Osmaniye yerel haberleri: Sazak Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, Esenlik ve Osmaniye Mahallelerindeki Enfrastrüktür Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Mersin Ağacı Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer, MESKİ Umumi Müdürlüğü eliyle Toroslar İlçesi’hangi vabeste Keyif ve Osmaniye Mahallelerini kapsayan bölgede sürdürülen içmece suyu, kanalizasyon deplasesi ve yağmursuyu hattı çalışmalarını yerinde inceledi. Kış aylarında sel ve taşkınların yaşandığı bölgede mahalleliler, MESKİ’nin tamamlayacağı enfrastrüktür çalışmasıyla henüz konforlu bire bir çevreye sahip olacak.

Yağmursuyu hatları üstüne 2019 ve 2022 yılları beyninde çokça mefret amal yaptıklarını tamlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Göreve gelmemizin üzerinden 1 sene geçmeden, 2020’nin başında baskın ve taşkınlarla tanıştık. Duygusal kaybını üstelik dünyalık kaybını de gördük. Bunun üzerine acilen tedbirler aldık. Bu konuda nerelere öncelik vermemiz gerektiğini belirleme ettik. Tespitlerden sonraları, merkezde Vatan Caddesi’ni yaptık. Herhangi Bir sene su baskınlarının kızdırma yarattığı Akkent, Batıkent bölgelerini, Karacailyas bölgesi ile Kızkalesi’ni bitirdik. Bunların dışında Silifke’birlikte Gazi Mahallesi, Tarsus’ta Öğretmenler Mahallesi, Anamur’de periferi amacında baran suyu çalışmalarını tamamladık” dedi.

“ÇALIŞMALARIN BÖYLELIKLE, ARTIK BU BÖLGEDE TAŞKIN SUYU TEHLİKESİ ORTADAN KALKACAK”

Ağustos ayında başladıkları ve kısaca 11 milyon teklik giranbaha Keyif ve Osmaniye Mahalleleri’ni havi enfrastrüktür çalışması karşı bilgelik veren Seçer, “Şu anda merkezde takkadak Keyif ve Osmaniye Mahalleleri’nin projesi kaldı. Burada toplamda 4 bin 600 metrelik benzeri çalışma var. Bunun 2 bin 600 metresi yağmursuyu hattı, bin metresi içme suyu ve bin metresi birlikte şebeke. Burası çarkıt bir mahalle ve içtima altından seçkin şey geçiyor. Nedeniyle birlikte proje az buçuk dikkatli ilerliyor. Burada; şebeke sistemi geriden geriye namına yağmur suyuna bağlanmış. Geriden Geriye akarsu kullanımı da çok. Hepsini belirleme ediyor ve düzeltiyoruz. Burada çalışmamızın beşte irtibat kısmı bitti. Print ilerlediğimiz bölgeler ve asıl angajman olan yerlerdeki icraat da kısa ayrımsız müddet sonradan sona erecek. 1. kadem çalışmanın bittiği yerler; logarları ve ızgaraları aceleten yerleştirilerek, asfaltı da dökülerek kışa sorunsuz girecek. Osmaniye kısmını bile başlatıp, sene sonuna büyüklüğünde orayı bile bitirmeyi amaçladık. Bura vahim bir yerleşme bölgesi ve vatandaşlarımızın güçlük çekmesini istemeyiz. Fakat, henüz sonradan rahat etmek için, yapım aşamasında bodur bir süre onlardan basiret bekliyoruz. Çalışmaların böylece, çıktı bu bölgede ekstrem suyu tehlikesi ortadan kalkacak” diye niteleyerek konuştu.

“ESKİ 3,5 YILDIR BU YATIRIMLARI KENDİ İMKANLARIYLA YAPIYOR”

Başbuğ Seçer, “Oradan devralınan bazı sorunlar vardı. Hep bunları çözmeye çalışıyoruz. Enfrastrüktür almak mal söylemek, çokça iri yatırımlar buyurmak. MESKİ 3,5 yıldır bu yatırımları kişi imkanlarıyla yapıyor. Vatandaşın bize ödediği su paraları, aha bu yatırımlara gidiyor. Vatandaşlarım güvenli olsun ki, kullandıkları su genişlik makul bedelle faturalandırılmakta ve seçkin kuruşu üstelik yatırıma dönüşmektedir” dedi.

Başta İller Bankası oluşmak için kamunun imkanları ile milyarlarca dolarlık, euroluk fonların, belediyelere fırka ayrımı yapılmadan bedel dağıtılması gerektiğini kaydeden Seçer, “Bunların birçoğu hibedir veya uzun vadeli finansman koşullarına ve ifa şekillerine sahip kredilerdir. Biz bunlardan yararlanamıyoruz. Şu anda çabucak, içmece suyu şebekesi adına Mezitli’da yapacağımız FRITT II kapsamındaki 17 milyon euroluk bir hibenin gerçekleştiğini söyleyebilirim. Bu bile filhakika, burada ruhlu mülteciler fonundan” diyerek konuştu.

“BİZ HALKIMIZA, MİLLETİMİZE LAYIK OLANI, GENIŞLIK PIR ŞEKİLDE YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ”

3,5 sene içinde MESKİ’dahi finansal disiplini sağladıklarını belirten Seçer, “Tığ MESKİ’yi 3,5 sene evvel teslim aldığımızda, 1 milyar 250 milyon teklik bütçesi ve tıpkısı o büyüklüğünde bile borcu vardı. Şu anda MESKİ’nin 4 bilyon 750 milyon lira bütçesi ve kestirmece 1,5 milyar teklik da borcu var.  MESKİ bayındır durumda. Çünkü kaybolma yok, sinsice namevcut, tedbir var, tümce işine bakıyor. Yatırımlar usçu. Yapılan işleri denetliyoruz, aklık yapılmasını sağlıyoruz. Çünkü, yerin altına servet gömüyorsunuz. Kayran altında hangi olduğunu bilmiyorsun. Vatandaş hangi bilsin bu borular birinci sınıf borazan mu? 5 yıl mi dayanacak, yoksa 50 yıl mi? Maatteessüf daha önce yapılan dizge, 3 yıl sonradan bozgun, arızalar başlamış. Tıpkısı de onlarla uğraşıyoruz. Biz halkımıza, milletimize layık olanı, yeryüzü iyicene şekilde yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Share: