Reisicumhur Erdoğan’ın Kazakistan diplomasisi: Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan Cumhurbaşkanı Teşrinisani Kardeş Tokayev, Azerbaycan Reisicumhur İlham Aliyev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bağır Caparov ve Özbekistan Cumhur Reisi Azamet Mirziyoyev ile yaptığı telefon görüşmelerinde Kazakistan’daki akıbet gelişmeler üzerine fikir teatisinde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya bakarak, Reisicumhur Erdoğan ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev’in görüşmesinde, dost ve kardeş Kazakistan’bile yaşanan gelişmeleri yakından izleme ettiğini belirterek, olaylarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara felah diledi.

Türkiye‘nin Kazakistan ile tesanüt içinde olduğunu tabir fail Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatının birlikte yaptığı açıklamada Kazakistan’a desteğin altını çizdiğini belirtti.

Kazakistan’da yeni hükümetin ayrımsız zaman önceki kurulmasını ve gerginliğin bodur sürede sona ermesini irade fail Erdoğan, Kazakistan halkının düğme güven ve diyalog çerçevesinde sorunları aşacağına inandığını bildirdi.

Erdoğan, lüzumlu duyulması halinde Türkiye’nin, her nev beceri hikmet ve sınama paylaşımını gerçekleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Reisicumhur Erdoğan, Azerbaycan Cumhur Reisi Aliyev, Kırgızistan Reisicumhur Caparov ve Özbekistan Reisicumhur Mirziyoyev ile görüşmelerinde dahi Kazakistan’ın istikrarı ve güvenliğinin, komşuları ilkin girmek amacıyla tam toprak üzere önemli olduğunu vurgulayarak, cömert Kazakistan’ın diyalog aracılığıyla bu sorunu aşacağına sakıncasız olduğunu ifade etti.A

Share: