Rusya ABD’nin Moskova Büyükelçiliğine protesto notası verdi

Zalimya aracılığıyla BENDE’nin Moskova Büyükelçiliğine protesto notası verildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, MEMLUK ve NATO ülkelerinin Rus sınırlarına andıran Karadeniz’deki faaliyetleriyle ilgili kayıtlı izah yaptı.

NATO’ya ait “CL-600” tipi irfan uçağının, 3 Aralık’ta Karadeniz’in meydanda sularında 9 bin 200 metre yükseklikte pervaz yaparak sivil uçaklar amacıyla belirlenen gelgel trafik rotası üzerinden uçtuğunu anımsatan Zaharova, NATO ve ESIR’nin Rus sınırları boyunca yürüttüğü askeri faaliyetlerinin artmaya bitmeme ettiğini vurguladı.

Zaharova açıklamalarına şunları ekledi:

Amerikan ve NATO müttefiklerinin askerleri, sınırlarımızı esirgeyici sistemlerini test etme girişimlerinden sivil uçaklara alın ajitatör eylemlerde bulunmaya başladı. Bu de albeni sahası ve eş hayatının güvenliğini tehlikeye atıyor. Bu kışkırtıcı eylemler dolayısıyla MEMLUK’nin Moskova Büyükelçiliğine bu zümre pervasızlığın kırıcı sonuçlarıyla uyarıcı protesto notası verildi.

“ORTAYA ÇIKAN TEHDİTLERİ ÖNLEMEK İÇİN ELİMİZDEKİ PARÇALANMAMIŞ ARAÇLAR KULLANILACAK”

NATO ülkelerinin bu zümre faaliyetlerinin “akseptans edilemez” olduğunu vurgulayan Zaharova, 1944 günlü Chicago Uluslararası Sivil Havacılık Konvansiyonu çerçevesindeki temel uçuş prensiplerinin ihlal edildiğini savundu.

Zaharova, şunları kaydetti:

– KÖLE ve NATO üyelerinin faaliyetlerine gerekli denk ita hakkını kendimizde hafi tutarga, güvenliğin garantileri ile ilgilendiren yararlı diyalog kurmaya, havada ve denizde okkalı olayları önleme seçenekler dahil askeri siyasal gerginliğin azaltılması üzere yolları müşavere etmeye çağırıyoruz. aksi takdirde ortaya sâdır tehditleri köstek olmak ve ortadan çalmak amacıyla elimizdeki tam vesait kullanılacaktır.

Share: