Osmaniye Kadirli’deki 83 Yaşındaki Pazarcı: “Canım Gözleme İstiyor, Alamıyorum Ne Yapayım?”

BELGIT DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yön pazarına çıkan vatandaşlar fiyatların çokça pahalı olmasından yakındı. His nakız bulunan 83 yaşındaki ahzüita esnafı Hürü Tilki “Canım lahana istiyor, alamıyorum ne yapayım? Alamıyorum işte çok pahalı. Elan yemedim” dedi.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde taraf pazarına sâdır vatandaşlar fiyatlardan şikayetçi. Vatandaşlar değme şeyin haddinden fazla pahalandığını belirtti. Kadirli ilçesi yön pazarında 83 yaşındaki Hürü Tilki ihtisas nakız ameliyatı amacıyla yayla çayı, dağ çayı satarak servet biriktirmeye çalışıyor. Eşini 42 sene önceki kaybeden 4 çocuk annesi Tilki aynı yıl sonradan değişmesi müstelzim önsezi melez amacıyla pazarda yayla çayı sattığını söyledi.

“ALLAH KISMET EDERSE AMELİYAT OLACAĞIM. ETMEZSE YA AŞAĞI YA YUKARI, HANGI YAPAYIM”

Aldığı 65 gözyaşı aylığının yetmediğini anlatan 83 yaşındaki Hürü Tilki şunları söyledi:

“Ruh hastasıyım. 7 sene evvel faaliyetler oldum amma ameliyatım çok yumruk geçti. Demin bile aynı senem kaldı kalmadı bilemiyorum, onların kontrolüne gidiyorum. Onlar istikşaf ediyor. Tanri çarkıfelek ederse operasyon olacağım. Etmezse evet zir ya fevk, ne yapayım? Öğün parası vereceğim, işler parası alırlarsa operasyon parası vereceğim. İşte tedarik ediyorum. Burada da plato otları hangi? İki kişiye verdim (sattım) 20 teklik, 10’ar liradan anca ne yapayım? Çokça zor durumdayım ne yapayım?

“ORTALIK PAHALANDI”

Haris birlikte kalıyorum hesabına göre, kirli üstelik geziyorum hesabına bakarak ama ne yapayım? Ağrılarım haddinden fazla oluyor. Hem belen fıtığım var hem kalbimden ameliyatlıyım işte. Dolayı pahalandı dünyalık değer kaybettiği için misil paraları çok gidiyor birçok pare dolmuş değişiyorum, minibüs değişiyorum. Osmaniye’ye çokça gidip geliyorum. Hiç anlaşılan olmuyor henüz öğleni geçti 20 teklik kazandım.

“GÖZLEME CANIM İSTİYOR ALAMIYORUM”

Canım lahana istiyor, alamıyorum hangi yapayım? Alamıyorum işte çok fiyatlı. Elan yemedim.10-15-20 liralık o aralar henüz bu sene alamadım. Ufakları yok bilcümle iri iri davul kadar. Ufak olsa şöyle el gibi, alamıyorum pahalı. Temas özdek fiyatlı canının istediğini almana imkan yok. Bak servet derece kaybediyor, paranın değeri bitti. 50 teklik 100 lira tek şey etmez oldu.”

“ASGARİ ECIR İLE GEÇİNEN GEÇİNEMEZ BENCE”

Cihet pazarındaki benzeri yurttaş bile “Evet haddinden fazla fiyatlı. Yani benzeri minimal sevap ile geçinen geçinemez bence. Tıpkısı dahi yavru okula gidiyorsa tek geçinemez haddinden fazla fiyatlı. Bakın 1 kilogram şeftali aldım, 2 kilo erik aldım, 10 teklik kaldı cebimde 50 liradan yani, kalmadı” dedi.

“ALMAYACAĞIM, GERİ GİDİYORUM”

Fiyatları fiyatlı bulup almaktan vazgeçen tıpkısı vatandaş ise “Burası çokça fiyatlı alamıyoruz. Her şeye baktım seçme husus bile pahalı. Almayacağım, ansız gidiyorum” diye konuştu.

“DÜNYALIK GELDİĞİ GİBİ GİDİYOR”

Tekaüt tıpkısı vatandaş “Kıymet fiyatlı, yani ben emekliyim tek dümen bulunmayan yani. Mal tek, dünyalık geldiği üzere gidiyor. Ben az harcadım söz gelimi, keseme bakarak harcadım. Aşkın şeye lüzumlu yok arkadaşım yassı mahsus yani” dedi.

Başka aynı yurttaş ise “Vallahi piyasanın tadı bulunmayan abi. Tutum hastalıklı, çalım gücü tutkun. Değme şey fiyatlı, baskı var” diyerek konuştu.

“SEÇKIN ŞEY ALABİLDİĞİNCE PAHALI”

Almak yerine tezgahları seyrettiğini anlatan vatandaş de “Fiyatların geçeceği yok çokça şükür, her husus alabildiğince pahalı. Tür değil alamıyoruz şu anda. Tezgahları tıpkısı değip tıpkısı geçiyoruz” dedi.

Share: