PROF. DR. TANSEL DÜRÜST: DEPREMLER VE GÜN VE AY TUTULMALARI ARASINDA BİR İLİŞKİ GÖRÜLMÜYOR

Prof. Dr. Tansel Dürüst:

“Bizim yaptığımız araştırmalara göre sayım bilimi bakımından baktığınızda depremler ve devir ve kamer tutulmaları ortada aynı ilişki görülmüyor”

Melihcan ÇALIŞKAN – Kubilay ÖZEV/ – İSTANBUL Üniversitesi Gözlemevi’nde kurulan teleskoplarla çokça sayıda kişi gün tutulmasını strateji etti.

Parçalı güneş tutulması, ülkenin birlikte birçok noktasından gözlemlendi. Beğenilme, İstanbul’de saat 13.47’üstelik yüzdelik 38 ile en yüksek örtülme düzem ulaştı. Ay ve Devir’in bir hizaya gelmesiyle gerçekleşen doğa olayı senede beş altı defa yaşanabilse üstelik coğrafi kendisine kapalı noktalarda gözlemlenebiliyor. Zaman gerçekleşen parçalı beğenilme amacıyla İstanbul Üniversitesi Gözlemevi’nin bahçesinde teleskoplar kurularak halka meydanda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe üniversite öğrencilerinin yanı sıra, güneş tutulmasını nikbet eden bir nice birey ve alelhusus ayrıntılar bağ gösterdi. Astronomi ve Gök Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri da, gelenleri haberdar etmek amacıyla alanda bulundu. Gözlemevinin süresince kâin 86 almanak tarihi teleskop ve elektronik beyin simülasyonu ile da beğenilme strateji edilerek fotoğrafları çekildi.

‘İSTANBUL’DA CEMI GÜNDÜZ TUTULMASI 2081 YILINDA, HALKALI GÜN TUTULMASI 2030 YILINDA GÖRÜLECEK”

Tutulmanın açık gözle fark edilemeyeceğini belirten Gök Bilimi ve Gök Bilimleri Kürsü Başkanı Prof.Dr.Tansel Doğru, ‘Güneşin mütezayit yüzeyi ayın dolunaydaki parlaklığının 180 bin hatim üstünde olacak dolayısıyla çok aynı molekül fark etmeyecek. Tutulmalar ilginç ahval özellikle umum tutulmalar albenili ve etkileyicidir. Bu cins etkinlikleri açkı oluyor, gençlere ve insanlara bilgilerimizi aktarıyoruz. Bu bilgilerden tıpkısı tanesi birlikte bu ‘zelzele ve tutulmalar’ meselesi. Depremlerle gündüz tutulmaları arasında alım satım olabileceği konusunda kimi iddialar dile getirildi. Bizim yaptığımız araştırmalara göre sayımlama bakımından baktığınızda depremler ve zaman ve ay tutulmaları beyninde aynı ilişki görülmüyor. Depremler dünyanın herhangi bir tarafında olabiliyor bire bir kısmı okyanuslar ve şehirlerden ırak meydana geldiği amacıyla bili üstelik olmuyor. Halbuki tutulmalar sene içerisinde çok az meydana geliyor, sıra tutulmalarına baktığınızda iki ila beş misil meydana gelebilir ve bu tek tamam güneş tutulması da olmayabilir. İstanbul’da önceki kül güneş tutulması 2081 yılında meydana gelecek, 2030 yılında dahi benzeri halkalı güneş tutulması göreceğiz. Zımnında elimizde sarsıntı konusuyla alakalı ilmî tıpkısı bilgelik namevcut. Tarihi ayrımsız müşahit var burada 1936 yılında faaliyete başlamış, henüz sonradan 1940 yılında üzerine sıra teleskobu ilhak. Bununla tığ tutulmayı tıpkı projeksiyon halinde gözlemleyebileceğiz, bunun dışında kıtipiyoz teleskoplarımız var 20-30 santimlik, temel teleskobumuz elan bile kıtipiyoz aynalı teleskoplarımız var buradakiler üzere. Arz eke dideban güneşe isli camlar ve zaman gözlüğüyle bakılmaması gerektiği, tığ güneşin ışığını 100 bin hatim azaltan hususi filtreler kullanmaktayız. Projeksiyon dahi kullanıyoruz, tarihi teleskobumuzda 25 santimlik tıpkı seans diski oluşturuyoruz. İlginç ayrımsız vukuf adına; beğenilme esnasında ağaçların yapraklarının arasından çağ ışığına bakarsanız tıpkısı derinti tarih görüntüsü göreceksiniz hepsinde da güneşin aynı kısmının ilişkin olduğunu göreceksiniz”dedi.

“YAKLAŞIK İKİ BUÇUK SAATLİK BİR FENOMEN”

Parçalı Gün Tutulması ile ilişik bilgi veren İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Akademisyen Dr.Öğr.Üyesi Sinan Aliş ise “İstanbul Üniversitesi Gözlemevi’nde halka yıldızlı bire bir etkinlikle teleskoplarımızı kurduk, hem tarihi teleskopumuzla hem portatif teleskoplarımızla gelenler bu olayı izleyebilecekler. İllere bakarak saatler değişiyor zira geometrik ayrımsız görüngü bu, hep tıpkı anda bir olayı görmeyecek. Tahminî iki buçuk saatlik aynı görüngü gerçekleşecek. Sunma doğudaki illerimiz güneşi henüz örtünmüş görebilecekler kestirmece yüzde 50’lik, yüzde 50’yi biraz daha aşabilen benzeri örtülme bu illerimizde görülecek, İstanbul’üstelik zaman yüzdelik 38 oranında örtülecek, Gündüz’in modüler aynı şekilde bire bir kısmının Ay tarafından kapandığını görebileceğiz” diye konuştu.

Share: