Reklam gelirlerinin düşmesi incizap getirdi! Youtube CEO’su Susan Wojcicki görevi bıraktı

Uygulayım Bilimi devi Google’ın evvel çalışanlarından biri olan ve dünyaca adlı çevrimiçi videoteyp paylaşım ve toplumsal medya platformu YouTube’ın CEO’su Suskun Wojcicki, çalışanlara gönderdiği bir e-postada incizap ettiğini duyurdu. 54 yaşındaki Wojcicki’nin yerini yardımcısı Neal Mohan alacağı açıklandı.

“BENİM İÇİN BİR ONURDU”

Wojcicki, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Bugün, Google’da kısaca 25 yıl geçirdikten sonra, yıpranmamış bir laf fayrap etmek için dümbelek girişim atıyorum. YouTube insanları ayrımsız araya getiren acun çapındaki yaratıcılardan temas aktarılma sabah yeli alıyorum. Bu emniyetsiz topluluğun ön sıralarında vadi kabul etmek benim amacıyla tıpkı onurdu.” ifadelerini kullandı.

REKLAM GELİRLERİNİN DÜŞMESİNİN ARDINDAN İSTİFA GELDİ

Wojcicki’nin istifası, YouTube’un reklam gelirinin TikTok ve Facebook’un reels kabilinden bodur kalıplı video hizmetleri ve Netflix kadar platformların izlenme süresi amacıyla kırıcı rekabetin ortasında ikinci çeyrekte düşmesi sonrası geldi.

2014’TEN BU YANA CEO’YDU

Wojcicki e-postada, “eş, esenlik ve şahsi projelere” odaklanacağını ve Alphabet’te müşavirlik rolü üstlenmeyi planladığını söyledi. Daha önce Google’da reklam ürünlerinden mesul mümessil komutan yardımcısı olan Wojcicki, 2014’te YouTube’un CEO’su olmuştu.

YOUTUBE SHORTS VE MUSIC’E ODAKLANMIŞTI

Google’a 2008’de katılan Stanford Üniversitesi mezunu olan Mohan ise, YouTube’da Shorts ve Music’i oluşturmaya odaklanmıştı. CEO değişikliği Google hisselerinde yüzde 1’den henüz birkaç düşüşe hastalık oldu.

Share: