Samsun ve 6 ilde Gaziler Günü kutlandı

Samsun, Tokat, Sinop, Çankırı, Çorum, Kastamonu ve Amasya’da 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle tören gerçekleştirildi.

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Vali Zülkif Görgüsüz, Belediye Reisi Mustafa Çıpa ve gazi dernekleri temsilcileri anıta çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra mütekellim Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Samsun Şubesi Başkanı Ahmet Diril, milletin şehit ve gazilere minnettarlık borçlu olduğunu söyledi.

Törende, Samsun Büyükşehir Belediyesi El Dansları Topluluğu gösteri sundu.

Tokat

Tokat Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende, Vali Numan Hatipoğlu, Tokat Uray Başkan Yardımcısı Mustafa Bandırmalı ile gazi derneklerinin temsilcileri Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra mütekellim Türkiye Muharip Gaziler Derneği Tokat Şubesi Başkanı Bilal Özmen, gaziliğin, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının cıvıl cıvıl destanı olduğunu söyledi.

Özmen, “Gaziler Haset’nün tamam yurtta kutlanması, devletin ve milletin gazilere verdiği önemin, onlara mahsus minnettarlık, minnet duygusunun göstergesi.” dedi.

Programa, YANLIŞSIZ Tümen Tokat Milletvekili Mustafa Aslan, CHP Tokat Saylav Kadim Durmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Sürücü, gaziler ve protokol üyeleri katıldı.

Sinop

Sinop’ta, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolasıyla tören düzenlendi.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki törende Ilbay Erol Karaömeroğlu, Şehremini Hazar Ayhan ve gazi dernekleri aracılığıyla Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Arkası Sıra istinkâf etmek duruşunda bulunuldu. ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini tamlayan konuşmaların yapıldığı tören, şiirlerin okunmasıyla sona erdi. ???????

Çorum

Çorum Valisi Mustafa Ekinci, Gaziler Haset tebrik kartı etkinlikleri çerçevesinde kentteki gazilerle aynı otelde kahvaltıda buluştu.

Arkası Sıra Çorum Şehitliği’nde tören düzenlendi.

Törende Ilbay Mustafa Dikici, Şehremini Halil İbrahim Aşgın, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Çorum Şubesi, Çorum Şehit Aileleri ve Gazileri Derneği ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir Dul ve Yetimleri Derneği Çorum Şubesi yöneticileri, Şehitler Anıtı’na çelenk sundu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürü Yahya Güdücü, törende yaptığı konuşmada, benzeri uğraş meydanındaki arz faziletli mertebenin şehitlik olduğunu, yiğitlik mertebesinin üstelik yer erdemli ikinci yamaç olduğunu vurguladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme fail törende Vali Maraba ve beraberindekiler, martir kabirlerine karanfil bıraktı.

Törende Müftü Aşure Ayı Biçer vasıtasıyla şehitlerin ruhu için yakarış edildi.

Çankırı

Çankırı Anıt Alanı’nda düzenlenen törende Vali Abdullah Ayaz, Garnizon Komutanı Tugay Salih Nazik, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Sağlıklı ile şehit ve gazi dernekleri temsilcileri marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün medlul ve önemini tamlayan konuşmanın peşi sıra Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Ofis Başkanı Ahmet Çelik,19 Ilkgüz Gaziler Haset’nün bedeli canla ve kanla ödenmiş bu toprakların yurt olmasını sağlayıcı ve devletin bekası için canlarını adayanların alım ve şerefle hatırlandığı bire bir aktarılma olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından Kore Gazisi Mustafa Aldanmaz ve benzeri mektepli marifetiyle şiir okundu.

Abide Alanı’ndaki törenin peşi sıra 100. Yıl Hars Merkezi’nde “Gazilerimize Vefa” ünlü ışık sergisi açıldı.

Kastamonu

Kastamonu Cumhuriyet Altını Meydanı’nda gerçekleştirilen törende Ilbay Avni Şarap, Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Bölüm Başkanı Hüseyin Mahmutoğlu, Atatürk ve Şerife Abla Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra izlence El Eğitim Merkezi’nde bitmeme etti.

Hüseyin Mahmutoğlu’nun günün valör ve önemini tamlayan konuşmasının ardından şiirler okundu.

Elan sonradan Natür Kültür Köyü’ndeki programda konuşan Vali Avni Çakır, Türk milletinin tarihinin tekellüf ve şerefle dolu olduğunu söyledi.

Amasya

Amasya’da, 19 Ilkgüz Gaziler Haset zımnında merasim düzenlendi.

Yavuz Hakikat Meydanı’nda Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen merasim, çelenklerin sunulmasıyla başladı. Elan sonraları istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, gazilerle sohbet etti ve 19 Ilkgüz Gaziler Günü’nü kutladı.

Törene, Vali Masatlı ile Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Fatih Harabelik, Belediye Başkan Vekili Cemal Imge Tığ, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Amasya Şube Başkanı Ahmet Ünverdi, gurur müdürleri ve gaziler katıldı.Share: