Ordu’da arıcılık sektörü azalıyor

Kalabalık’bile arıcılık sektörü azalıyor

ORDU Kalabalık Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akış Çifçi, basak şeş üretilen ballar dolayısıyla artık kentte dinç arıcıların yetişmediğini, arıcı sayısının da rastgele geçen ahit azalttığını söyledi.

Dünyada bal üretiminde büyük bire bir tam meydan düz Türkiye’dahi arz çok bal üretimi Kalaba’dahi yapılıyor. Tahminî 550 bin koloninin olduğu Kalabalık’dahi güzeşte yıllarda 6 binlere vasıl kayıtlı arıcı sayısı, kalan maliyetler ve basak şeş bal üretiminden ekolojik ortam azalıyor. Gailesiz arıcıların yetişmediği Cıvıl Cıvıl’üstelik bu sektördeki yaş ortalaması 55’in üstüne çıkarken, kayıtlı arıcı sayısının ise 3 bin seviyelerine düştüğü belirtiliyor.

“Arıcılarımız hastalık ve varroaya karşı şita hazırlıklarını yaptılar”

Kalabalık Halis Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çifçi, kentteki arıcıların şita hazırlıklarını tamamladıklarını ve yeni sezona hazırlandıklarını belirtti. Çifçi, “Arıcılarımız arılarını kış bakımına hazırladılar, kışlık yataklarını indirdiler. Arıcılarımız tıpkı kısmı ilimizde, bire bir kısmı üstelik Amasya, Tokat, Samsun, Entelektüel, Antalya, Mersin Ağacı, Adana, Hatay, Şanlıurfa illerinde, sonuç dönemde Iğdır’a revan arıcılarımız birlikte var. İyi bire bir sezonun arkası sıra arıcılarımız kış bakımlarına hazırlandılar. Arıların yiyeceği balı, hastalıklara ve varraoya alın ilaçlamalarını yaptılar. Arılar kış uykusuna yattı ve inşallah sunma birkaç kayıpla arılarımızı çıkartırsak önümüzdeki sezona müstahzar olacağız. Önümüzdeki sezon üzere söve, kandil, kovan hazırlıkları yapılıyor” dedi.

“Basak şeş bal üretimi arıcıları üzüyor, kentte tüvana arıcı yetişmiyor”

“Girdi maliyetlerinin üstelik yükselmesinden periferi çıktı Ordu’üstelik taze arıcı de yetişmiyor. Filhakika arıcılık bile maliyetlerin artması, basak altı bal üretiminden çevre baskı eyyam geçiriyor” diyen Çifçi, “Tümce ayrımlı tıpkısı alana yönelebiliyor. Kayıtlı arıcı sayımız bile şuanda 6 binlerden belki 3 binlere kadar düştü. Bu aynı anbean daha de düşeceğe benziyor. Biz 48 TL’ye bal servet ederken, market raflarında 40 TL’ye bal var. Çıktı doğaya ve bize ister kalmadan merdiven altında bal üretiliyor. Bu da arıcıların canını yakıyor. Şuan bakıldığında irade yok, fabrikasyon ballar doğrusu gerçek sorunumuz. Bu nedenle taze arıcı yetiştirmekte ve görmekte zorlanıyoruz. Arıcılığa hoppadak öz ürünleri olarak bakmamak geçişsiz, doğadaki polinasyonun yüzde 30’unu dahi arılar sağlıyor” şeklinde konuştu.

Share: