Seçer: “Bu sarsıntı Mersin’in ve bölgenin tarihini değiştirecek”

Sazak Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, zelzele sonrası bölgede ve kentte yapılan çalışmalara dair STK’lar ile benzeri araya gelmeye devam ediyor. Seçer, sonuç namına depremin yaşandığı 10 ilin Sazak’deki yöre cemiyet, varlık başkanları ve STK temsilcileriyle buluştu.

Depremin yaşandığı 10 ildeki yurttaşların hepsinin Mersin Ağacı’dahi sıhriyet bağları olduğuna özen çeken Komutan Seçer, “Amacımız, o bölgelerle iletişimi olan, köklerinizle ilişkisi olan sizlerin, bize aktaracakları, bizim bilmediklerimizi tamamlamanız, bizden gördükleriniz istikametinde yapmamızı istedikleriniz, Mersin Ağacı’e yansımaları, Mersin Ağacı’birlikte yaşadığımız mesail. Çünkü biliyoruz kim çokça yüksek sayıda akrabalarınız buraya geldi. Sizlerin yanına, bizlere ve ayrıksı kurumlara konuk oldular. Geçen hafta sonu koliler üstelik geldi. Çokça hızlı yaptırdık onları, 15-16 kiloluk. Bu katkıları alabilirsiniz. Hiç sav gayrimümkün, bize söyleyin biz apotr oluruz” ifadelerini kullandı.

Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Şanlıurfa civar dernekleri temsilcilerinin toplantıya paydaşlık gösterdiğini belirten Seçer, “Zaten birbirimizi tanıyoruz. Birbirimizi daha bereketli anlayabiliriz ve sizden dahi çok yararlanacağımı düşünüyorum. Çünkü gelen akrabalarınızın çoğu burada yaşayacak, gitmeyecek. Bizim hesaplarımıza bakarak bölgeden gelen 65-70 bin sülale var. 40 bini haddinden fazla şen kalır. Sazak’in havasını suyunu içen üstelik gitmez, tahminimizden öte kalır. Siz biliyorsunuz buranın nasıl benzeri anlayışa cemaat olduğunu. Burada insanlar kendini boydak hissetmiyor. Burada insanlar rahat” dedi.

“Bu zelzele Mersin Ağacı’in ve bölgenin tarihini değiştirecek”

Mersin Ağacı’in sarsıntı olan bölgeye yakınlığı zımnında az çok ciddi öneme ehil tıpkı şehir olduğunu rapor fail Seçer, “Bu sarsıntı Sazak’in ve bölgenin tarihini değiştirecek. Ati on yıllar, yüz yıllar tarihini şimdiden yazmaya başlayacak. O bölgede her öz değişecek. Sazak’üstelik birlikte değişecek. Şu anda Sazak’dahi 2 milyon 700 bin can yaşıyor. Bu nüfusun yaşayabilmesi için burada envestisman açmak geçişsiz. Eskimemiş alanlar fayrap etmek lazım” diyerek konuştu.

Bu depremlerin kendisinin birlikte yapması gereken işleri öne almasına neden olduğuna ilgi çekici Seçer, “Kentsel transformasyon, benim ati dönme, seçim dönemindeki yer büyük beyannamem zarfında kayran alan vaadim olacaktı. Depremden sonra hemencek Facia Yönetimi ve Kentsel Transformasyon Kat Başkanlığını ihdas kararı aldık. Çok eksiksiz ayrımsız ofis başkanı üstelik atayacağım buraya. Çokça iyi, Türkiye’de konusunu ferah bilen birini getireceğim, oraya ofis başkanı atayacağım” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesinin depremden bilahare bodur sürede barınma alanları oluşturduğunu dile getiren Seçer, “Çokça eş buraya ati. Şu anda 400 bin birey gelmişse daha dahi gelecek. TOKİ acilen girecek 40 bin bağan gelirli yurttaş konutu yapacak. Mersin Ağacı’in standardıyla Kahramanmaraş’ın, Elbistan’ın, İslahiye’nin, Nurdağı’nın, Yaylakonağı’nın standardı aynı değil. Buranın standardı elan efdal. Oradan mevrut buranın kirasını ödeyemez, familya alamaz. Ona göre ev yapacak. Satması eşya değil kiraya versin. TOKİ yapsın kiraya versin. O yöntemler bile var” ifadelerini kullandı.

Konteyner kent planının Sazak’birlikte olup olmadığının sorulması üzerine Seçer, “Bizim burada taşımalık planımız namevcut. Hatay’üstelik şu anda 300 ailelik keçe şehir kurduk. Bugün 153 eş taşındı, kalan 147 eş da taşınacak. 300 ailelik çerge kenti oraya halihazırda kurduk. Adıyaman’da de bu sevimsiz şita günlerinde vatandaşlarımıza bölük yapılana büyüklüğünde, bir konuta alınana kadar, bire bir dakika önceki elan yaşanabilir mekanların sağlanması lazım. Hemen 80 dönüm yerde 670 adetlik konteyner kenti kuruyoruz” dedi.

Seçer, Adıyaman’de yapım çalışması başlayan konteyner site içerisinde, beyaban hastanesinin yanı sıra toplumsal alanlardan spor alanlarına, dallar üzere kreşten kıraat salonlarına büyüklüğünde açık bire bir planlama yapıldığını kaydetti. – MERSİN

Share: