik hızlandım, onun anısına benzeri şeyler fayrap etmek istiyorum. Darülfünun sınavlarına girdim, kazandım, istediğim oldu. İnşallah değme madde uğrunda gidecektir. Temas zaman söylüyorum; öğrenmenin, okumanın, sanatın yaşı imkânsız. İnşallah 4 sene sonraları bile okulun bittiği günde veda konuşmasını sizinle yaparım.”

Kanun, elhak sanatla uğraştığını ama bunu daha bilinçli, atölyede, okulunda, heveskâr hocalar eşliğinde başarılı tutmak üzere yapmayı istediğini dile getirerek, “72 yaşındayım ama kendimi o yaşta görmüyorum. Farklı öğrenciler kabil benzeri çalışmaları yapacağım inşallah. İsteğim, Cenabıhak sağlık ve zihin açıklığı versin, okuluma bitmeme edeyim.” dedi.

Share: