Samsun Damızlık Kucak ve Inatçı Yetiştiriciliği Birliği’nden Depremzedelere Kuzu Eti Desteği

MEHMET REBİİ ÖZDEMİR

Samsun’de kucak yetiştiricisi ve baytar doktor olarak fariza özne Samsun Damızlık Kucak ve Tutturuk Yetiştiricileri Birliği üyesi Tuncer Onur, depremzedelere geçmiş yerine bireysel, ardından üstelik üyesi olduğu birlikle tevhit yerine periyodik aralıklarla mevrut 200 kuzu etini depremzedelere gönderileceğini açıkladı.

Samsun’bile veteriner doktorluk işleyen ayrımsız zamanda dahi koyunları olan Tuncer Değer, depremzedelere kuzu hitit gönderileceğini belirtti.

“ÜLEKİMİZİN HADDINDEN FAZLA ŞIŞMAN BİR FELAKET ALTINDA OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Tuncer Itibar şunları söyledi:

“Samsun Atakum Taflan’da baytar hekimim ayrımsız zamanda dahi toy evet üstelik profesyonellik aracı koyunculuk yapıyorum. Taflan’dahi Bafra koyunu yetiştiriciliği yapıyorum ayrımsız zamanda. Demincek bu zelzele felaketinden ekolojik ortam, ülkemizin kıtipiyoz çokça büyük bire bir kizdirma altında olduğunu görüyoruz. Türkiye’deki hep koyun üreticileri namına biz dahi çorbada tuzumuz olsun, bizim birlikte ayrımsız katkımız olsun diye niteleyerek buradan ferdî kendisine başlatmıştık ama deminden Samsun ili Damızlık Kucak ve Dikbaşlı Yetiştiriciliği Birliği adına bütün Samsun’de üreticilerimizden birer ikişer kuzu bağışlamalarını temenni edip, benzeri hafta içerisinde Samsun’daki mezbahalarda, Bafra’birlikte ve Atakum’daki mezbahalarda kesilip, karkas halinde kesilmiş kuzularımızı Samsun Kızılay’ına teyit edeceğiz. Kızılay’üstelik bizim topladığımız yetiştiricilerimizin kuzularını facia bölgesindeki müzaheret takanak olan depremzedelere iletecekler.  Bizde böyle bire bir ulama da düşmek istedik.

“İLKBAHARDA BIRLIKTE CANLI DAMIZLIK KOYUNLAR BAĞIŞLAYACAĞIZ”

İkinci aynı katkımızda şu olacak; bu çalışmayı tığ burada Samsun’dahi başlattık amma hep Türkiye’deki Maya Koyun ve Direngen Yetiştiricileri Birliğine birlikte yaygınlaşıyor. Türkiye’nin seçme yerinden birlikte Kucak Direngen Yetiştiricileri Birliği bu asıl katkılarla o bölgeye kuzu eti sevkiyatına başlıyorlar. İkinci bire bir çalışmamız da şu olacak bizim; havalar az buçuk elan ısındığında yani mart, april ayının sonuna akıllıcasına, maya koyun göndereceğiz. Oradaki köylerde etkili insanlarımıza hem hayata tutunmalarını kolaylaştırmak namına birer ikişer kucak armağan alıp o bölgeye köylerimizde ruhlu insanlara, maya kucak solmak istiyoruz. 2 pasaj projemiz var. Ivedili olan deminden deri uzatmak. Ayrımsız ahir aşamada birlikte maya kucak ertelemek.”

Share: