Rize haberi | Rize Valisi Çeber: “Geri Hizmet Merkez Rize’yi yer cesim tecim merkezlerinden biri yapacak”

Rize Valisi Çeber: “Geri Hizmet Eşkal Rize’yi yeryüzü şanlı tecim merkezlerinden biri yapacak”

RİZE Rize’nin İyidere ilçesinde yapılacak Geri Hizmet Merkezi projesinin dolgu çalışmaları sürdüğü ve dolgu çalışmalarının yüzde 30’unun tamamlandığı bildirildi.

İyidere ilçesinde 20 milyon ton deniz dolgusunun üstüne yapılacak olan Geri Hizmet Merkezi projesinin dolgu çalışmaları çabukluk kesmeden devam ediyor. Deniz dolgusu üstüne kurulacak olan projenin dolgu çalışmalarında bugüne kadar, günde 20 bin ton materyal denize dökülerek toplamda 5 milyon titrem taş ile dolduruldu. 1 milyar 370 milyon TL’ye para olacak proje 2023 yılının sonunda tamamlanması bekleniyor. Lojistik Limanın faaliyete geçmesiyle beraber yılda 3 milyon ton kargo, 8 milyon titrem aktarılan, 100 bin titrem konteyner taşımacılığıyla kesim ticaretine yılda 200 milyon dolar, taraf istihdama ise 450 milyon dolar ulama sağlayacak.

“Geri Hizmet merkezimiz Türkiye’yi Itidalli Asya’ya bağlayan bildirme şanlı ticaret merkezlerinden biri olacak”

Geri Hizmet merkezinin tamamlanması ile Türkiye’yi Ilımlı Asya’ya bağlayan bildirme yüce ticaret merkezlerinden biri haline geleceğini tamlayan Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, “Lojistik Liman sahamızda icraat planlandığı gibi bitmeme ediyor dolgu işlemlerinde yüzde 30 seviyesini aştık. Oradaki hassasiyetimiz dolgu malzememiz galiba tıpkısı mesafeden geldiği üzere duygusal güvenliğini öncelediğimiz üzere önce güvenlik diye niteleyerek hızdan artma güvenliği öne alıyoruz. Planlandığı müddet içerisinde tamamlamaya gayret ediyoruz. Geri Hizmet merkezimiz bittiği ant Türkiye’yi Itidalli Asya’ya bağlayan sunu oylumlu Tecim merkezlerinden biri olacak. İlk açıldığında 2 bin sonraları çarpanlarıyla bu arada 20 bin kişinin istihdam edildiği haddinden fazla kilolu bire bir tecim ve sanayi faaliyetinin yürütüldüğü aynı suret olacak” ifadelerini kullandı.

“Kombinasyon sanayimizin önceki etabındaki bilcümle parseller doldu”

Tevhit sanayisinin geçmiş etabında bütün parsellerin dolduğunu belirten Ilbay Çeber, “Gümrük Müdürlüğü ilkin görünmek amacıyla Rize içerisindeki bazen kurumları de oraya taşıyacağız. Lojistik merkezine bütünleşmiş kendisine Güneyce’de kim büyüklüğünde tespiti yapılmış olan sınai alanda ameliyat buranın doğasına ve hassasiyetlerine akıllıca adına bitmeme ettirilecek. Organize sanayimizin evvel etabındaki mecmu Parseller doldu. 2. etabında ise kamulaştırması yüzde 97 seviyesinde. Önümüzdeki sene orada bile parsel tahsislerine başlayacağız. 23 parsellerimizde orada olacak. İstihdamımıza, turizmimize, sermayemize ve ticaretimize katkı sağlayacak” şeklinde konuştu.

Share: