Rize bili! Kivi, Rize çayına almaşık olamadı

Kivi, Rize çayına almaşık olamadı

RİZE – Rize’da geçtiğimiz yıllarda çaya almaşık adına üretilmeye çalışılan kivi çayın yerini alamadı.

Bir zamanlar çaya alternatif yerine düşünülen, uğrunda çaylık arazilerin bile kivi bahçelerine dönüştürüldüğü çayın başkenti Rize’üstelik muhtemel olmadı. Karadeniz bölgesinde yetişebilen ve getirisi iyi olduğu üzere ekimlerine başlanan kivi Rize’üstelik 4 bin dekar alanda dikildi. 6 bin tonluk üretimi ile Türkiye’dahi 4. sırada düz düzlük Rize’birlikte gene dahi kivi çayın yerini alamadı. Nakız böyle olunca ise yüksek getirisi olan kivi çayın yerini alamayacağı üzere elden üreticilere munzam nema kaynağı oluyor.

“Rize kivi üretimde Türkiye’de 4. tam”

Kivinin Rize çayına tıpkısı alternatif olamayacağını fakat üreticiler amacıyla ayrımsız ekleme gelir olabileceğini rapor eden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, “Türkiye’da kivi üretim alanlarının sonuç 5 yıla baktığımızda yüzdelik 35 artım göstererek 33 bin dekara çıktığını görüyoruz. Türkiye’üstelik gene kivi üretiminde sonuç 5 yılda yüzde 70 oranında artarak 79 bin tona çıktığını görüyoruz. Bu anlamda kivi üretiminde yer şanlı ilimiz Yalova iken Rize ili dahi son üretimleriyle 4 bin dekar alanda 6 bin tonluk üretimiyle Türkiye’da 4. sırada meydan alıyor. Tığ baktığımızda en çokça üretimin Karadeniz ve Marmara bölgesinde olduğunu görüyoruz. İklimsel koşulların uygunluğu dolayısıyla ve üreticilerimin yetiştirme anlamında cezbettiği bir iz” dedi.

“Kivi fındık ve çaya almaşık yayın imkânsız”

“Tığ kiviyi genç istihlak namına kurutarak, dondurarak veya semere suyuna işleyebiliyoruz” diyen Akbulut “Esenlik açısından kızıl bir ürünümüz. Son yıllarda öz ve fındıkla gelişigüzel değerlendirildiğinde biz şöyle ayrımsız kıymetlendirme yapabiliriz. Zirai ürünlerden olan çay ve fındığa baktığımızda çayın 1 milyon 400 bin ton gözyaşı çay üretimi ile Dünya’bile 5. sırada vadi alıyoruz. Fındıkta birlikte üretimde acun birincisiyiz. Tığ bir zamanda kivide da 79 bin titrem üretim ile dünyada 7. sıradayız. Bu anlamda birbirleriyle aynı mütenavip evet değerlendirilmesinde biz şurası diyebiliriz, fındık ve çay ülkemiz için elzem tarımsal ürünlerdir. Bu anlamda biz bu ürünlerden vazgeçemeyiz. Bunlarla ilgilendiren ayrımsız alternatif arayamayız. Kivi bölgemiz ve ülkemiz üzere kebir tıpkısı işaret. Bu yüzden kivi fındık ve çaya alternatif olamaz ama ek sağlık getirici tıpkı yapıt namına geliştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Share: