Safranbolu’ya Laf ve Toplumsal Bilimler Üniversitesi çağrısı

Karabük Yükseköğretim Üniversite ve Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Erkan Börekçi, Safranbolu Musahabe ve Sosyal Bilimler Üniversitesinin kurulması gerektiğini belirtti.

Karabük Üniversitesinin (KBÜ) kurulalı 15 yılı geride bıraktığını, 50 bini fazla öğrencisi, binlerce çalışanı ve öğretim üyesi kadrosu ile üniversite kenti olabilme önünde ilerlediklerini tabir fail Börekçi, “Günümüzde bundan sonra her ilde darülfünun olması, üniversiteler arasında müspet rekabet koşullarını de beraberinde getirmektedir. Safranbolu’muz tarihi dokusu, turizm değerleri, kültürel mirası ile UNESCO Dünya Bırakıt Listesi’nde bulunan ve faal meydanda çekicilik müzesi şeklinde ülkemizin gözbebeği olmayı koruyabilmektedir. Mütezayit rakiplik koşullarının çok hızlı yaşandığı günümüzde kentimize çok yoğun yarar kazandıracak ve darülfünun kenti olmayı perçinleyecek acun mirası olan Safranbolu’de muktezi fiili üniversite altyapısı oluşmuş ve üniversite olmayı beklemektedir. Safranbolu’ya kurulacak ‘Safranbolu Konuşma ve Sosyal Ulum Üniversitesi’ kentimize haddinden fazla sakil avantajlar katacaktır” dedi.

“Karabük Maharet Üniversitesi”

Kâin havai ile olan Karabük Üniversitesinin “Karabük Maharet Üniversitesi” kendisine ihtisaslaşması, Karabük’ün endüstri kenti olması, Filyos Projesi, uran kenti ve darülfünun işbirliğinin ilmî zemininin güçleneceğini ifade fail Börekçi, “Safranbolu Nutuk ve Içtimai Bilimler Üniversitesi bile icap dünyada gerekse ülkemizde üniversiteler; sosyoekonomik eşitsizlikleri gideren, kentsel kalkınma ve gelişmeyi hızlandıran asıl aktörlerden biri yerine ele alınmakta, derakap her kentte üniversitelerin açılması kentlerde bir hareketliliğe ve canlanmaya misil açtığı düşünüldüğünde, temelde sosyo-kazançlı eşitsizlikleri izale ve kentleri canlandırma açısından, oranı değişmekle gelişigüzel; hele şehir dışından mevrut mektepli ve personelin etkisi ile kalkınmasına de sakil etkileri olacaktır. Karabük ve Safranbolu ilçesi eş zamanlı yerine daima gelişmektedir. Karabük, çıpa, çelik ve uran kabil teknik konuları kapsarken, Safranbolu dahi turizm, hanek, anadan görme sanatlar, dericilik, gastronomi, mimarlık gibi sosyal ve sanatsal alanlarda gelişmektedir. Bu bağlamda bakıldığında iki değişik alanın, iki değişik üniversiteler ile ayrılması ve ihtisaslaşması üstelik şehrimiz için büyüyen ve gelişen aynı vizyona ulaşmasına katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

“Darülfünun bir dakika önceki kurulmalı”

Üniversitelerin şehre katacağı faydaları düşünüldüğünde ayrımsız zaman önce Safranbolu Laf ve Sosyal Ulum Üniversitesinin kurulmasının hayır olacağını vurgulayan Börekçi, şunları kaydetti.

“Filhakika halihazırda kampüs adına bakım veren fakültelerin bir yapı altında birleştirilerek ve gitgide beceri ve musahabe ve sosyal alanlar adına iki üniversiteyi yapısal anlamda da ayrıştırılarak yapılacak olan bu alt bölüm şehrimizin bahsettiğimiz avarelik, bırakıt ahali sanatlarından dericilik, anadan görme sanatlar, istihdam modellerinin geliştirilmesi, turizmin geleneksel umum sanatları ile zemini güçlendirilerek daha iddialı ağıl getirilmesi kadar bir haddinden fazla konuda gelişmesine büyük yardım sağlayacaktır. Siyasetin etkili sonuçlarının aceleci alınabileceği bu günkü şartlar değerlendirildiğinde bu isteğimize şehir yönetimsel ve siyasal dinamikleri ile alay malay kentimizin umutlu geleceğine bire bir tuğla temizlemek hesabına cemi kenti sevenleri göreve çağırma ediyor ve KARÜNDER olarak Karabük Üniversitesi teşekkül aşamasında lacerem taşın altına elimizi çekinmeden koyduysak, ‘Safranbolu Konuşma ve Sosyal Ulum Üniversitesinin’ kurulma çalışmalarında dahi ayrımsız fedakarlık ve fedakârlık ile tekrar elimizi, hiçbir denk beklemeksizin taşın altına koyma sorumluluğundan kendimizi çekmeyeceğimiz sözünü veriyoruz.” – KARABÜK

Share: