Reisicumhur Erdoğan ayrıntıları paylaştı! TOKİ’nin satışa sunduğu arsa ve hareket yerlerinin fiyatı ve taksitleri kaç liradan başlayacak?

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, 3 buçuk saat süren bakanlar kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Erdoğan, merakla beklenen ve başvuruları zaman başlayan TOKİ İlk Evim Arsa Projesi ile ilgilendiren yıpranmamış detayları paylaştı.

7,2 MİLYON REFERANS YAPILDI

Projeye şimdiye büyüklüğünde 7,2 milyon referans yapıldığının altını çizen Erdoğan, “İlk başlığımız benzeri süre önce duyurduğumuz milletimize 500 bin ev, 250 bin arsa, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası’ndaki serencam gelişmelerle ilgilidir. Sosyal ev projeleri arz haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır. Belde ve Şehircilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu ana kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu müracaat sahiplerinden 4,5 milyonu birlik şartları namına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna büyüklüğünde devam edeceği göz önüne alındığında rakamların devam edeceği açıktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Konutları 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk hamle 250 bin konutumuzu türe sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. Yer sayısını de 1 milyona tarh kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, ne parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzde 40 kent merkezinde yüzde 60’ı ilçede olmak şekilde belirledik.

“ALGIN ARSA VE BASAMAK ÇIKARSA YEMEDEN IÇMEDEN BİRİ TERCİH EDİLEBİLECEK”

Bölük gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Değişik şehirlerimizdeki yer sayıları arazi uygunluğuna bakarak belirleme edilmektedir. Vatandaşlarımız yer ve konuta bir anda başvurabilir. Ancak önemsiz ikisi aniden çıkarsa hemen birini yeğleme edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını meydan bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, bir zaman önce evlerini yapabilmelerine destek vereceğiz.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Bile parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz mensur talebinde bulunabilir. Bu parselde dayanç pozitif 4 yahut 5 zalimce geçmeyecektir. Hane gayeli arsaların ve aksiyon yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Adalet sahibi vatandaşlarımız Meyan ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının hacısı hocası 2 sene süresince bitecek.

FİYATLAR 192 BİN LİRADAN, TAKSİTLER 1604 LİRADAN BAŞLIYACAK

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

İŞ YERİ FİYATLARI

Proje kapsamında 50 bin işyerinin evvel etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi ortada mütebeddil 350 bin liradan karşılık 2633 teklik taksit, 10 yıla vasıl vade ile esnaflarımıza sunulacaktır. Hemen bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya hususi sektörün basamak yatırımlarını hareketlendirecektir.”

Share: