Sakarya haberi… Türkiye’nin genişlik kırılan kibirli arama istirdat köpekleri Sakarya’da belirleniyor

Türkiye’de beklenir afetlerde taharri istirdat çalışmalarına katılabilecek kırılan burunlu K9 köpekleri, Sakarya İl Kıyamet ve Ivedili Durum Müdürlüğünde yapılan sınavla belirleniyor.

Arama kurtarma çalışmalarına süzülmek isteyen köpek ve eğiticileri, Sapanca ilçesindeki İl Afet ve Eş Güdüm Merkezinde komisyonların gözetiminde sınava tabi tutuluyor.

Zorlu sınavda eğitmeninin direktifleri doğrultusunda debi fail köpekler, enkaza saklanan enerjik hedefleri kırılan burunlarıyla bildirme bir iki hatayla bulmaya çalışıyor.

Sınavda liyakatli olan hassas burunlar, sunulan sertifika yardımıyla kontrol kurtarma çalışmalarına katılabiliyor.

“Bu sınavı alamayan köpeğimiz üstelik bir afette taharri yapamayacak”

İl Kıran ve Ivedili Kapsam Müdürü Hüseyin Kaşkaş, AA muhabirine, Kıran ve Müstacel Nitelik Yönetimi Başkanlığının (AFAD) bu sene de taharri köpeklerinin imtihan ve cümle çalışma esaslarıyla ilgilendiren görevi Sakarya Valiliğine verdiğini söyledi.

Vali Ağır Okay Kaldırım’ın talimatıyla eksper kişilerden ayrımsız alt kurul oluşturulduğunu anlatan Kaşkaş, “Köpeklerin eğitim sınavını geçmeleri gerekiyor. Sabık yıl da hakeza bire bir terbiye sınavı yapıldı. Bu eğitim sınavına 80 arama köpeği girdi ve 41’i ehliyet sınavına girmeye türe kazandı. Bunların hemen 11’i ustalık sınavını geçti. Bu yıl üstelik 25 Mayıs-6 Haziran’üstelik yeniden aynı ehliyet yetişek sınavı yapıldı ve bu sınavı geçen 69 arama köpeğimiz sürücü belgesi sınavına giriyor.” dedi.

Eğitime AFAD, jandarma, polis güçleri, Balıkesir, Ankara, İstanbul, İzmir, Ziyalı üzere ayrımlı illerdeki itfaiyelerden arama köpeklerinin geldiğini nâkil Kaşkaş, ayrıca sivil topluluk kuruluşlarından üstelik katılma olduğunu kaydetti.

Kaşkaş, facia anında nelerle karşılaşılıyorsa imtihan üzere öyle ayrımsız yassı oluşturulduğunu belirterek, şu bilgileri paylaştı:

“Şehadetname sahibi olmayanlar arama yapamayacak. Bittabi taharri kurtarmada tıpkısı personelimiz uzman değilse, tam değilse, bunu yapamıyorsa, bu sınavı alamayan köpeğimiz de bir afette kontrol yapamayacak. Kontrol kurtarmada arz şişman yardımcılarımız köpeklerdir. Aramayı onlar, çıkarmayı birlikte ekiplerimiz yapıyor. Hep afetlerde kesinlikle bunlardan yararlanma ediyoruz.”

“Tıpkı hayata, benzeri ele uzanabilirsek hangi mutlu”

“Reina” isimli köpeğiyle sınava mevrut Düzce Kurtarma Ekibi’nde görevli Düzce AFAD gönüllüsü Meyli Karagülle dahi 12 yıldır taharri kurtarma faaliyetlerinde çalıştığını belirterek, “Cenabıhak facia göstermesin ama öyle benzeri durumda bittabi kim köpeğimizle bindi olmaya çalışacağız. Tıpkı hayata, bir ele uzanabilirsek hangi mutlu.” dedi.

İzmir İtfaiyesinde işyar İbrahim Yılmayan ise kontrol istirdat köpeklerine eğitmenlik yaptığını söyledi.

Sakarya’daki sınava 3 köpekle katıldıklarını nâkil Yılmayan, şunları kaydetti:

“Kontrol istirdat faaliyeti biricik başına yapamayacağım aynı iştir. Belki 15-20 kişinin yapabileceği işi, kapik daha gücük sürede tek başına yapabiliyor. Amma bunun öncesinde aynı background eğitimi olması ister ediyor. Bulma odaklı etkin tıpkı köpek. Fıtrat adına filhakika burnu çok üstün, onun burnundan yararlanıyoruz ama yalnızca köpeğin, insanın yaptığı bir hisse senedi değil, kadro çalışması.”

Share: