Rize haberi: Rize’nin kullanılmamış lezzeti ‘Palamut Dolma’nın patentini aldılar

– Rize’nin kullanılmamış lezzeti ‘Sivri Dolma’nın patentini aldılar

Sivri bol olunca ortaya yeni lezzetler çıkmaya başladı

RİZE – Rize’de bire bir balık restoranı bu sene Karadeniz’de çokça tutulan palamuttan yola çıkarak Sivri dolması yaptılar ve patentini aldılar.

Rize’de aynı balık lokantasında işletmecilik eden Okan Çolak, mutfakta balık üstüne yıllarını veren ustalarla bire bir araya gelerek balıktan ayrımlı bir ezgi yakalamak amacıyla iş başlattı. Ustalarla beraber aldıkları değişmeyen sonrasında bu sene Karadeniz’de çokça tutulan palamuttan yola çıktılar ve ‘Sivri Dolma’ yaptılar. Rize’ye bakir aynı balık ürünü boşaltmak üzere girdikleri bu yolda önce deneyim yanılma yöntemiyle pişirdikleri yemekleri kendilerinin tatmalarının peşi sıra müşterilerin beğenisine sundular. Mahsulat arasından sunu çokça özen çeken sivri dolmayı deneyen müşteriler bu eskimemiş lezzeti sevmesi üzerine zat buldukları yemeğin patentini hoppadak aldılar. İşletme sahibi palamut dolmayı müşterilerin çokça beğendini fakat palamutun mevsimlik bire bir balık olduğundan dolayı çabucak palamutta kalmamak amacıyla yeni lezzetler üretmeye çalışacaklarını söyledi.

“Rize bölgesinde balık sektörünü biraz elan art kademeye vurmak istedik”

Beraber çalıştıkları ustalarıyla tıpkı araya gelerek Rize’ye balık sektörüne yıpranmamış aynı yemek iaşe etmek amacıyla çalışmaları sonucu Palamut Dolma’yı bulduklarını söyleyen pres sahibi Okan Çolak, “Rize bölgesinde balık sektörünü az buçuk daha ense kademeye tasrif etmek istedik. Daha farklı ne yapabiliriz diye civar bir planlama yaptık. Etraflı yıllardır balık ve yemek sektöründe mevcut aşçılarımız var. Hepsiyle bir planlama yaptık. Balıklardan ayrımlı ayrımsız zevk hangi çıkarabiliriz diyerek ayrımsız düzentileme yaptık. Elan sonrasında ‘dolma yapabiliriz’ dedik. Haz konusunda elbette olur diye deneme galat yöntemini kullandık. Sınama yanılma aracılığıyla Sivri Dolma’nın 3 aşamalı pişirme yolunu yaptık. Sonrasında geliştirdik. Müşteriye sunduk. Önce biz tadımını yaptık henüz sonraları müşteriye sunumunu yaptık. Çok beğenildi. Pelit zaman balığı olduğu amacıyla tığ bu yemeği Palamut olduğu ant yapabiliriz. Palamut zamanı bitince değişik balıklardan da bu dolmayı yapabilir miyiz diye bakacağız. Bu zaman içerisinde palamutu ayrımlı şekillerde, farklı tatlarda esermek isteyenler bize geliyor. Yemeği nikbet edeni çokça aşkın var” şeklinde konuştu.

“Kemirmek ezgi açısından hangi kadar örgensel olursa bereketli tamam diye niteleyerek düşündük”

Pelit dolmanın lezzetli olabilmesi amacıyla yemeğin bütün içindeki ürünlerin uzvi seçildiğini ifade fail Çolak, “İçerisinde farklı tıpkı sebzemiz namevcut. Domates, biber ve soğan var. Saf tereyağı kullanıyoruz. Ürünlerimizin örgensel olmasına dikkat ediyoruz. Aşındırmak zevk açısından ne büyüklüğünde organik olursa gani tamam diyerek düşündük. Yemeğin çokça tafsilatlı bire bir aşaması namevcut ama pişirme aşaması biraz detaylı. Yaklaşık benzeri 30 zaman fırında kalması gerekiyor. Pişme aşamasına andıran kaşarını arttırma ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: