ŞEHİRLERİN ZEVK REKABETİ – “Testi kebabı”nda Nevşehir ile Yozgat’ın tatlı rekabeti sürüyor

Türkiye’nin ensesi kalın yemek kültüründe lezzetiyle adını duyuran “Testi kebabı”nda Nevşehir ve Yozgat arasında tatlı rekabet yaşanıyor.

Yozgat esnafı, lezzetin uzun yıllardır mutluluk genelinde “Yozgat testi kebabı” namına anıldığını savunurken, Nevşehir esnafı ise kebaba lezzetini veren testinin Avanos ilçesinde üretilip Yozgat’a gönderildiği, testinin bile testi kebabının dahi anavatanının Nevşehir olduğu görüşünde.

Testi kebabı için önce geçmiş cılız soğan, domates, biber ve sarımsak doğranarak ayrımsız anif konuluyor. Kuzu etiyle birleşen sebzeler, bahar birlikte eklendikten sonra harmanlanıyor ve testilere dolduruluyor. Tereyağı ve defne yaprağı ilave edildikten bilahare testinin ağzı mayasız hamurla kapatılıyor ve çekicilik alması üzere üzerinden kıtipiyoz tıpkı mapus açılıyor.

Meşe kömürüyle yakılan ateşte tahminî 1,5-2 saat kalan testi kırıldıktan sonra içindeki kebap servis ediliyor. İsteyen müşteriler, testiyi kendisi kırıyor.

Nevşehir testi kebabı

Nevşehir Tecim ve Endüstri Odası ile Avanos Kaymakamlığının girişimleri sonucu, sabık sene ağustos ayında Türk Nişancı ve Bellik Kurumunca coğrafi işaretle tescillenen “testi kebabı”na adını veren testi, Nevşehir’in umum sanatlarıyla ünlü Avanos ilçesindeki çanak ustalarının elinde gestalt kayran yer ve akarsu karışımından imal ediliyor.

Avanos Esnaf ve Sanatkarlar Odası Umumi Heyet Üyesi Orçun Saika, AA muhabirine, testi kebabının yörenin arz sevilen ve yeğleme edilen lezzeti olduğunu belirterek, “Testi filhakika Avanos’ta üretilmekte, Yozgatlılar dahi testiyi buradan götürüyor. Testi kebabı Avanos’a aittir, genişlik iyice şekilde da yapılmaktadır. Bölgemizden arz angın kemirmek testi kebabıdır, insanlar geldiklerinde yöresel kemirmek adına testi kebabı yiyor. Bu kebabı aşındırmak için bölgemize mevrut evcil ve ağyar var.” dedi.

Avanos ilçesinde lokanta işleten Mustafa Dursun da testi ve testinin kattığı lezzetle ortaya sâdır yemeğin Nevşehir’e saf olduğunu dile getirdi.

Zaman ahit göstergeç programlarında Yozgatlıların “testi kebabı bizimdir” açıklamalarıyla karşılaştığını ve duruma güldüğünü tamlayan Dursun, şunları kaydetti:

“Testi buraya has ve buranın toprağıyla yapıldığı amacıyla Nevşehir’e otantik aynı ayar katıyor. İçinde kullandığımız malzemelere temel lezzetini veren topraktaki tattır. Bu kap, Hititler döneminden beri yapılagelen bir öz. Yozgat bu konuda kendini haddinden fazla yormasın. Adı üzerinde, testi yemeği buraya aittir. Ağırlıklı olarak yabancı misafirleri konuk ediyoruz. Cemi dünyaya testi kebabını tanıtan civar burasıdır. Çok dahi popülerdir. Son zamanlarda bölgemizi musahabe eden turistlerin şipşak alelacele hepsi bu lezzeti tadıyor. Diğer turizm bölgelerinde testi yemeği bulunmuyor. Bunun reklamını tığ burada yapıyoruz. Yöremizin sunma ilkin mevrut lezzetlerinden birisidir.”

“Testinin dışı Nevşehir’in amma yemeği Yozgat’a aittir”

Yozgat Kahveciler ve Lokantacılar Odası Başkanı Eyüp Coşgun, kebabın pişirildiği testinin Nevşehir’birlikte yapıldığını ancak içindeki yemeğin Yozgat’ın yöresel lezzeti olduğunu savundu.

Testi kebabının Yozgat’ta onlarca yıldır sunulan kemirmek olduğunu anlatan Coşgun, “Testi kebabı bizim atalarımızdan yadigardır. Bunu zaten değme devir söyleriz. Bozok Yaylası’nın kekik kokan topraklarından yemini almış kuzulardan yapılan bire bir yemektir. Yozgat’a ilgili bire bir yemek olduğunu biz herhangi bir zaman vurguluyoruz. Nevşehir testisiyle ünlüdür amma kemirmek bize ait.” ifadesini kullandı.

Yarışma önerisi

Yozgat ve Nevşehir beyninde testi kebabı ile rabıt aynı yarışma yapılması önerisinde bulunan Coşgun, “Hangimiz elan içimli yapıyoruz, daha iyicene sunuyoruz? Daha sonrasında Türk Berat ve Marka Kurumunda bellik tescili eden rüfeka kararı kendileri versinler. Ona göre birlikte testi kebabımızı tescillesinler.” dedi.

Kentte yaklaşık 50 yıldır aşçılık eden Sami Tığ da gelişigüzel ne kadar testi kebabını Nevşehir tescillese de Yozgat’a başmaklık tıpkısı kavrulmuş olduğunu savunarak, “Onlar bu işi bilmezken tığ testi kebabı yapıyorduk. Onun amacıyla ki ne derse desin Yozgatlılara başmaklık benzeri yemektir. Güveç çanağı ve testiler Nevşehir’da orada yapılıyor amma yemeğini tığ yapıyoruz. Bunu kimesne bizimle tartışamaz. Bunu Türkiye değil, acun bile bilir.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlardan Ahmet Başol ise testi kebabının Yozgat’ta yalnız aşevi ve restoranlarda yapılmadığını, evlerin bahçesinde birlikte yapıldığını ve genellikle birlikte misafirlere ikram edildiğini belirtti.

Share: