Rize haberleri… Rize Kent Hastanesi bahir dolgu çalışmalarında sona yaklaşıldı

Rize’de deniz doldurularak inşa edilecek 850 yatak kapasiteli Rize Kent Hastanesi üzere çalışmalar bitmeme ediyor.

Taşlıdere ve Hamidiye mahalleleri arasında 340 bin metrekare üzerine yapılacak Rize Site Hastanesi amacıyla dolgu mesnet çalışmalarına eş ayında başlandı. Çalışmaların sene sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Rize Valisi Kemal Çeber, AA muhabirine, Rize Şehir Hastanesinin nesir edileceği alandaki deniz dolgu çalışmalarının yüzde 80’lere yaklaştığını söyledi.

Diğer taraftan birlikte münakasa çalışmalarının bitmeme ettiğini tamlayan Çeber, “Bodur müddet içerisinde, sene sonunu bulmadan ihalesini yapacağız. İki almanak aynı süre içerisinde birlikte vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

Çeber, adamakıllı tıpkı sayrılarevi nesir edileceğini rapor ederek, “850 kalifiye yataklı vagon tıpkısı hastane olacak. İhtiyaç simultane biz o sayıyı 1500’e büyüklüğünde çıkarabileceğiz. beherglas hastamız yattığı odadan bahir manzarası görecek.” diye konuştu.

Hastanenin mimarlık açıdan bile çokça pir olacağını, Rize- Artvin Havalimanı kadar dolay mimarisi ve karakterini yansıtacağını nâkil Çeber, etrafındaki bostan ve rekreasyon alanlarının birlikte tıpkısı şekilde yapılacağını kaydetti.

Vali Çeber, hastanenin yalnız Rize’ye değil, Artvin’e, Erzurum İspir’den Rize’ye büyüklüğünde olan bölgeye, benzeri zamanda Gürcistan’a birlikte hizmet edeceğini aktararak, şöyle dedi:

“Onunla birlikte ehliyetli kalmayacağız. Hedefimiz Orta Asya’nın 4 milyon civarında olduğunu bildiğimiz nitelikli esenlik hizmeti ihtiyacı olan vatandaşları. Yani alışılagelen hizmetlerini alıp dahi kalifiye tıpkısı bakım için başka yere gerekseme duyan Orta Asyalıları da hedefliyoruz. Onları esenlik turizmi ile bu arada bu hastanemize getireceğiz. Örneğin böbrek ameliyatı olacak. Diyeceğiz kim ‘Gel üç periyot seni Rize’üstelik yaylalarda rehabilite edelim, sonra ameliyatını ol, sonrasında tıpkısı hafta daha ister termal tesislerimizde gerek yaylalarımız üstelik söz. Ondan sonradan hem beynen hem fiziken mıhlı şekilde ülkene dön’. Hakeza hedeflerimiz var. Bu hedefler amacıyla yapılan tıpkı sayrılarevi olacak.”

Share: