Reisicumhur Erdoğan Konya’yı eş gösterdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin sunma balaban ve sunu çağcıl Iyesiz Efsanevi Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi başta olmak amacıyla Hayvan Hastanesi, e-Pati uygulaması ve Canbulan hizmetini Türkiye’ye benzer gösterdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sokak hayvanlarıyla ilgilendiren yürüttüğü çalışmalar Türkiye’ye kat sayı olmaya devam ediyor. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 17’nci G20 Liderler Zirvesi çerçevesindeki Endonezya ziyareti böylecene gündeme ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bitlis’te 11 yaşındaki tıpkı çocuğun nabekâr köpekler yoluyla ısırılarak hayatını kaybetmesiyle ilgili da mütekellim Cumhur Reisi Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin sokaklardaki sahipsiz hayvanlarla ilişkin yürüttüğü çalışmaları kat sayı gösterdi.

“Sahipsiz hayvanların yeri sokaklar değil barınaklar”

Sahipsiz hayvanların yerinin sokaklar değil, barınaklar olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığına lüzumlu talimatları verdim. Bakanlarım çalışıyor. Bu işi gereksiz bırakmamalıyız. Konuyla ait atılacak adımlar neyse, ne hazırlık gerekiyorsa hesabına getirilecek. Bu konuda öncelikli olarak belediyeler, barınaklar nesir ederek sahipsiz, evsiz barksız sokak hayvanları toplanmalı. Söz Gelişi bizim Konya Büyükşehir Belediyemizin siktirici haddinden fazla örnek benzeri çalışması var. Yani hem teşhis hem tedavi ve ondan sonraları üstelik hayvanları garipsemeyecekleri alanlara bırakma gibi benzeri çalışmayı şu anda Konya Büyükşehir Belediyemiz üstelik yapıyor” diyerek konuştu.

Başbuğ Altay, Reisicumhur Erdoğan’a teşekkür etti

Konya Büyükşehir Şehremini Misyon İbrahim Altay bile, “Cumhurbaşkanımız, Konya Büyükşehir Belediyemizin Efsanevi Iyileştirme Merkezi, Hayvan Hastanesi, e-Pati uygulaması ve Canbulan hizmetini Türkiye’ye emsal gösterdi. Cumhurbaşkanımıza kül Konyalılar hesabına teşekkür ediyoruz. Bilcümle gelişigüzel, Konya Modeli Belediyeciliği elan bile ileriye taşıma gayretimiz artarak bitmeme edecek” dedi.

“Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla seçme konuda avangart olmaya çalışıyoruz”

Büyükşehir Belediyesi kendisine Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla rastgele konuda avangart ve alemdar olmaya himmet ettiklerini nâkil Başkan Altay, “1 milyon metrekarelik oturmuş alanda Efsanevi Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezimizde Türkiye’ye yaşıt işlemler yürütülüyor. Alelhusus hayvanların bakımının yapıldığı alanlarımız, zeminden ısıtmalı bölümlerimiz ve tamlık donanımla ameliyathanelerimizle hayvan bilimi arz ongun şekilde müdahale ve rehabilitasyon imkanına kavuşmuş oluyor. Değme sene kestirmece 10 bin hayvanın burada hizmet-iyileştirme ve aşı işlemlerini gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Hayvanlar sıcak karı ortamına kavuşuyor

Bir taraftan bile bu hayvanların sahiplendirilmesiyle ilişkin vahim himmet içerisinde olduklarını dile getiren Komutan Altay şöyle bitmeme etti: “Gönüllü Hayvan Dostları adını verdiğimiz projemiz çerçevesinde şu temel kadar 6 bin 835 köpeğin sahiplendirilmesini gerçekleştirdik. Merkezin dışındaki 28 ilçemizde ocak başına 3 kapik sahiplendiriyoruz. Böylece hayvan bilimi hem ev ortamında yaşamlarını sürdürüyor hem da sokaktaki efsanevi varlığında ağır aynı azalma oluştu. Ayrıca hayvan başına bile ailelere aylık 350 lira destekte bulunuyoruz. Bu hayvanların maaş namına denetimlerini birlikte e-pati sistemi çerçevesinde düzenli adına veterinerlerimiz hem aşılarını hem da bakımlarını gerçekleştiriyor. Sonunda Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Türkiye’ye kat sayı benzeri proje gerçekleştirmiş olduk.”

Kazalarda ve yaralanmalarda “Canbulan” yardıma koşuyor

Son dönemde hayata geçirdikleri tam donanımlı hayvan ambulansları ‘Canbulan’ların da şu dakika itibariyle 4 tanesinin hareketli olarak bakım verdiğine değinen Başkan Altay, “Özellikle gidiş geliş kazalarında ve yaralanmalarda hayvanlara yerinde müdahale ve hayvan barınağı ve rehabilitasyon merkezinde en dolgunca imkanlarla ulaşmalarını sağlıyoruz. bununla birlikte nüfusu 25 binin üzerindeki ilçelerimizde bile bakımevleri oluşturulmasıyla ilişkin bire bir mücahede yürütüyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediyesi ve kaymakamlık belediyelerimizin yürüttüğü mesai çerçevesinde önce etapta Akşehir, Cihanbeyli ve Seydişehir’deki hayvan barınaklarımız inşallah bu yılın böylelikle bakım vermeye başlayacak. Kamu ilçelerimizde bu hizmetin yürütülmesiyle ilişik çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu. – KONYA

Share: