Sarıkamış’ta martir ve gazi aileleri onuruna yemek verildi

Sülale ve Sosyal Hizmetler Vekil Yardımcısı Fatma Öncü, aynı atalar kadar hiçbir odağa vatanı uçurum etmeyeceklerini belirterek, “Onların çepel emellerini temas antlaşma olduğu üzere boşa çıkaracağız. Çanakkale, Malazgirt, 15 Temmuz ruhuyla yarınlara alay malay yürüyeceğiz.” dedi.

Sarıkamış Harekatı’nın 108. yılı etkinlikleri kapsamında, Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki benzeri otelde şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek programı düzenlendi.

Icra Vekili Yardımcısı Öncü, burada yaptığı konuşmada, sunu pres abuhava şartlarına rağmen vatan savunmasından mankafa durmayarak canlarını feda fail şehitleri anmak üzere Sarıkamış’ta olduklarını söyledi.

Zamanın donduğu yerde olduklarını tabir fail Avangart, şöyle konuştu:

“Bizim yurdumuz samimi eşsiz, bağımsızlığımız amacıyla Çanakkale’birlikte göynük, Kars’ta dahi donmuşuz. Rastgele öldü dediklerinde dirilmiş, temas bitti dediklerinde yeniden başlamayı bilmişiz. Bir yordamsız bin dirilmişiz. İşte Sarıkamış böyle ayrımsız milleti tarif valör. Hamdolsun ki biz o milletiz, o cesamet ve şerefteniz. 108 yıl önce anaların yüreğine üzücü, yiğitlerin kaderine kar düştüğü Sarıkamış’ı unutmamalıyız. Seferlerimizi, zaferlerimizi hatırladığımız büyüklüğünde hatırlamalıyız Sarıkamış’ı. Birlikte bir bu vatanı ecdadımızın kimseye kaş etmediği kadar, tığ üstelik kimseye, tek odağa bu vatanı, bu toprakları yar etmeyeceğiz. Onların kalıntı emellerini seçme antlaşma olduğu gibi boşa çıkaracağız. Çanakkale, Malazgirt, 15 Temmuz ruhuyla yarınlara birlikte yürüyeceğiz. Türkiye bayağı tıpkı ülke değildir, Türkiye Dindar coğrafyanın kalbidir, parçalanmamış mazlumların umududur ve insanlığın ruhudur.”

Mehmetçik, düşmanın birlikte hastalık ve ‘kara kış’la birlikte savaştı

Kars Valisi ve Belediye Komutan Vekili Türker Gariban da Sarıkamış’ın Türk harp tarihinin koca muharebelerine fon olduğunu, ordunun çokça tehlikeli şartlar altında yapılan bu muharebede hem düşmanla hem salgın hastalıklarla hem dahi itici şita şartlarına alın yiğitçe savaştığını anlattı.

Mehmetçiğin Sarıkamış’ta fedakarlık ve alplık örneği gösterdiğini vurgulayan Sahipsiz, “Bin yıldır üzerinde yaşadığımız bu şerif topraklarda bugün hür şekilde yaşayabiliyorsak, burada rahat şekilde tıpkısı araya gelebiliyorsak, mukaddesatımız dulda altındaysa, ezanlar semada yankılanıyorsa, kocaman bayrağımız dalgalanıyorsa, lacerem ki bunu, bedelini canıyla, kanıyla ödeyen ermiş şehitlerimize ve alp gazilerimize borçluyuz.” dedi.

DÜRÜST Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ise konuşmalarında kül şehitlere Allah’tan yağmur dileyerek, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.

Konuşmaların ardından, şehitler üzere dua okundu.

Share: