“Sarsıntı Hatırat, Çök Nizam Tutun ve Tahliye Tatbikatı” yapıldı

İçişleri Bakanlığı Kıran ve Acil Uzanım Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Ilmek İşleri Başkanlığı hareket birliğiyle mutluluk genelinde yapılan “Yer Sarsıntısı Hatırat Çök Kumpas Tutun ve Tahliye Tatbikatı”, İzmir, Denizli, Manisa, Görgülü ve Uşak’ta bile yürütme edildi.

İzmir’de Buca Ayyıldız Hafızlık Kur’an Kursu’ndaki tatbikata Ilbay Çetince Harbi Köşger, İl Müftüsü Salih Sezik, AFAD İl Müdürü Kartal Muhci, müftülük ve AFAD personeli ile kurs öğrencileri katıldı.

Kur’an Kursu’ndaki ayrımsız sınıfa giren Ilbay Köşger, öğrencilerle sohbet etti.

Sirenin çalmasıyla protokol üyeleri ve öğrenciler, sıraların arasına çöktü. Manevra, toplantı alanında buluşulmasıyla serencam buldu.

Tatbikat sırasında İzmir’den, lep kamerası ile manevra merkezine deli dolu kaynak aktarıldı.

Tatbikata, kentteki 30 kaymakamlık müftülüğü ve 18 yatılı Kur’an kursundaki mecmu 16 bin öğrenci ve 400 personel katılım sağladı.

Uşak’taki manevra

Uşak’ta de Fatih Cahillik Merkezi’nde Vali Turan Ergün’ün katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta, personel ve öğrenciler, senaryo gereği siren sesinin duyulmasıyla “çök, düzen, tutun” hareketiyle kendilerini emin pozisyona aldı.

Siren sesinin akıbet bulmasıyla bilgisizlik merkezini boşaltan kol, güvenli alanda toplandı.

Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Turan Ergün, mutluluk genelinde afetlere hazırlık amacıyla tatbikatların genişlik ve kantite olarak geliştirildiğini belirterek, “Afetlerle ilgilendiren 3 kademeli planlama var. Afet öncesi, facia esnasında ve kıyamet sonrası çalışmaları diye niteleyerek. Bu, afet öncesi çalışmaların bire bir parçası, afet esnasında ne yapacağımızı bilmemiz makro. Bunu okullarda başarıyla yaptık.” dedi.

Manisa

Manisa’de dahi AFAD ve İl Müftülüğü işbirliğinde, kaza müftülükleri, Kur’an kursları ve eğitim bilimi merkezleri ile merbut binalarda arama kurtarma sivil topluluk kuruluşlarının katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı.

Sarsıntı anonsunun arkası sıra katılımcılar, bulundukları yerde “çök, kumpas, tutun” hareketiyle kendilerini sakıncasız pozisyona aldı. Binadakiler, sarsıntının sona erdiğinin bildirilmesinin arkası sıra düzenlilik bir şekilde tahliye edildi.

Tatbikata, devlet müftülüğü, 17 ilçe müftülüğü ve 303 Kur’an kursundaki toplanmış 7 bin 990 öğrenci ve 722 personel katılma sağladı.

Kültürlü ve Denizli’deki tatbikatlar

Aydınlık’daki tatbikat ise Umurlu Koca Öğrenci Kur’an kursunda yapıldı.

İl Müftüsü Hasan Güneş ve AFAD İl Müdürü Ramazan Harman’ın birlikte katıldığı tatbikatta 31 personel görev aldı.

Manevra kapsamında 65 öğrenci ve memur boşaltma edildi.

Denizli’de ise Dini Yüksek İhtisas Merkezi’ndeki tatbikata Ilbay Uca Fuat Çevik, İl Müftüsü Mehmet Kova, AFAD İl Müdürü Yüce Etiz ve AFAD personeli ile çalışanlar katıldı.

Senaryoyu uygulayıcı katılımcılardan alınan görüntüler tatbikat merkezine deli dolu kendisine aktarıldı.

Share: