Ömer Fethi Gürer: Tarım Sektörünün Bankalara Olan Borcu 245 Milyar Liraya Daha Çok

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, “Ekincilik sektörünün bankalara olan cesaret borcu, ağustosta 11,6 bilyon lira elan artarak 245 bilyon liraya kadar bundan sonra” dedi.

Ömer Fethi Gürer, bugün yaptığı yazılı açıklamada, yürütme dairelerinde derdest kâin dosya sayısının serencam bire bir yılda 806 bin sayı artarak 30 Eylül itibariyle 23 milyon 782 bine çıktığını belirtti. Tarım sektörünün bankalara olan yüreklilik borcunun üstelik ağustosta 11,6 bilyon liralık elan artarak 245 milyar liraya yükseldiğine ilgi çekici Gürer, şunları kaydetti:

“Çiftçilik, borç ile döner kebap durumda. Çiftçi, hasat yaptığında reçete, gübre ve sulp borçları ile banka kredi borçlarını ödemeye çalışıyor. Yüreklilik ile üretimi sürdürebiliyor. Vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu harcama ve vecibe ödemelerini yapabilmek amacıyla birden borçlanmayı sürdürüyor. Vatandaşların bankalara olan borcunda, 16-23 Eylül haftasında birlikte 16,5 bilyon liralık çoğalma oldu. Son 5 ayda (6 Mayıs-23 Ilkgüz arasında) vatandaşların bankalara olan borçlarında 225 milyar teklik artım yaşandı. Borcu borçla döndürerek yaşamaya çalışıyorlar. Ekonomik anlamda yurt ve çakılı gelirliler, yaşamlarında eksilen benzeri günün arkası sıra ertesi ahit henüz dahi borçlanarak yaşamlarına bitmeme ediyorlar.

Ulaştırma ve depolama, konaklama ve kayıt, bilgi ve iletişim, emlak, mesleksel-bilimsel ve beceri hizmetler ile yönetsel ve maharet hizmetler kabil alanları havi hizmet yetiştirici fiyatlarında ağustosta aynı esbak taban göre yüzdelik 4,89 oranında artma kaydedilmesi, sürecin gelişigüzel alanda artışla sürdüğünün göstergesidir.

“MIKRO GELİRLİ ‘YANDIM’ DİYE İSYANDA”

Vatandaşlar, gelirlerinin yetmediği zorunlu masraf ve borç ödemelerinde sorun yaşıyor. BDDK’nın verilerine bakarak, Ağustos 2022 sonu itibariye bankalarda, mikro içi yerleşiklere ilgilendiren hep 7,2 trilyon liralık Türk lirası ve döviz mevduatı bulunuyor. Bu mevduatın 4,9 milyar liralık kısmı ise içerisinde 1 milyon teklik ve henüz fazla mevduat kâin toplam 670 bin hesapta kontrol ediliyor. Ağustos sonunda yüzdelik 68’e yükselen 1 milyon teklik ve üzerindeki mevduatların toplam tevdiat içerisindeki payı, çokça değil, 2021 yılı sonunda yüzdelik 63 olarak hesaplanmıştı. Dünyalık dağılımı adaletsizliğinin yer şanlı göstergelerinden biri olan mevduatın hesap dilimlerine bakarak dağılımı, Türkiye’deki para dağılımı adaletsizliğinin her an büyüdüğünü gösteriyor. Zenginlerin geliri katlarken yoksulluk giderek yaygınlaşıp artıyor. Sabit ve daraç gelirli, ‘yandım’ diye isyanda, yaşamaya çalışıyor. Markete girip raflara de bakamaz durumdalar. Bahtiyar ekalliyet ise ötede yaşam ortamında. Onların yaşamı devlet yaşamı kabil gösteriliyor, meğerse binlerce aşama azamet yardımı evet birlikte hayırseverler ile sofraya ayrımsız deri aşındırmak koymaya çalışıyor. Ailenin mecmu fertleri garantisiz, sürekliliği olmayan yevmiyeli işlerde çalışıp açgözlü kalmama mücadelesi veriyor.

“6,4 MİLYON YENİ İCRA DOSYASI”

Millî Yargı Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere tutuk; bu yıl 1 Familya-30 Ilkgüz beyninde yürütme ve hüsran dairelerine UYAP üzerinden toplam 6 milyon 489 bin bakir dosya geldi. 5 milyon 272 bin dosya sonuçlandırıldı. Kullanılmamış mevrut dosya sayısı, sabık yılın ayrımsız dönemine göre yüzde 18,8 oranında arttı. İcra dairelerinde derdest mevcut dosya sayısı ise sonuç bir yılda 806 bin adet artarak, 30 Eylül itibariyle 23 milyon 782 bine artık. Bu veriler, yaşamın kuşkusuz daraldığının biberli ve küşade göstergesidir. İcrada işlemler arttı. Sofrada ekmek azaldı ve küçüldü. Yokluk yaygınlaşıyor. Varlıklı henüz zengin olurken yoksullaşan sayısı artıyor. İcra daireleri işi artması, vatandaşın o büyüklüğünde sorunlu emanet sürüklendiğini göstergesi evet. İcra dairelerinin, dosya sayısında artım ile depoları bile yetmez duruma erdi.

“KOBİLER DAHI ZORDA”

Yoz ve itidalli gestalt işletmelerin (KOBİ) bankacılık sektörüne olan cesaret borçları, ağustosta 53,2 bilyon liralık henüz artarak 1 trilyon 668 milyar liraya kadar bundan sonra. KOBİ’lerin cesaret borçları, yılın ilk sekiz aylık döneminde ise 537,2 milyar liralık artış kaydetti. KOBİ’lerin bir zamanlar ödeyemediği üzere bankalar tarağından kanuni takibe alınan borçları ise 60 bilyon lira düzeyinde seyrediyor. Bu nitelik, KOBİ’ler zarfında yaşadıkları sorunların göstergesidir.

“TARIMDA ÇİFÇİ REFAHI GERİLEDİ”

Tarım sektörünün bankalara olan itimat borcu da ağustosta 11,6 bilyon liralık henüz artarak 245 bilyon liraya kadar daha çok. Sektörün vezneci borçlarında, sene başından bu yana ise 77,2 bilyon liralık artım yaşandı. Tarım sektörünün bu borcunun 189,5 milyar liralık kısmı kamu bankalarından, 55,4 bilyon lira kısmı ise başka bankalardan kullandıkları kredilerden meydana geliyor. Sektörün vaktiyle ödeyemediği üzere bankalar marifetiyle yasalı takibe alınan borçları ise 3,5 bilyon lira düzeyinde seyrediyor. Bu format, çiftçinin içinde bulunduğu sorunlu sürecinde göstergesidir.”

Share: