“Sapan beyazı”ndaki faziletkâr mahsul üreticiyi sevindirdi

Kırıkkale’nin Sapan ilçesinde yetişen ve “Akkuş beyazı” olarak aşina üzümün verimi üreticilerin yüzünü güldürdü.

Aroması ve şıra oranının yüksekliği, ayrıntılı kabuklu ve hazmının basit olmasıyla öne çıkan “Atmaca beyazı”nın, bu özelliklerini kırmızı topraktan aldığı değerlendiriliyor.

Yaklaşık 10 bin dönüm üzüm bağının bulunduğu ilçede güzeşte sene dönüm başına 1 ton yapıt alan üreticiler, bu yıl 1,5-2 titrem nişane elde ediyor.

Akkuş Şehremini Turgut Özdem, AA muhabirine, Kırıkkale’birlikte üzüm denilince akla Sapan’nin geldiğini söyledi.

İlçede Samsun yolunun madun ve art kısmında üzüm bağlarının bulunduğunu belirten Özdem, yağışların etkisiyle bu sene verimin faziletli olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Belediye kendisine ürününü satmakta zorlanan çiftçilerimizle ilişki kurarak, üzümleri Ekincilik Itimat Kooperatifleri, Güvenlik Umumi Müdürlüğünün toplumsal tesisleri yahut market ve tesislere da gönderiyoruz fakat çıktı anlayışsız pazarı ve misil boyundaki tezgahlarda üzümlerimizi satıyoruz. Kalan kısımları üstelik pekmez, köfter (bastık), namünasip ve kışın evlerimizde helvasını yapıyoruz. Yeniden çekirdeğini satıyoruz. Üzümden bir nice üstelik iz elde edebiliyoruz.”

Özdem, bu yıl fiyatların bile iyi olduğunu, bağda kilogramının 8-10, yol kenarındaki tezgahlarda ise 15-20 liradan satıldığını dile getirdi.

Üreticilerin ürün ve fiyatlardan kıvançlı olduğunu anlatım eden Özdem, “Biz üzümümüzü Akkuş beyazı kendisine tescillemek amacıyla rabıt çubuklarımızı Tekirdağ’birlikte enstitüye gönderdik, orada çalışılıyor amma Hasandede üzümüyle cinsleri ayrımsız olduğu için tescilini şu anne büyüklüğünde gerçekleştiremedik. Biz üzümden üretilen pekmez ve özge ürünler üzere coğrafi meni belgesi kabul etmek istiyoruz. Bununla ilişik çalışıyoruz. Yer güdük sürede yetiştirmek istiyoruz.” dedi.

“3 dekarlık bağdan 6 titrem rekolte bekliyoruz”

Üreticilerden Mehmet Fazilet ise 10 dekar alanda üzüm büyü olduğunu fakat 7 dönümünün doludan uymazlık gördüğünü söyledi.

Kalan 3 dekarlık alandaki üzümlerinin sunturlu olduğunu anlatan Yiğitlik, şöyle bitmeme etti:

“3 dekarlık bağdan 6 ton rekolte bekliyoruz. Verimden gayet memnunuz. Kazancımız adamakıllı. Bu üzümden Hasandede ve Sungurlu’bile dahi bulunuyor ancak buranın toprağı, suyu ve havasından dolayı tadı farklı. Üzümümüzü değişik kılan ve aromasını güzelleştiren yer, su ve albeni. Alışılagelen bir üzümden 8-10 kilogramdan 1 kilo pekmez alırsın, bizim üzümden 6 kiloda 1 kilogram pekmez elde edersin. Şırası ve suyu çokça çok olduğu amacıyla pekmezi birlikte verimli oluyor ayrıca çokça tatlı ve lezzetlidir.”

Sercan Biçici de 25 dönüm üzüm bağının olduğunu, Atmaca üzümünün tadının yiyince henüz iyi anlaşıldığını söyledi.

Üzümün tadını al topraktan aldığını düşündüklerini dile getiren Biçici, “Henüz tafsilatlı kabuklu, hazmının niteliksiz ve şıra oranının faziletli olması, gayrı üzümlerden ayrımlı kılıyor. hava durumu ve bakım iyi olunca bu yıl ürün haddinden fazla fena hâlde.” ifadelerini kullandı.Share: