Oyuncu ve yazar Pakize Suda’nın cenazesi toprağa verildi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde son fail oyuncu ve edip Pakize Suda’nın cenazesi toprağa verildi.

Beynine pıhtı atması dolayısıyla otama gördüğü hastanede 21 Aralık’ta 70 yaşında yaşamını yitiren Pakize Suda üzere, Menteşe ilçesindeki Kurşunlu Camisi’nde öğle cenaze merasimi düzenlendi.

Suda’nın ablası Ayşe Suda, yeğenleri Dilara Elagözlü ve Genco Çağlar’ın taziyeleri akseptans ettiği törene, DOĞRU Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Topluluk Güdücü, Menteşe Şehremini Bahattin Gümüş, sanatçı arkadaşları ve yakınları katıldı.

Suda’nın yeğeni Elagözlü, gazetecilere, bu süreçte yanlarında olan herkese teşekkürname etti.

Ailesi yerine alelhusus son dönemlerin kendileri için yumruk ayrımsız proses olduğunu nâkil Elagözlü, teyzesinin bire bir süredir Alzheimer hastalığıyla savaş ettiğini anlattı.

Elagözlü, ailesindeki ara sıra kişilerde dahi mevcut Alzheimer’ın stabil bir hastalık olduğunu, bu yıl içinde 3 kişiyi elan bir hastalıktan kaybettiklerini dile getirdi.

Pakize Suda ile akıbet dönemine büyüklüğünde ilgilenmeye çalıştıklarını, ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Elagözlü, şöyle konuştu:

“Son dönemlerine büyüklüğünde bizde kaldı. Fakat kapsam iyicene zorlaştıktan, evde bakılamayacak arkaç geldikten bilahare doktorların, profesörlerin öngörüsü üzerine Alzheimer merkezine koymak zorunda kaldık. Orada haddinden fazla güzel bakıldı. Hastalığın akıbet evresinde pıhtı attı. Pahal bakıma makbuz. Geçmiş felç oldu, istişare ve dolaşma yetisi ile şuurunu kaybetti. Biraz çevrim okkalı bakımda yattı. Deveran sisteminde mesail yaşadı, soluk almakta zorlanmaya başladı ve irtihal etti. Çekmedi diyoruz. Allah yağmur eylesin, günahlarını affetsin, sevaplarını akseptans etsin. Doktorlarına haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. en son kaldığı Alzheimer merkezine çok teşekkür ediyoruz. Tümce hakkını helal etsin.”

Elagözlü, teyzesinin rastgele vasiyetinin olmadığını, zira ölümü haddinden fazla düşünmediğini söyledi.

Suda’nın yaşamayı seven bir âdem ve özgür tıpkısı can kuşu olduğunu vurgulayan Elagözlü, “Biz İzmirliyiz. Teyzemin hayatının balaban bölümü bu bölgede geçti. Biz da 8 yıldır Muğla’da yaşıyoruz. Teyzemin hayatta olan arz yakını annem. Bu nedenle bize mümasil tıpkı düzlük olmasını yeğleme ettik. Geçen yıl irtihal eden babaannemizi da buraya defnettik. Çıktı apayrı ayrımsız yerde kıpırdak andıran akrabamız bulunmayan. Bu bölgeyi çok severdi. Buralarda çokça izlence yaptı.” dedi.

Kılınan cenaze namazının ardından Suda’nın cenazesi, Eskimemiş Kent Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Share: