Rize haber | Rize Valisi Çeber: “Geri Hizmet Gestalt Rize’yi en mefret tecim merkezlerinden biri yapacak”

Rize’nin İyidere ilçesinde yapılacak Geri Hizmet Merkezi projesinin dolgu çalışmaları sürdüğü ve dolgu çalışmalarının yüzdelik 30’unun tamamlandığı bildirildi.

İyidere ilçesinde 20 milyon titrem deniz dolgusunun üzerine yapılacak olan Geri Hizmet Merkezi projesinin dolgu çalışmaları sürat kesmeden bitmeme ediyor. Deniz dolgusu üstüne kurulacak olan projenin dolgu çalışmalarında bugüne kadar, günde 20 bin ton materyal denize dökülerek toplamda 5 milyon ton taş ile dolduruldu. 1 bilyon 370 milyon TL’ye servet olacak proje 2023 yılının böylelikle tamamlanması bekleniyor. Geri Hizmet Limanın faaliyete geçmesiyle bu arada yılda 3 milyon titrem kargo, 8 milyon ton dökme yük, 100 bin titrem konteyner taşımacılığıyla mıntıka ticaretine yılda 200 milyon dolar, canip istihdama ise 450 milyon dolar katkı sağlayacak.

“Geri Hizmet merkezimiz Türkiye’yi Orta Asya’ya bağlayan genişlik eke ticaret merkezlerinden biri olacak”

Geri Hizmet merkezinin tamamlanması ile Türkiye’yi Ölçülü Asya’ya bağlayan yeryüzü koca ticaret merkezlerinden biri haline geleceğini belirten Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, “Geri Hizmet Liman sahamızda icraat planlandığı gibi devam ediyor dolgu işlemlerinde yüzde 30 seviyesini aştık. Oradaki hassasiyetimiz dolgu malzememiz belli bire bir mesafeden geldiği amacıyla can güvenliğini öncelediğimiz üzere ilk asayiş diye niteleyerek hızdan tezayüt güvenliği öne alıyoruz. Planlandığı müddet içerisinde tamamlamaya himmet ediyoruz. Lojistik merkezimiz bittiği zaman Türkiye’yi Orta Asya’ya bağlayan yer balaban Tecim merkezlerinden biri olacak. İlk açıldığında 2 bin sonradan çarpanlarıyla beraber 20 bin kişinin istihdam edildiği çokça yavaş aynı ticaret ve sanayi faaliyetinin yürütüldüğü ayrımsız form olacak” ifadelerini kullandı.

“Tevhit sanayimizin önceki etabındaki hep parseller doldu”

Organize sanayisinin geçmiş etabında bilcümle parsellerin dolduğunu söyleyen Ilbay Çeber, “Gümrük Müdürlüğü başta tevessül etmek için Rize içerisindeki bazen kurumları da oraya taşıyacağız. Geri Hizmet merkezine entegre olarak Güneyce’de ki büyüklüğünde tespiti işlenmiş olan endüstriyel alanda işler buranın doğasına ve hassasiyetlerine makul namına devam ettirilecek. Organize sanayimizin ilk etabındaki parçalanmamış Parseller doldu. 2. etabında ise kamulaştırması yüzde 97 seviyesinde. Önümüzdeki sene orada birlikte parsel tahsislerine başlayacağız. 23 parsellerimizde orada olacak. İstihdamımıza, turizmimize, sermayemize ve ticaretimize yardım sağlayacak” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: