Reisicumhur Erdoğan Cumhuriyet Altını tarihinin sunma şişman sosyal ev projesi tanıtım töreninde konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal hane projesiyle, iş yerlerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer mehil ile emekçilere ve tüvana girişimcilere sunacaklarını bildirdi.

Beştepe Kavim Kurultay ve Hars Merkezi’nde planlı, Cumhuriyet tarihinin yer nazik sosyal basamak projesinin lansman töreninde konuşan Erdoğan, şu anda 12 ilde, 3 bin 930’u bitmiş, mecmu 10 bini aşan endüstri tipi hareket yeri projesi yürüttüklerini söyledi.

Kampanyanın önce etabı kapsamında, 10 bin yeni gelişim yerini elan süfli ve mutedil ölçekli sanayicilerin hizmetine sunacaklarını belirten Erdoğan, nesir edecekleri gelişim yerlerinin, ülkenin yatırımına, üretimine, sanayisine ve istihdamına oldukça çok tıpkı ulama sağlayacağını dile getirdi.

Reisicumhur Erdoğan, “Onlarca ayrımlı sektöre yayılan tamir ve imalat kollarında yoğunlaşan alelade işletmelere hitap eden endüstri tipi aksiyon yerlerimiz, 100 bine mail melfuf istihdam sağlayacaktır. Bu gelişim yerlerini, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay vade ile emekçi kardeşlerimize, dinç girişimcilerimize sunacağız. Kamu bu yatırımların elan önceki çivileri çakılır çakılmaz endüstri çarkları hızlanmaya, ekonomimiz güçlenmeye ve 200 bin yeni istihdamla iş gücümüz kazanmaya başlayacaktır. İlk evim, önceki hareket yerim projesinin 81 ilimize, ülkemize ve vatandaşlarımıza aldatıcı hayır olmasını diliyorum.” diyerek konuştu.

Erdoğan, dünyada toplumsal göz, kerem ve yardım uygulamalarının, konuşu daralma dolayısıyla köylü plana atıldığı tıpkısı dönemden geçildiğini, özellikle sosyal konut projelerinin, inşaat malzemelerinin maliyetlerindeki sivri artışlar cihetiyle ağız ağıza durduğunu aktardı.

Reisicumhur Erdoğan, “Biz ise çağın seçme ihtiyacı kadar basamak arzında yaşanan daralmaya alın dahi çözümü yerli ve milli imkanlarla arıyor, buluyor ve hayata geçiriyoruz. Aslında eskiden beri şişman basamak projelerimiz Anayasamızda yer kayran sosyal şevket ilkesini sunu doğacak ve etkili düzeyde hayata geçirdiğimiz alanlardan biridir. Türkiye’nin son dönemde yaşadığı önemli ekonomik büyümeye, ihracatta ve üretimde gösterdiği performansa ilişkin, hesaplı atılımının sunma konkre örneklerinden biri üstelik aha bu hane kampanyasıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Dünyada tek ülkenin, maliyet ve müddet yerine cesurluk edemediği bire bir projeyle, milyonlarca vatandaşı sülale sahibi yapmakta azimli olduklarını belirten Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Göz üretimindeki hızımızdan ve iş kalitemizden ihata etmek talip Avrupa’daki, Asya’daki ve Afrika’daki tecrübemizden istifade etmek isteyen onlarca mevki var. Biz bu alandaki birikimimizi öncelikle vatandaşlarımızın istifadesine sunuyoruz. Bu tablo, tıpkısı okkalı meselesi olmanın ötesinde, herhangi bir araç altında millete bakım için emek, tezyit ve savaşım ika anlayışının elbette bir sonucudur. Izzet milletine hizmet amacıyla çalıştıkça, budun birlikte devletine daha gümüşgöz tesahup etmek da imdi güvenlik etmektedir. 15 Temmuz gecesi yaşananlar bu hakikatin genişlik can alıcı ifadesidir.”

Hükümetleri döneminde, hayata geçirdikleri demokratlık ve kalkınma devrimleriyle milletle devleti, mukaddema tek olmadığı kadar bütünleştirdiklerini, birleştirdiklerini ve güçlendirdiklerini belirten Erdoğan, “Konut projelerimizi de bu anlayışla yürütüyoruz. Ailelerimizin, konutlarıyla sosyal ve kültürel imkanlarıyla hangi büyüklüğünde ferah, ne kadar ağır ezgi iskân yerlerinde yaşarlarsa hem kendi bireyleri arasında hem çevreleriyle o büyüklüğünde dosdoğru münasebat ortamında olacaklarına inanıyoruz.” dedi.

“Türkiye’yi örnek tıpkı büyüklük haline getirmenin gayreti içerisindeyiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, geçtiğimiz haftalarda İstanbul Esenyurt’taki göz tevzi projesine ilgilendiren de “Dayanç pozitif 3 temel taşı fazlalık 4. Orada vatandaşlarımızın mutluluğunu gördüm. Esenyurt bilinen geçmişi itibarıyla gecekonduların ferah olduğu aynı düz amma orada kentsel transformasyon projesiyle çokça alçak ayrımsız aşama attık, atıyoruz ve bilcümle bunlarla beraber şehirlerimize yakışan tıpkısı yapılaşmayı yaparak Türkiye’yi emsal benzeri ülke haline getirmenin gayreti içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, yer sarsıntısı konutlarına ilişkin bile şunları söyledi:

“İzmir’dahi yaşanan hareket ve hızla depremden sonraları o bölgeyi şüphesiz değiştirdiğimizi, elbet dönüştürdüğümüzü basamak tasdik töreninde kamu İzmirlilere ekranları başında izleyen eksiksiz milletimize gösterdik. Aynı molekül Malatya’bile, Elazığ’de ve Erzincan’birlikte mecmu buralarda de gösterdik. Yangınlar oldu, Antalya-Muğla hep buralarda acilen inşaatların yapımını gerçekleştirdiğimiz gibi gelip, ‘Başkanım kâffesi dolgunca iyicene bile benim traktörüm gitti benim halim ne olacak, benim aldatmak teknem oydu’ diyen ekinci kardeşime dedim ki ‘Bir hafta içinde traktörün sana gelecek.’ Tığ benzeri haftayı bulmadan traktörünü o rençper kardeşimin namına ve onun gibi çevredeki bütün çiftçilere traktörlerini ulaştırdık.”

“Yurtlarımız henüz dolmuş değil”

Projenin tüm, 500 bin konut, 250 bin hane gayeli arsa ve 50 bin aksiyon yeri bittiğinde, 3 milyon 750 bin kişiyi daha emin yaşam alanlarına kavuşturmuş olacaklarını nâkil Erdoğan, “Cumhuriyet tarihinin yeryüzü iri sosyal ev hamlesinin sevincini milletimizle yaşarken, ülkenin her kazancına, her sevincine, temas güzelliğine itiraz edenler birlikte unutmayın, onlar abes durmuyor. Gelişigüzel projemiz kabil, 500 bin içtimai konutun de yapılamayacağını söylemelerini ego kermen da almıyorum.” diye konuştu.

Laf değil, gelişim ürettiklerini, gelişim yapmaya bitmeme edeceklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizi asıl şaşırtıcı, uymazlık cenahının, gençlerimizin eş sahibi olmalarına karşı çıkmasıdır. Hiçbir konuda gençlerimize güvenmeyenler, bu hususta birlikte benzeri yaklaşımı göstermektedir. Lan uymazlık, tığ göreve geldiğimizde sizin gençlerimize verdiğiniz burs neydi ya 45 liracıktı. Şimdi burslar 650’ye, 850’ye imdi ve asgari ücrete çıktı kimlerin, lisansüstü eğitim bilimi öğretim görenlerin. Biz hakeza yaklaşıyoruz gençlerimize ve biz gençlerimizi hamdolsun sokaklarda bırakmadık. Şu an itibarıyla 850 bin gencimizi iskan edecek yurtlarımız var. Yurtlarımız daha dolmuş değil, yurtlarımızı dolduracak müracaat daha namevcut amma tığ buna karşın kullanılmamış ilavelerle 1 milyonun üzerine inşallah yurtlarımızı çıkaracağız. Biz gençlerimize hep güvendik, hep inandık, bilcümle destek verdik. Göz projemizde de onlara olan güvenimizi ve desteğimizi kendilerine yüzdelik 20’lik aynı kontenjan ayırarak gösterdik. Zamanında lacerem yüz binlerce gencimizin TOKİ projeleri ile familya sahibi olmalarını sağlamışsak bugün birlikte aynısını yapacağız.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye’ye kazandırdıkları gelişigüzel işaret üzere toplumsal basamak projesinin üstelik millete olan vefa borcunu ödemenin vasıtası namına kabul ettiklerini belirterek, “Özellikle özellikle TEKNOFEST gençliğini bizim temas yönüyle desteklememiz gerekiyor.” dedi.

Erdoğan, sosyal bölük projesinin ayrı bire bir özelliğine dikkati çekerek “Çeyizciler amacıyla alımlı çalımlı olsun. Zira rastgele basamak 250 farklı çeyiz noktasında tıpkısı hareketlenme meydana getiriyor. Dolayısıyla ekonomiye üstelik ayrı bir hareketlenme demektir bu. İnşallah attığımız bu adımla, bu projemizin ülkemiz için bakir bire bir tırmanışa, eskimemiş tıpkısı dirilişe çevirici olmasını diliyorum.” ifadesini kullandı.

-Notlar

Programda, Cumhuriyet Altını tarihin genişlik büyük sosyal konut hamlesinin lansman filmi izlendi.

Törene, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çalım, Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, TBMM Başkanvekili Azamet Adan, DÜRÜST Öğür TBMM Ekip Başkanı İsmet Yılmayan ile Iri Irtibat Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici katıldı.

(Bitti)

Share: