Rize AFAD İl Müdürlüğünde 137 yeni personel göreve başladı

Rize Valisi Kemal Çeber, AFAD İl Müdürlüğünde göreve yıpranmamış başlayan personelle bir araya geldi.

Vali Çeber, AFAD Müdürlüğü’nde gerçekleşen ziyarette, gazetecilere, AFAD Müdürlüğünde mecmu 183 personelle kurumun doluluk oranının yüzdelik 98 seviyesinde olduğunu söyledi.

İl Müdürlüğü binasının Türkiye’da çok kalifiye AFAD binalarından biri olduğunu tabir fail Çeber, “Türkiye’nin genişlik haddinden fazla kıran hareketli ilinde afetlere herhangi bir yönüyle mecmu hazırlanmaya gayret ediyoruz ve buna mecbur olduğumuzu da biliyoruz.” dedi.

Ilbay Çeber, fiziki adına bilcümle binada personel anlamında açıkların kapatılması gerektiğini vurgulayarak, şöyle bitmeme etti:

“Burada göreve başlayan arkadaşlarım bütünü özenle bu mesleğe seçilmiş. Bütünü gelecekte bu bölgeye, bu ile, bu ülkeye ve belki da dünyanın ciharıyek yanına afetlerle ilgilendiren konularda bakım edecek. 137 arkadaşımız Rize’da AFAD Müdürlüğü içerisinde görevine başladı. Arkadaşlarımız zaten galiba hazırlıklarla geldiler ve özenle seçildiler. Çok koca ayrımsız eğitim dönemi geçirecekler. Bu eğitimin böylecene Trabzon ve Artvin’in üstelik sorumluluğunu üstlenmiş yerine Rize’de hizmet edecekler. Bu arkadaşlarımızın değme biri alelhusus anlaşılan afetlerde profesyonelleşecekler. Bazısı çığ, kimisi kimyasal dirim bilimsel radyoaktif nükleer tehditler konusunda kimi yeğin, heyelan ve kaya düşmesi gibi afetlerde haddinden fazla daha ferah bilgili olacak.”

Kıyamet öncesi tedarik faaliyetlerinin çokça nazik afetlerden koruduğuna dikkati calip Çeber, “Bu sene kıyamet yaşamadık. Ben 4 yıldır Rize’deyim ve temas yıl nazik kıyamet yaşadık. Ama herhangi bir birinde can kayıplarımıza rağmen şurası gördük; Rize’ye yağan baran, Rize’nin uğraştığı su bazlı afat, bu hazırlıklarını, bu donanımlarını yapmamış bambaşka illerde olsaydı çokça şişman felaketleri konuşuyor oluruz. Devletimizin facia öncesi tedbir faaliyetleri bizleri çok balaban afetlerden esasta koruyor. Bu anlamda geliştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

Vali Çeber’e, Vali Yardımcısı Gülhani Âşık Soluk de haremlik etti.

Share: