Omicron varyantı 2 ülkeye henüz sıçradı: Acun Keyif Örgütü’nden çağrı geldi

Koronavirüs salgınında acun genelinde ölü sayısı 5 milyonu aşarken, ülkeler omikron varyantı zımnında kullanılmamış ve elan kıvrak benzeri dalganın endişesini taşıyor.

Modifikasyon sonuç yerine Pakistan ve Kuveyt’te görüldü. Temas iki ülkede omikron varyantını haiz 1’asker hikâye tayin edildi. Japonya‘da varyantı taşıyanların sayısı 4’e yükseldi.

Toplanmış 568 omikron vakasının görüldüğü İngiltere’üstelik, vabeste alanlarda peçe zorunluluğuna idraksiz dönüldü.

İngiliz hükümeti, vakaların 2-3 günde katlandığını belirterek, halkı “hastaneye yatış ve ölümlerde iri artım” görülebileceği konusunda uyardı.

Ülkede, çalışanlara evden çalışılması tavsiyesinde bulunulurken, telkih pasaportu 500’den aşkın kişinin bulunduğu hareketli mekanlarda mecburi ağıl getirildi. Yer az 2 düze aşılama yaptırmamış olanlar bu mekanlara giremeyecek.

DSÖ’DEN AŞI ÇAĞRISI

Salgınla mücadelenin var olan arz çalışkan yöntemi ise aşılama. Acun Sağlık Örgütü, omikron varyantının küresel benzeri akse haline gelmesini engelletmek üzere telkih olunması çağrısı yaptı.

Örgütün Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, varyantın şu ana arbede 57 ülkede tayin edildiğini, bu sayının artmasını beklediklerini söyledi.

Aşılama çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirten Ghebreyesus, “Bu virüs değişiyor, fakat kuma kararlılığımız değişmemeli” dedi.

Share: