Rize haberi… CHP Rize İl Örgütü’nden Ardeşen’de “Çaya ve Geleceğimize Eş Çıkıyoruz” Eylemi

GENÇAĞA KARAFAZLI

CHP Rize İl Örgütü’nün AKP’nin öz kanunu teklifine karşı 12 ilçede planladığı “Çaya ve geleceğimize sahip çıkıyoruz” eylemi Ardeşen’le bitmeme etti. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, “Öz üreticileriyle ilişkin, müstahsille ilgilendiren hiçbir madde yok bu kanunda. ÇAYKUR’la ait da hiçbir molekül namevcut bu kanunda. Bu yasa öz ticaretini düzenliyor. Türkiye adam başına dünyanın yer fazla öz tüketilen ülkesidir. Şu anda 350 bin ton yılda zayıf çay tüketiliyor bu ülkede. Acun çay tekellerinin elinde üstelik üç milyon titrem zayıf öz fazlası var. Bu acun tekellerine alım satım arıyorlar” dedi.

CHP Rize İl Örgütü’nün 12 ilçede planladığı “Çaya ve geleceğimize ehil çıkıyoruz” eylemi, Biçim, Çayeli, Fındıklı ve Pazar ilçelerinin arkası sıra geri Ardeşen’bile yapıldı. Eyleme, CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu, Fındıklı Belediye Reisi Ercüment Şahin Cervatoğlu, CHP Rize İl Başkanı Saltuk Bahir, gâh meslek örgütleri ve siyasi parti temsilcileriyle partililer katıldı.

“KAPATIN SARAYI ÇAYKUR’DA ÇALIŞAN MEVSİMLİK İŞÇİLERİN KOL SORUNUNU ÇÖZÜN”

Eyleminde konuşan CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “ÇAYKUR’da müteharrik mevsimlik işçilerin kol sorununu çözün, ıslah yaparak sorunu çözemezsiniz, sorunun çözümü ekip hakkıdır. Fehamet rastgele etkin vatandaşın 12 ay tüm çalışmasını ve aşının olmasını temin etmek buna ilişkin faaliyet kuralları ve olanakları yaratmak zorundadır. 9 bin 300 mevsimlik işçinin aylık maliyeti 186 milyon TL. Peki sarayın maaş maliyeti hangi? 300 milyon TL. Yani 9 bin 300 mevsimlik işçinin aylık maliyeti sarayın 1 mahiye maliyetinin az daha yarısı kadar. Yani ÇAYKUR’un 9 bin 300 sezonluk işçisi saray büyüklüğünde etmiyor. Hal macerasız kapatın sarayı ÇAYKUR’dahi müteharrik mevsimsel işçilerin kol sorununu çözün.

“BELİRLENMİŞ FİYATI TARIM BAKANLIĞI AÇIKLASA NE TAMAM AÇIKLAMASA NE EVET”

Tığ öz üreticisini esirgeyici çay kanununu meclise sunmuştuk, onlar öz üreticisini köle edecek ve ÇAYKUR’u bulunmayan edecek öz kanunu meclise sundular. Tepkiler gelince de önceki kanunun sahipleri ortadan yer oldu, kimse topluluk çıkmadı arkası sıra yasa teklifinin görüşülmesini 1 Ilk Teşrin’e ertelediler ancak bugün 11 Ilk Teşrin elan gündeme birlikte getiremediler. AKP marifetiyle çıkarılmaya çalışılan kanun devletin çay tarımındaki sorumluluğunu ve görevini ortadan kaldırarak Türk çayını tamamen sermayeye açacak, öz üreticisini yoksullaştırarak köle edecek, ÇAYKUR’un bulunmayan edilmesini sağlayacak, ince vadede yerli girişimcilerinin da devreden çıkarılarak Türk öz tarımının tamamen yabancıların eline geçmesini sağlayacak bire bir kanunundur. Buna karşı boğuşmak hepimizin görevidir. yasa teklifi meclise sunulduğunda mevrut tepkiler üstüne düzeltmeler yaptık dediler ve milletle dümen geçtiler. Sanki uymazlık çay fiyatını Ulusal Öz Konseyi açıklamayacak Tarım Bakanlığı açıklayacakmış… Evet öz fiyatını ki belirleyecek? Ulusal Öz Konseyi. Belirlenmiş fiyatı Tarım Bakanlığı açıklasa ne evet açıklamasa hangi tamam. Halkımızla dalga geçmeyi bırakın” dedi.

“DOKUZ AY SONRALARI İKTİDARDAYIZ, KÜL MEVSİMLİK İŞÇİLERE 12 AY KADROLARINI VERECEĞİZ”

CHP İstanbul Mebus Mehmet Bekaroğlu dahi yaptığı konuşmada; AKP’nin TBMM’ye getirdiği çay kanunu teklifi yasalaşırsa AKP Genel Başkan Yardımcısı Dirimsel Müellif’nın sokağa çıkamayacağını rapor ederek şunları söyledi:

“Geçen çağ sayın Reisicumhur şöyle ayrımsız izah yaptı, ‘Tığ yolsuzlukla, rüşvetle ve yoksullukla boğuşmak amacıyla tedbir yapıyoruz’ dedi. 20 yıldır iktidarda hazırlık yapıyormuş. Evvelden şunu söyleyeyim tığ hazırlığı yaptık, sekiz dokuz kamer sonradan dostlarımızla alay malay Kavim İttifakı yerine iktidardayız. Sezonluk iştirakçi sorununu ortadan kaldıracağız. Yekpare sezonluk işçilere 12 kamer kadrolarını vereceğiz.

“ACUN ÖZ TEKELLERİNİN ELİNDE DA ÜÇ MİLYON TITREM SISKA ÇAY FAZLASI VAR. BU DÜNYA TEKELLERİNE PAZAR ARIYORLAR”

Yıllardan beri diyorlar kim ‘Türkiye’da öz çokça pahalıya üretiliyor, çay üretmeye gerek yok, burada tıpkısı dolara üretilen çayı biz dışarıdan altmış sente alırız, çay üretmeyelim’ Özallı günlerden bu yana bu masal anlatılıp gidiyor. Bu çay kanunu dahi bu masalın eseridir. Sizinle ait yani öz üreticileriyle ilişik, müstahsille ait hiçbir madde namevcut bu kanunda. ÇAYKUR’la ilgili da hiçbir şey bulunmayan bu kanunda. Bu yasa öz ticaretini düzenliyor. Türkiye kişi başına dünyanın yer fazla çay tüketilen ülkesidir. Şu anda 350 bin titrem yılda kuru öz tüketiliyor bu ülkede. Acun öz tekellerinin elinde da üç milyon titrem sıska çay ilavesi var. Bu dünya tekellerine ilişki arıyorlar. O nedenle Dirimsel Müellif’nın hazırladığı ‘Öz Kanunu’ bu bölgede öz yapılmasını zaman içre ortadan kaldıracak aynı yasa teklifidir.

“ÇAYKUR’U NAMEVCUT FARZIMUHAL BU BÖLGEDE ÇAY ÜRETEMEZSİNİZ”

Kanunu okuyun bakın göreceksiniz çay üretiminden çok çayın pazarlanması, çayın ticareti hesaplanıyor. Zımnında ÇAYKUR de gayrı firmalardan biri haline getiriliyor. ÇAYKUR’u yok sayarak bu bölgede öz üretemezsiniz. Kerem olmadan bu bölgede çay olmaz. Zımnında ÇAYKUR’u ortadan örtmek, bu bölgeyi, bölgenin insanını ortadan dercetmek demektir. Çıkaramayacaklar bu kanunu, sayın Dirimsel Muharrir, bu kanunu çıkaran bu sokaklarda gezemez, gezemeyecektir. Gelmeyecektir de Dirimlik Yazar bire bir elan buraya. Zira AKP tarihe karışacak. Gelmeyeceğini bildiği amacıyla on şerha patronun lehine olacak şekilde öz kanun teklifi hazırladı getirdi.

“ÖZ BULUNMAYAN Kİ ELİNDE NEYLE RAKIPLIK EDECEKSİN”

Biz bu sokaklarda konuşarak ‘Öz Kanunu Teklifi’ hazırladık ve iktidara dirimlik gelmez, on ay sonralari önceki görüşülecek kanunlardan benzeri tanesi olacak ve insanların yüzünü güldüreceğiz. Dünyayla rekabet etmek hangi demektir? Piyasayı acun pazarına yapmak demektir. Çay bulunmayan kim elinde neyle rekabet edeceksin. Yekpare tersi dışarıya öz satacağız diyorlar. Dalavere söylüyorlar, zaten işleri güçleri domates dolması. Zaman hükümet ortaklarından biri huruç televizyona, diyor ki ‘İBB’nin cenaze arabasında kötü satıldı, yakalandı Adana’da sergilendi’ Basit İBB yazıyor, uğrunda duman koyup kılık çekmişler servis etmişler. İBB yani Ekrem İmamoğlu tütün satıyor. Üç ilkokul saat sonradan bu arabanın hükümet destekçisi Albayrakların arabası olduğu, şoförünün birlikte onların şoförü olduğu anlaşıldı. Bu biline biline, aynı umumi başbuğ milletin gözünün içine göre dedi ki ‘İBB’nin cenaze arabasında esrar yakalandı’ bu kadar dolma tamam mu? Siz ne minval insanlarsınız, gerçekten on paralık utanmaz mısınız?”

Share: