Şanlıurfa’da “1. Millî Ebelik Sempozyumu” düzenlendi

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğünce “1. Millî Ebelik Sempozyumu” gerçekleştirildi.

Müdürlükten yapılan açıklamaya göre İstanbul Medipol Darülfünun Hastanesi ile Şanlıurfa Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi işbirliği ile gerçekleştirilen sempozyumda ebelik mesleğiyle ilişik bilgi verildi.

İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, sempozyumda yaptığı konuşmada, ebeler sağlıklı duygusal, ocak ve toplumun oluşmasında koca ayrımsız görevi yerine getirdiğini belirtti.

Ebelik mesleği içtimai saygınlığı olan tıpkı iz olduğunu anlatım fail Gülüm, “Yeryüzündeki geçmiş doğumun Göbeklitepe’birlikte olduğunu düşünürsek önce ebelerimizin birlikte bu coğrafyada bulunmuş olma ihtimalleri yüksektir. Ebelik mesleğinin toplumsal saygınlığı olan, tarihi ve işlevselliği yönünde dünyanın yer eski ve geçmiş bütüncül mesleklerinden biri. Birlik dünyada ev sağlığını arkalamak ve arttırmak amacıyla var olan ebelik mesleği, yüklendiği bu eke misyon ile toplum amacıyla vazgeçilmez meslekler ortada vadi alır.” diyerek konuştu.

Medipol Darülfünun Hastanesi Ebelik Kürsü Başkanı Dr. Ögr. Üyesi Asiye Kocatürk, bu asıl sempozyumların artarak devamı üzere ellerinden mevrut seçme kalem ustalık desteği, enfrastrüktür desteğini sunacaklarını anlatım ettik.

Sempozyuma Şanlıurfa Terbiye ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Dr. Ögr. Üyesi Ahmet Kayaç, kadın tevellüt çalışanları, ebeler, stajyer öğrenciler katıldı.

Share: