Rize bili… Rize Kent Hastanesi bahir dolgu çalışmalarında sona yaklaşıldı

Rize’de deniz doldurularak mensur edilecek 850 akak kapasiteli Rize Site Hastanesi için icraat bitmeme ediyor.

Taşlıdere ve Hamidiye mahalleleri beyninde 340 bin metrekare üstüne yapılacak Rize Şehir Hastanesi amacıyla dolgu istinatgâh çalışmalarına sülale ayında başlandı. Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Rize Valisi Eksiksizlik Çeber, AA muhabirine, Rize Site Hastanesinin düz yazı edileceği alandaki bahir dolgu çalışmalarının yüzdelik 80’lere yaklaştığını söyledi.

Diğer taraftan birlikte eksiltme çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Çeber, “Gücük müddet içerisinde, sene sonunu bulmadan ihalesini yapacağız. İki yıllık ayrımsız müddet içerisinde da vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

Çeber, iyice tıpkı hastane mensur edileceğini rapor ederek, “850 nitelikli yataklı tıpkısı sayrılarevi olacak. İhtiyaç takkadak biz o sayıyı 1500’e büyüklüğünde çıkarabileceğiz. beher hastamız yattığı odadan bahir manzarası görecek.” diyerek konuştu.

Hastanenin mimari açıdan da çok güzel olacağını, Rize- Artvin Havalimanı üzere dolay mimarisi ve karakterini yansıtacağını nâkil Çeber, etrafındaki bostan ve rekreasyon alanlarının birlikte aynı şekilde yapılacağını kaydetti.

Vali Çeber, hastanenin hemen Rize’ye değil, Artvin’e, Erzurum İspir’den Rize’ye kadar olan bölgeye, bir zamanda Gürcistan’a dahi bakım edeceğini aktararak, şöyle dedi:

“Onunla üstelik ehliyetli kalmayacağız. Hedefimiz Itidalli Asya’nın 4 milyon civarında olduğunu bildiğimiz nitelikli esenlik hizmeti ihtiyacı olan vatandaşları. Yani alışılagelen hizmetlerini alıp üstelik nitelikli tıpkısı bakım amacıyla başka yere ihtiyaç duyan Itidalli Asyalıları birlikte hedefliyoruz. Onları sağlık turizmi ile beraber bu hastanemize getireceğiz. Örneğin böbrek ameliyatı olacak. Diyeceğiz ki ‘Gel üç bölüm seni Rize’bile yaylalarda rehabilite edelim, bilahare ameliyatını ol, sonrasında benzeri hafta elan icap termal tesislerimizde ister yaylalarımız dahi kal. Ondan sonraları hem beynen hem fiziken sağlıklı şekilde ülkene dön’. Böyle hedeflerimiz var. Bu hedefler üzere yapılan ayrımsız şifahane olacak.”

Share: