PATIKA LİSESİ ÖĞRENCİLERİ TASARLADIKLARI ROBOT İLE KANADA’DA YARIŞACAK

İZMİT Atatürk Mesleki Ustalık ve Küçük Asya Lisesi hoca ve öğrencilerinin kurduğu ‘Atarobotics’ isimli robotik takımı; tasarımı, üretimi ve yazılımı kendilerine ait olan robot ile Kanada’de gerçekleştirilecek olan FIRST Robotics Competition’a katılmaya hazırlanıyor. Türkiye’yi az dışında desise edecek olmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Bilişim Teknolojileri Düzlük Şefi Büyük Âlem Karahasan, ‘Çok baskı prosedürleri aşarak bu noktaya geldik ve bizim amacıyla büyük tıpkı güdeleme sağladı bu yarışma. Okulumuzda ayrımsız sinerji oluştu. Elimizden geleni yapıp ödülle dönelim istiyoruz’ dedi.

İzmit Atatürk Mesleksel Teknik ve Rum Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin kurduğu ‘Atarobotics’ isimli robotik takımı, 29 Mart tarihinde Kanada’bile düzenlenecek olan dünyanın bildirme prestijli robotik yarışmalarından biri olan FIRST Robotics Competition’a katılmaya hazırlanıyor. Tasarımı, üretimi ve yazılımının bütünü kendilerine ilişik olan uzaktan kumandalı robot ile yarışmaya katılan 12 yabanlık takım, yaptıkları referans sonrasında takatli şartları hesabına getirdikten bilahare Türkiye’yi Kanada’üstelik entrika etmeye doğruluk kazandı. Öğrenciler dokuz canlı rakipleri karşısında dereceye girerek yarışmadan ödülle dönmeyi hedefliyor.

Yarışmaya başvurdukları günden bu yana balaban disiplin ve kararlılıkla hazırlandıklarını anlatan Enformatik Teknolojileri Alan Şefi Uca Evren Karahasan, ‘Bu yıl okulumuza, öğrencilerimize, öğretmenlerimize güdeleme ve önsezi katması açısından Kanada’bile yarışmak istedik ve bu yönde girişimlerde bulunduk sene esasen itibaren. Muhtelif toplantılar yaptık, planlamalarımızı yaptık, sponsorlarımızla görüştük ve Kanada’daki yarışmaya süzülmek için başvurumuzu gerçekleştirdik. Başvurumuzun ardından sınırlı şartları namına getirerek yarışmaya katılmaya adalet kazandık’ ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ GÜZEL BİR DERECEYLE GERİ DÖNMEK’

Bu tür etkinliklerin hem kendileri amacıyla hem öğrenciler amacıyla iri tecrübeye kazanılmasına illet olduğunu rapor fail Karahasan, ‘Robot ekibimiz tahavvül gösteriyor, yaklaşık 20 öğrencimiz var, 10 civarı bile öğretmenimiz var. Sarıklı ve öğrencilerimizle Kanada’ya gidecek 12 yabanlık bire bir ekibimiz var şu anda. Bu seneki yarışma temasına göre kurallara akıllıca tıpkı şekilde robotumuzu ortaya çıkardık. Bu çerçevede öğrencilerimizi hazırlıyoruz. Yazılım konusunda robotun inşasında etken bire bir şekilde kendileri müdahil oluyorlar. Mekanik üstüne da esasen öğrencilerimiz işin zarfında. Bu yüzden biz öğrencilerimizi bu yönde hazırlıyoruz. Özgüvenlerini geliştirecek şekilde, maharet bilgiye ehil olacak şekilde amade hale getirmeye çalışıyoruz öğrencilerimizi. Dünyanın benzeri ucunda ülkemizi tayin etmek çok iyice bir kalp. Çokça el prosedürleri aşarak bu noktaya geldik ve bizim amacıyla nazik bir güdeleme sağladı bu yarışma. Okulumuzda tıpkı görevdaşlık oluştu, tıpkısı atmosfere girdik. Okuldaki sair öğrenciler sonsuz bize gelerek robot ekibine lacerem katılırız diye soruyorlar. Velilerimiz çokça heyecanlılar. Kişi çocuklarının hakeza benzeri yarışmada, Kanada kabil benzeri ülkeye gitmeleri onlar üzere dahi iri tıpkısı alım kaynağı. Bu dahi bizi mutlu ediyor. Mesleki eğitimdeki kaliteyi artırma yönünde sunturlu aynı kadem olduğunu düşünüyorum. Hedefimiz adamakilli bire bir dereceyle idraksiz dönmek’ diye niteleyerek konuştu.

‘ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ’

Türkiye’yi sıkı dışında kumar edecek olmalarından hava gurur duyduklarını ifade fail 10’uncu derslik öğrencisi, robotun pilotu Efe Ömer Taşdemir ise şöyle konuştu:

‘Robot kulübüne sabık yıl katıldım. Bu süreçte öncelikle bando çalışması haddinden fazla balaban. İlk önce tasarımını yaptık, elan bilahare imalatını gerçekleştirdik. Bando çalışması bizim amacıyla çokça önemliydi. Becerimiz çok gelişti. Ben elektronik öğrencisiyim ama bu robota başladıktan sonraları makine becerilerim bile gelişti. Bütün kendini geliştiriyor bu ekipte. Konkur amacıyla haddinden fazla fazla heyecanlıyız. Orada çok işlek rakiplerimiz var. Takımlar çokça ateş parçası onlara alın yarışacağız heyecanlıyız. Tayyareci olduğum üzere çıktı sorumluluğum var yarışmada elimizden geleni yapacağız. Hedefim liseyi bitirdikten sonra mühendislik okuyup bu forma robotların tasarımını yazmak.?

Share: