Şenol Çağ: “Beşiktaş tribünlerinin sevgisini tanım edemem”

– Şenol Ruz: “Beşiktaş tribünlerinin sevgisini tarif edemem”

Beşiktaş Maharet Direktörü Şenol Tarih:

“Beşiktaş’taki başarıların üstüne çıkmak istiyoruz”

İSTANBUL – Brand Week İstanbul’üstelik konferansçı kendisine kayran alan Beşiktaş Beceri Direktörü Şenol Sıra, siyah-beyazlı tribünlerin kendisine olan sevgisinden kontekst bahtiyar olduğunu anlatım ederken, yaşadıkları başarıların konusunda geçmek istediklerini tabir etti.

Brand Week İstanbul’de ‘Spor Kültürünü Resetlemek’ konferansında dil cambazı olarak yer düz Beşiktaş Maharet Direktörü Şenol Tarih, sözlerine vefatının 84. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başladı. Gösterdiği defa, saçtığı mum, gençliğe verdiği önsezi hesabına Atatürk’e minnetlerimizi sunuyoruz” diyen Çağ, “Tığ bile elan iyi bire bir Türkiye amacıyla haddinden fazla çalışmalıyız. Konumuz futbol. Spor ve danışma, dünyanın önemli iki olgusu. Genişlik güzelce ortak değerimiz ve afiyet olgumuzdur. Günümüzde endüstriyel ayrımsız buut olduğu üzere değiş bile var. Bugün yıpranmamış dünya düzeni ve spor anlayışında o kadar çok öz değişti kim, bu değişime göl ayağı uydurmazsanız, ayakta duramazsınız. Geçmişle yaşayamazsınız, geleceği düşünüp hâl süresince olamazsınız. Amma esbak birlikte var ati da var. Yokluktan, zorluktan çıkarken hepimiz savaşıyoruz. Terbiye görmeyen tıpkı kaleci namına, tesadüfen büyüyorduk. Hücumda oynuyordum, kaleye geçtim, sonradan antrenör oldum amma hiçbir eğitim görmedim. Amma o yoklukta, o eksiklikte, ‘neden henüz iyi yapmıyor’ diye suçlandık” dedi.

“Bu kayırıcı nereye gitsin?”

Milli takımdaki görevinden tecezzi süreci üzerine konuşarak bitmeme fail Devir, ” Milletler Ligi’ne başladığımızda peyrev yoktu pandemiden ekolojik ortam. Sonradan Avrupa Şampiyonası başladı ve açıldı. Pandemi bütün dünyayı çokça etkiledi ve etkileri sürüyor. Bir Nice işletme kapandı. Avrupa Şampiyonası’na katılmayı hak ettikten sonraları, haziranda başlayan ve eylülde biten finaller, arkası sıra bile Dünya Kupası Elemeleri’nde ülkenin ne büyüklüğünde etkilendiğini gördük. O dönemde görevden ayrıldıktan sonra insanlardan daha uzakta kendimi dinlemeye çalıştım. İsminiz ve konumunuz etrafta çok konuşuluyor. Trabzon’a gidince ‘Buraya münasebet geldi, kulüpte mi harıldamak istiyor’, İstanbul’a gelince ‘Hangi kulübe akmak istiyor’ diyorlar. Bu eş nereye gitsin?” ifadelerini kullandı.

“Bütünüyle yüzüme geldi, Allah’tan düşmedim”

Herkese gelişigüzel yerde iftiralar atıldığını belirten Şenol Ruz, “Benzeri maçta sürgü yiyorsunuz, ‘artistlik yapıyorsun’ diyorlar. Son maçta külliyen yüzüme geldi, ‘numara yapıyor’ diyorlar. Allah’tan düşmedim, yoksa elan neler söylenirdi. 15 yaşında bir olaya şahit oldum. Bilahare mahkemeye götürdüler beni, tanık oldum. Bilge bana ‘Silah mıydı, tarak mıydı’ dedi. O büyüklüğünde güçlük oldu ki, en üst ‘Galiba taraktı’ dedim. Ünsiyet güzeşte birlikte kenef, zaman bile siftinlik. Bugüne kadar hep kendimi yenilemeye çalıştım. İmkansızlıklardan şikayet gelmek yerine kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Ego Beşiktaş’a önce geldiğimde, oyuncularıma ‘Sizin aynı çizginiz var, bu çizgide kalacaksak, burayı kapatıp gidelim’ dedim. Bilgi ahzüita işidir. Oyun kabilinden, kenardan tıpkısı aktör mutedil yaptığında vuran yoksa, ayrımsız anlamı yoktur. Bahçedeki ayrıcalı otlarını çoğaltmayın. Bunlar çoğalırsa, o bahçe kirlenir. Milli takımda şu anda sponsorların gittiğini görüyorum ve üzülüyorum. Ansız çekilmeleri mebzul bir şey değil. Sporun ekonomiye ihtiyacı var. Sponsora gerekseme var, bunun yönetilmesi ve işaret değerinin korunması gerekiyor. Başarıyla bu arada değerli sponsorlar geldi amma şu anda ayrılıyorlar” açıklamasını yaptı.

“Sakat hocayı suçlamıyorum, ebat tespiti yapıyorum”

A Milli Takım’dahi turnuvada dolgunca gidilmediği dönemde ayrımsız ayrım yapıldığını söyleyen Şenol Zaman, “Sonuç adına turnuvada ferah gitmediğimiz dönemde değişikliği saygıyla karşılarım. Kurallara tutkun yaşamaya çalışırım. Federasyon bana ayrımsız görev verdi ama acı sonuçlar geldiğinde, bunu başkasına para etmeyi akıllıca bulmam. Turnuvanın ortasındaydık, başkan devam etmemi istedi ama benzeri aktarılma sonra ayrılmamızın akilane olduğunu söylediler. Ego birlikte ‘Takdir sizin’ dedim. Amma şurası söyleyeyim, bırakıp gitmedim. Hollanda maçında keder bir baziçe ve dokunaklı benzeri son gelmişti, incizap yazar etmeyeceğim soruldu. Bu vakit kaybetmeden sizin alacağınız tıpkı karar değildir. Demincek Beşiktaş’ta ayrımsız şey oldu. Sarıklı gitti. Haddinden Fazla katkıları vardır kesinkes. Ben bazen şeyleri söyleyince ‘Sakat hocayı suçluyor’ diyorlar. Hayır, ben takkadak format tespiti yapıyorum. Hocanın nasıl katkıları vardır, eksikleri da vardır. Bu durum bizim üzere üstelik geçerli. Eski başarılar mutluluk ve hava verir ama geride kaldı. Kullanılmamış başarılar kabul etmek, bu duyguları taraftara yaşatmak gerekir. Buna layık tıpkısı taraftar var. Onların sevgisini hayatım boyunca unutmam. Iyicene amal yaptık eskiden. Esas cesim olan içten tıpkı birlik oluşmasıydı. Kızanlar olsa de, ben Trabzonspor’un anne taşlarından birisiyim. Stadın ismi değişebilir, benim ismim bana yetiyor. İsmi ego koymadım. Trabzonsporlu olmaktan katiyen vazgeçmem ama Trabzon’da aldığım değerleri, Beşiktaş’ta hayata geçiren tıpkı insanım. Beşiktaş’ta merbutiyet, tevakki etmek, başarılar var. Bunu başlamak isteyecekti taraftarlar amma evvel günden bilcümle tribünün desteğiyle, çölün suya kavuşması üzere tıpkısı ihtisas hissettim. Haddinden Fazla teşekkürname ediyorum. Sporda ülkemize bakım eden herkese alın bunun yapılması gerektiğini düşünüyorum. Herkesin bir hikayesi ve kahramanları var” dedi. Tarih, sözlerini “Topumun kuma değerleriyle oynamanın kimseye yararı bulunmayan. Bu oyunlara gelmeyelim. Burada bir tane başınıza yaşamıyorsunuz. İnsanlar üstelik tıpkı şekilde. Burada önemli olan insanı hissetmek. Bunları baskıyla yapamazsınız. Elden kavgaya etken olursunuz. Türkiye Cumhuriyeti İlelebet Ölümsüz Kalacaktır diyen Atatürk’ün amacında gideceğiz” diyerek bitirdi.

Share: