Sedat Peker’in Ramazan Kolilerini Dağıtanlar Alçak Ceza Mahkemesinde Yargılanacak

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize 2. Asliye Ceza Mahkemesi, suç örgütü liderliğinden daha önceki hükümranlık giyen Sedat Peker’in güzeşte ramazan ayında Rize’ye gönderdiği yardım kolilerini dağıtanlar ve koli dağıtımını haber özne gazetecinin yavaş ukubet mahkemesinde yargılanmasına karar verdi.

Hakkında yakalama kararı mevcut ve Mürekkep Gündüz Feneri Emirlikleri’nde olduğu aritmetik edilen Sedat Peker’mağara güzeşte ramazan ayında Trabzon ve Rize’ye gönderdiği yardım kolileri nedeniyle Rize’birlikte 10 sevimli 2 April 2022 tarihinde gözaltına alınmıştı. İfadesi alındıktan sonraları azade bırakılan 10 gönül arasında bulunan Yılmaz Günay, Erkan Saymazlar ve Hüseyin Yılmayan karşı Rize 2. Esas Mahkemesi’nde ülkü açılmıştı. Hazırlanan iddianamede, arkalama kolilerini dağıtan Yılmayan Günay ve Erkan Saymazlar ile koli dağıtımını haberleştiren gazeteci Hüseyin Yılmayan’ın ‘örgüte bile bile ve atlaya zıplaya arkalama etmek’ suçundan cezalandırılması istenmişti.

AĞIR UKUBET MAHKEMESİNDE YARGILANACAKLAR

Rize 2. Asliye Ukubet Mahkemesi, yanlışlık örgütünün işlediği suçların ağırbaşlı ceza mahkemesinin yetkisi dahilinde bulunduğu gerekçesiyle sanıkların Rize Kırıcı Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına değişmeyen verdi. Mahkeme kararında şunlar kaydedildi:

“Seçkin hangi büyüklüğünde sanıklar Erkan Saymazlar, Hüseyin Yılmaz ve Yılmaz Günay haklarında üzerlerine atılı ‘örgüte isteyerek istekle yardım etme’ suçunu işlediklerinden bahisle eylemlerine uyan TCK’nın 220/7, 53/1 maddeleri uyarınca cezalandırılmaları, sanık Yılmayan Günay için ayrıca TCK 63 maddesinin uygulanması talebiyle amme davası açılmış ise bile iddianame içeriğine ve yapılan UYAP sorgusuna bakarak ‘yanlışlık çalışmak amacıyla teşkilat ihdas’ suçu yönünden Sedat Peker üzerine birçok soruşturma ve kovuşturmanın bulunduğunun, iddiaya konu yanlışlık örgütünün işlediği argüman edilen suçların ise okkalı ceza mahkemesinin yetkisi dahilinde bulunduğunun anlaşıldığı, dolayısıyla seçme hangi büyüklüğünde TCK’nın 220. maddesinde planlı ‘örgüt kurma, rejim ve üyeliği’ suçu üzerine enstantane ika görevi temel ukubet mahkemesine ilgilendiren ise bile örgütün işlediği sav edilen taksirat alçak ceza mahkemesinin yetkisine girmesi halinde TCK 220. maddesinde düzenlenen suç yönünden de müdrike yapma görevinin korkulu ceza mahkemesi tarafından adına getirilmesinin gerektiği anlaşılmakla, iddianameye konu tamlanan bu suç ile dayalı müdrike etme görevinin yavaş ceza mahkemelerine ilişik olması nedeni ile mahkememizin görevsizliğine; yargılamanın yapılması bakımından dosyanın görevli ve yetkili Rize Ciddi Ukubet Mahkemesi’hangi gönderilmesine…”

“EGO GAZETECİLİK GÖREVİMİ YAPTIM”

Koli dağıtımını muhabiri olduğu Kuzeyteve malumat sitesinde haberleştiren Hüseyin Yılmayan, karşı acılan davaya ve ağırbaşlı ukubet mahkemesinde yargılanacak olmasına aksülamel gösterdi. “Ben, gazetecilik görevimi yaptım” diyen Yılmayan, şunları söyledi:

“Sedat Peker’in yasağı mı var yardım yapmakla ilgili? Haram vardı de biz bunu bilmiyorduk da haberi yaptık diye mi aldılar bizi? İfademizi verdik, ‘Sedat Peker’le bir bağınız var mı’ diye niteleyerek sordular. Sedat Peker’le yalnız yapmış olduğum haberlerle ait bir bağım var. 2016’dan beri Topluluk İttifakı mitinglerinin hepsinde bulundum. Nevşehir’deki mitingine gittim; Niğde’de, Sivas’ta mitinge gittim. O dönemlerde Topluluk İttifakı’na destek veriyordu Sedat Peker. En gani iş kadını ödülü verdi ona. Türkiye’nin arz gür iş adamı adına tanıttı, yardımlarıyla civar plana çıkarttı, bunu cesamet birlikte sevdi. Trabzon’üstelik yetmiş koli bırakıldı, gerisi Rize’ye bırakıldı. Belediyenin otoparkının içerisinde dağıtıldı. Muhtarlar geldi, aldı. Geriye mütezayit kısmı birlikte orada belediye çalışanları vardı, işçiler vardı, onlara biricik bir tane verildi. Kimesne de et kafalı çevirmedi. Tümce geldi, kolisini aldı gitti. Ben de 3 buçukta gittim, olgun montajını yaptım. Sekiz civarında emniyetten aradılar, ‘İfade vermeniz gerek’ dediler. Gittik ifademizi verdik, tün saat 3’te çıktık oradan. Muhtar kolisini aldı ben üstelik haberimi yaptım çıktım.”

Peker’mağara yardım kolilerini dağıtanlar arasında mevcut ve üzerine sevgili açılan Yılmaz Günay, güzeşte ay Peker’ mağara evinde silahlı saldırıya tutulmuş ve sakil yaralanmıştı.

Share: