Organ ve ana göze bekleyen ayrıntılar için kilometrelerce ayakçak çevirdi

Adana’da 2013’te 6 yaşındaki oğlunu hatır tümörü dolayısıyla kaybeden Eksiksizlik Yücel, örgen ve köken hücre nakli bekleyen çocuklara dikkati kısaltmak için bisikletiyle çıktığı Türkiye turunda Van’a ulaştı.

Çocuklar üzere 19 zaman evvel Adana’de “Seçme ayaklık bire bir düş olsun” sloganıyla bisiklet turunu başlatan Yücel, AA muhabirine, temel hücre ve örgen bağışı üzerine toplumsal bilinci tezyit etmek üzere 10 Ağustos’ta Adana’dan kaide çevirmeye başladığını söyledi.

Şehirleri gezerek insanlara kök hücre ve örgen bağışının önemini anlattığını tamlayan Yücel, şunları kaydetti:

“Hastanelerde çaresizce kan kanseri hastası çocuklarımız, kendilerinin hayatını kurtaracak donörleri bekliyor. İnsanlar nesep hücre bağışı üzerine ehliyetli bilgiye ehil değil. Çocuklarımız, hayatlarını kurtaracak insanları beklerken her dolaşma ölüme tıpkı girişim henüz yaklaşıyor. Ego buna kaygısızca kalamadım. Eski yıllarda olduğu kabil bu yıl bile Adana’dan bisikletime binerek illeri geziyorum. Bu yılki rotamda 41 il, 6 bin kilometre var. Van’a ulaştım. Van’daki fahri gruplar ile aynı araya geleceğim. Onlara cins göze bağışını anlatacağım.”

Bambaşka anne ve babaların kendisi kadar çocuk acısı yaşamasını istemediğini dile getiren Yücel, “9 yıl önce beynindeki ur sebebiyle oğlumu kaybettim. Ameliyat oldu ancak yaşam mücadelesini kaybetti. Utku’nun organlarını bağışladık. Bambaşka çocuklara sahn verdi. Ben dahi kısaca bir buçuk yıl önceki bir hastaya karaciğerimi verdim. ” dedi.

İnsanları hakikat göze bağışı konusunda duygun olmaya davet eden Yücel, “Kızılay koku alma noktalarına her an sadece 3 tombul içki örneği vermekle geçmiş adımı atacaklardır. Ülkemizde Kızılay bu işi sunu bol şeklide yürütüyor Afiyet Bakanlığımızla gelişigüzel. Yapılan analizlerde eşleşme çıkması yerinde gene çağ kabul etme yöntemi ile nakil bekleyen sökel ayrımsız çocuğun hayatını kurtaracaklardır. Van’ın arkası sıra yoluma bitmeme edeceğim. Bundan sonraki durağım Dert olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Share: