SELIM Parti’li Karahocagil: “Elektriğimizin yarıdan fazlasını evcil ve yenilenebilir kaynaklardan üretiyoruz”

DÜRÜST Fırka Amasya Mebus Mustafa Levent Karahocagil, “20 yılda elektriğimizin yarıdan fazlasını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretir konuma geldik.” dedi.

Karahocagil, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, 20 yılda “hür erke, kıpırdak Türkiye” sloganıyla metin çok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Yatırımların, gelecek nesillere bırakıt kalacağını belirten Karahocagil, “Göreve geldiğimiz ahit 31 bin 846 megavat olan hareketlilik yerleşmiş gücümüzü 102 bin 43 megavata çıkarttık. Ülkemizde 2002’de 300 olan neşelilik üretim santrali sayısını ağustos 2022 bakımından tahminî 37 tekmil artırarak 11 bin 27’ye çıkardık.” bilgisini verdi.

Karahocagil, yerli ve yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların karşılığının alınmaya başlandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“20 yılda elektriğimizin yarıdan fazlasını yerli ve yenilenebilir kaynaklardan üretir konuma geldik. Yenilenebilir enerji kaynakları olan hidroelektrik, rüzgar, gündüz, jeotermal, biyokütle, biyogaz üzere enerji kaynaklarını içeren lisanssız zindelik üretimi yapılabilmesi amacıyla üreticilere lisanssız üretim tesisi kurma ile ilişkin düzenleme yapılmıştır. Lisanssız üreticilerin artık zat ihtiyaçları amacıyla istihsal yapmasının sağlanması amaçlanmıştır.”

Share: