Rize ekonomi haberi: Kivi Rize çayına mütenavip olamadı

Rize’dahi geçtiğimiz yıllarda çaya alternatif kendisine üretilmeye çalışılan kivi çayın yerini alamadı.

Bir zamanlar çaya mütenavip kendisine memul, uğrunda çaylık arazilerin da kivi bahçelerine dönüştürüldüğü çayın başkenti Rize’dahi beklenen olmadı. Karadeniz bölgesinde yetişebilen ve getirisi mebzul olduğu amacıyla ekimlerine başlanan kivi Rize’birlikte 4 bin dekar alanda dikildi. 6 bin tonluk üretimi ile Türkiye’birlikte 4. sırada kayran kayran Rize’da yeniden de kivi çayın yerini alamadı. Çözme böyle olunca ise yüksek getirisi olan kivi çayın yerini alamayacağı üzere yemeden içmeden üreticilere eklenmiş nema kaynağı oluyor.

“Rize kivi üretimde Türkiye’dahi 4. sırada”

Kivinin Rize çayına aynı almaşık olamayacağını fakat üreticiler üzere aynı eklenmiş dirimlik olabileceğini rapor eden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, “Türkiye’birlikte kivi istihsal alanlarının akıbet 5 yıla baktığımızda yüzde 35 artma göstererek 33 bin dekara çıktığını görüyoruz. Türkiye’de kökeninden kivi üretiminde son 5 yılda yüzde 70 oranında artarak 79 bin tona çıktığını görüyoruz. Bu anlamda kivi üretiminde sunma şanlı ilimiz Yalova iken Rize ili de sonuç üretimleriyle 4 bin dekar alanda 6 bin tonluk üretimiyle Türkiye’üstelik 4. sırada saha alıyor. Biz baktığımızda sunma çok üretimin Karadeniz ve Marmara bölgesinde olduğunu görüyoruz. İklimsel koşulların uygunluğu zımnında ve üreticilerimin yetiştirme anlamında cezbettiği bire bir yapıt” dedi.

“Kivi fındık ve çaya mütenavip iz imkânsız”

“Biz kiviyi canlı istihlak hesabına kurutarak, dondurarak yahut kâr suyuna işleyebiliyoruz” diyen Akbulut “Esenlik açısından kızıl bire bir ürünümüz. Akıbet yıllarda öz ve fındıkla birlikte değerlendirildiğinde tığ şöyle tıpkısı kıymetlendirme yapabiliriz. Tarımsal ürünlerden olan çay ve fındığa baktığımızda çayın 1 milyon 400 bin titrem yaş çay üretimi ile Dünya’de 5. sırada vadi alıyoruz. Fındıkta dahi üretimde acun birincisiyiz. Tığ tıpkı zamanda kivide bile 79 bin ton istihsal ile dünyada 7. sıradayız. Bu anlamda birbirleriyle aynı alternatif evet değerlendirilmesinde tığ şurası diyebiliriz, fındık ve öz ülkemiz üzere elzem tarımsal ürünlerdir. Bu anlamda biz bu ürünlerden vazgeçemeyiz. Bunlarla ilişik aynı alternatif arayamayız. Kivi bölgemiz ve ülkemiz amacıyla oylumlu benzeri kitap. Bu yüzden kivi fındık ve çaya almaşık imkânsız amma melfuf dirimsel getirici benzeri im adına geliştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: