Osmaniye haberleri! Vekil Su Kederli, Osmaniye’de “Sayısal Bahar Odası” açılışında konuştu: (2)

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yoğunluk Izdıraplı, “Sayısal dünyada da bedel imkanları benimsemek, yaşlılarımızın de bu mecraya katılımını hatırlamak amacıyla Sayısal Ilkbahar Odalarımızı kuruyoruz. Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’bile bütün 5 huzurevimizde dijital bahar odalarını kurmuştuk. Burası 6’ncısı olacak.” dedi.

Izdıraplı, Osmaniye Istekle Huzurevi “Dijital Bahar Odası” açım töreninde yaptığı konuşmada, huzurevlerinde sunulan hizmetlerle ilgili vukuf verdi.

Huzurevlerini birçok insanın aklında küsurat eski yapısından haddinden fazla gittikçe bire bir yere taşıdıklarını nâkil Icra Vekili Acılı, bu kuruluşları eskisinden çokça ayrımlı bire bir vizyonla, kent, hanay ve yoz ocak tipi koyulmak için kendi içerisinde 3 ayrı proje tipinde tasarladıklarını söyledi.

Icra Vekili Kederli, kuruluşlarında nemli odalarını yegâne ve çift kişilik kendisine düzenlemelerini, fiziksel şartları iyileştirmelerini sunu mebzul bilenlerin bu hizmetlerden yararlanan yaşlılar olduğunu dile getirdi.

Hizmet kalitesi gereği hizmet hizmetlerinin alanında eğitim bilimi almış kalifiye personel yoluyla sunulduğunu nâkil Üzüntülü, “Ailelerinin yanında bakılan yaşlılarımıza kurum bakımının yanında çağ hizmet hizmet merkezlerimizde sunduğumuz hizmetlerimizle bile destek oluyoruz. 37 zaman hizmet sunan kuruluşumuzda 538 yaşlımız etken kendisine gündüz bakım hizmetlerimizden yararlanıyorlar.” ifadesini kullandı.

YADES

Üzüntülü, tarih ve evde bakım hizmetleri kapsamında domestik dinamikleri harekete geçirerek zayıflık alanında farkındalık monte etmek, yaşlıların ev ortamlarında desteklenmeleri ve toplumsal hayata katılmaları üzere Buğulanmış Destek Programını (YADES) başlattıklarını anımsattı.

Evde kişisel bakımından, ocak temizliğine, aşındırmak yapıma büyüklüğünde bir nice hizmeti bakanlığın destekleriyle domestik yönetimler yoluyla gerçekleştirdiklerini rapor fail Kederli, “Bunlar çok şanlı. Münezzeh bakımını yerine getirmekte veya günlük hayatını devam ettirmekte bastırık çeken yaşlılarımızın YADES aracılığıyla desteklenmesi, onlar açısından çok dirimlik değerde. Tığ dahi nezaret olarak bu hizmeti onlara sağlamakla memuruz ve elimizden geldiğince güzel hizmetleri domestik yönetimlerimizle beraber gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Yanık, Osmaniye’dahi dahi hem memleket hem kaza belediyeleri vasıtasıyla YADES’i hayata geçireceklerini duyurdu.

Sosyal yardımlarla de yaşlıları desteklediklerini aktaran Izdıraplı, ilişik kanun kapsamında 765 bini çok yaşlıya ağır ezgi adına maaş verdiklerini anlatım etti.

“4 Dijital Ilkbahar Odası daha kurmayı hedefliyoruz”

Şişman aynı toplumsal dönüşümün yaşandığını, herkesin elinde çokbilmiş telefonların, tabletlerin olduğunu anlatan Nazır Üzüntülü, şöyle bitmeme etti:

“Yani bire bir şekilde ırak kalamayacağımız, hayatın içre olmasından kendimizi özgür tutamayacağımız bire bir gerçekle alın karşıyayız. Etrafımızdaki tümce, değme molekül bu dijital dünyanın aceleci akışı içindeyken nadir büyüklerimizin bunun dışında kalıp, olanı biteni izlemenizi beklememiz benzer değil. Bunun için tığ birlikte neler yapabiliriz diyerek fikren, Türkiye’nin sayısal dünyasına damga vuran gruplarla görüşmeler gerçekleştirdik. Onlarla protokoller yapıp sizleri, sayısal tahavvül sürecine eğlenceli tıpkısı biçimde dahil etmeyi, sayısal okuryazarlık eğitimlerini sağlamayı hedefledik ve başlattık. Bu doğrultuda Turkcell ile çıktığımız yolda oldukça iyicene neticeler elde ettik. Sayısal Bahar Odaları’nı kurduğumuz değişik huzurevlerimizde eşsiz büyüklerimiz çokça ağır tıpkı biçimde ve çok fonksiyonel biçimde bu sayısal mecraları kullanmaya başladılar, kullanıyorlar. Bunun yaygınlaştırılması dahi oradan zaten. Bize de tıpkı anlamda ışık tutmuş oldu. Siz büyüklerimizin mali ve dijital okuryazarlığını yükseltmek üzere eğitim bilimi içerikleri ve programlar hazırladık. Bu eğitimler kapsamında huzurevlerimizde teknolojik yaklaşımları tanımanız, öğrenmeniz ve aldırmaz kullanmanız üzere sakıncasız internet kullanımı eğitimlerini üstelik antrparantez veriyoruz. Dijital dünyada da eşit imkanları sarılmak, yaşlılarımızın de bu mecraya katılımını nail olmak amacıyla Dijital Ilkbahar Odalarımızı kuruyoruz. Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir’bile toplam 5 huzurevimizde sayısal bahar odalarını kurmuştuk. Burası 6’ncısı olacak. Osmaniye’den sonradan bu senenin sonuna kadar ayrımlı illerimizdeki huzurevlerimizde 4 sayısal bahar odası daha kurmayı hedefliyoruz. Bakanlığımız ve Turkcell gelişim birliğiyle hayata güzeşte projemizle gayrı huzurevlerimizde dahi yaşlılarımızın teknolojiyle buluşup kaynaşacakları tıpkı ortamı oluşturmayı inşallah sağlayacağız. “

Dijital Bahar Odalarında yaşlıların sevdikleriyle görüntülü görüşebileceklerini, e-Heybet kapsamında işlemlerini gerçekleştirebileceklerini, ahit geçirmek üzere dijital oyunları oynayabileceklerini tamlayan Üzüntülü, bu odaların yaşlılar açısından faydalarını anlattı.

Konuşmaların ardından Acılı ve katılımcılar Sayısal Baharat Odası’nı kurdele keserek hizmete açtı. Odayı gezen Izdıraplı, VR gözene taktı, yaşlılar yurdu sakinleriyle kardeş kardeş etti, yaşlılar yurdu bocce takımıyla hava bahçesinde bocce oynadı.

Törene Osmaniye Valisi Erdinç Yılmaz, SELIM Fırka Osmaniye Mebus Alperen Durmuşoğlu, Osmaniye Şehremini Valör Kara ve davetliler katıldı.

Martir ailesine ve Toprakkale Belediyesine konuşma

Kederli henüz bilahare Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu’nda teröristlerle çıkan çatışmada martir olan Uzatmalı Çavuş Fatih Kalkan’ın kentteki ailesine taziyet ziyaretinde bulundu. Musahabe basına bağlı gerçekleşti.

Toprakkale Belediyesini birlikte müzakere fail Kederli, buradaki Şehit Köşesini inceledi.

Vekil Izdıraplı, Şehremini Mehmet Daşöz’den belediyenin çalışmaları karşı bilgi aldı.

(Bitti)

Share: