Rize haberi! Rize’nin kullanılmamış lezzeti ‘Palamut Dolma’nın patentini aldılar

Rize’de bir balık restoranı bu yıl Karadeniz’de çokça tutulan palamuttan yola çıkarak Sivri dolması yaptılar ve patentini aldılar.

Rize’de tıpkısı balık lokantasında işletmecilik yapan Okan Çolak, mutfakta balık konusunda yıllarını veren ustalarla bire bir araya gelerek balıktan değişik bire bir ezgi anlamak için say başlattı. Ustalarla bu arada aldıkları karar sonrasında bu sene Karadeniz’de bolca tutulan palamuttan yola çıktılar ve ‘Pelit Dolma’ yaptılar. Rize’ye eskimemiş aynı balık ürünü yollamak amacıyla girdikleri bu yolda önceki sınama yanılma yöntemiyle pişirdikleri yemekleri kendilerinin tatmalarının ardından müşterilerin beğenisine sundular. Mahsulat arasından yer çokça dikkat calip pelit dolmayı deneyen müşteriler bu bakir lezzeti sevmesi üstüne zat buldukları yemeğin patentini çabucak aldılar. İşletme sahibi palamut dolmayı müşterilerin haddinden fazla beğendini fakat palamutun sezonluk bir balık olduğundan çevre elden palamutta tükenmek üzere bakir lezzetler üretmeye çalışacaklarını söyledi.

“Rize bölgesinde balık sektörünü biraz elan arka kademeye döşemek istedik”

Beraber çalıştıkları ustalarıyla bir araya gelerek Rize’ye balık sektörüne kullanılmamış tıpkı aşındırmak pekiştirmek için çalışmaları sonucu Sivri Dolma’yı bulduklarını söyleyen pres sahibi Okan Çolak, “Rize bölgesinde balık sektörünü az buçuk daha üst kademeye asmak istedik. Elan değişik hangi yapabiliriz diyerek ön benzeri planlama yaptık. Mufassal yıllardır balık ve aşındırmak sektöründe kâin aşçılarımız var. Hepsiyle tıpkısı planlama yaptık. Balıklardan değişik bir lezzet ne çıkarabiliriz diyerek ayrımsız faaliyet yaptık. Henüz sonrasında ‘dolma yapabiliriz’ dedik. Lezzet üzerine elbette olur diyerek deneme galat yöntemini kullandık. Deneme galat eliyle Pelit Dolma’nın 3 aşamalı pişirme yolunu yaptık. Sonrasında geliştirdik. Müşteriye sunduk. Ilk tığ tadımını yaptık elan sonraları müşteriye sunumunu yaptık. Çok beğenildi. Pelit zaman balığı olduğu üzere biz bu yemeği Palamut olduğu ahit yapabiliriz. Sivri zamanı bitince ayrıksı balıklardan bile bu dolmayı yapabilir miyiz diye bakacağız. Bu sezon içerisinde palamutu ayrımlı şekillerde, farklı tatlarda andırmak isteyenler bize geliyor. Yemeği iptila edeni haddinden fazla aşkın var” şeklinde konuştu.

“Kemirmek haz açısından ne büyüklüğünde örgensel olursa dolgunca tamam diyerek düşündük”

Pelit dolmanın içimli olabilmesi amacıyla yemeğin bilcümle içindeki ürünlerin uzvi seçildiğini rapor eden Çolak, “İçerisinde farklı bire bir sebzemiz namevcut. Domates, biber ve soğan var. Saf tereyağı kullanıyoruz. Ürünlerimizin organik olmasına dikkat ediyoruz. Aşındırmak haz açısından ne kadar uzvi olursa bol peki diye düşündük. Yemeğin haddinden fazla ince aynı aşaması bulunmayan ama pişirme aşaması az buçuk mufassal. Tahminî tıpkısı 30 zaman fırında kalması gerekiyor. Pişme aşamasına mümasil kaşarını ilave ediyoruz” ifadelerini kullandı. – RİZE

Share: