Ömer Fethi Gürer: “Efsanevi Aşılarının Ücretsiz Olduğu Söyleniyor Ama Aşının Ecir Karşılığında Yapıldığını Öğreniyoruz”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hayvan aşılarıyla ilgilendiren “Genelgeye göre, yönetmeliğe bakarak hayvan aşılarının ücretsiz olduğu tabir ediliyor ama gelip dahi hayvan sahiplerini dinlediğimizde durumun anca olmadığı, aşının üstelik sevap karşılığında yapıldığını öğreniyoruz. Türkiye’nin yeryüzü majör sorunlarından biri de efsanevi hastalıkları ve buzağı ölümleri. Türkiye, buzağı ölümlerini çözemediği, hayvan hastalıklarını bitiremediği üzere her yıl sakil anlamda hayvan kaybımız oluyor” dedi. Gürer’in dinlediği benzeri besici, “30 servet olan hayvana aşı yapıldığında 200 bin, 300 bin lira gibi benzeri dünyalık. Yani efsanevi başı 5 bin 800 liralık” diye konuştu.

CHP Niğde Saylav Gürer, Niğde’bile besicileri müzakere ederek sorunlarını dinledi. Gürer, “Hayvancılık yapanlar için ağızotu balaban. Amma ahır bakımı, farklı masrafları dahi muktezi kılıyor ve veterineri, aşısı, elektriği, mazotu ile hayvancılık 24 saat yapılan, bayramı, tatili sıfır benzeri iş. Hayvanların hastalanmaması amacıyla da aşılama olması gerekiyor” diyerek konuştu.

ÖZYÜCE: HAYVAN BAŞINA AŞI PARASI 5 BİN 800 LİRA

Besici Emin Özyüce, yaşadıkları sıkıntıları Gürer’e şöyle anlattı:

“Hayvanlara aşı yaptırıyoruz. Henüz geçmiş yıllarda devletimiz vasıtasıyla ücretsiz olarak gelen aşıyı bizler yanlışlıkla vurdurmuyorduk. Demin, aşının eke ayrımsız aktif olduğunu biliyoruz, vurdurmak istiyoruz. Celal marifetiyle ve Vekillik vasıtasıyla bize sunulan hikmet, ücretsiz olduğu söyleniyor. Amma baytar ihvan geldiğinde ücret talebinde bulunuyor. 30 mülk olan hayvana aşı yapıldığında 200 bin, 300 bin teklik üzere bire bir mülk. Yani hayvan başı 5 bin 800 teklik. Hayvan başına ücret alınıyor. Şap aşısında, çiçek aşısında, brusellada ücret alınıyor. Bu aşılarda para alınıyor. Tarım Bakanlığı tarafından uygulanan kanun. Nezaret’tan gelen yasa, ‘Aşı devletten geliyor, ücretsiz’.”

GÜRER: TÜRKİYE HAYVAN HASTALIKLARINI BİTİREMEDİĞİ İÇİN CİDDİ ANLAMDA HAYVAN KAYBIMIZ OLUYOR

Gürer ise efsanevi aşılarına ilgilendiren şunları kaydetti:

“Genelgeye göre, yönetmeliğe göre hayvan aşılarının ücretsiz olduğu ifade ediliyor ama gelip dahi efsanevi sahiplerini dinlediğimizde durumun öyle olmadığı, aşının de sevap karşılığında yapıldığını öğreniyoruz. Türkiye’nin sunu yetişkin sorunlarından biri üstelik efsanevi hastalıkları ve buzağı ölümleri. Türkiye, buzağı ölümlerini çözemediği, hayvan hastalıklarını bitiremediği üzere rastgele yıl sakil anlamda efsanevi kaybımız oluyor. 18 milyona mümasil kocabaş hayvanımız vardı, zamansız kesimlerle hayvan varlığımız azalıyor. İthalata baştan dürülmek zorunda mütezayit tıpkı duruma doğru Türkiye hemen gidiyor.”

Tıpkısı bambaşka besici birlikte Gürer’in Bent-Düzem primleriyle ilgili sorusu üstüne “Tek ödemedim, ödeyemiyorum. Şu büyüklüğünde hayvanın ortamında ben Bağkur’umu ödeyemiyorum. Burayı ucu ucuna denk getirebilirsek ‘ne mutlu’ diyoruz. Sair masraflarımızı tek karşılayamıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“TÜRKİYE BÖYLE GİDERSE İTHALATÇI KAFAYA YENİDEN TESLİM OLACAK”

Bunun üstüne Gürer de şunları söyledi:

“Sigorta primleri da yükseldikçe çiftçilik ve hayvancılık fail onu birlikte ödeyemiyor. SGK verilerine baktığımız ant, 1,5 milyon civarında prim ödeyen, son dönemde de 400 binler civarına kadar prim ödeyen dikici ve hayvancılık fail sayısı sakıt durumda. Bu bile bire bir yerde içtimai güvenceden birlikte ekincilik kesimini koparıyor. Ister hayvancılıkla ilgilendiren mesail ister çiftçinin refahını sağlayacak destekler sağlanmadıktan sonraları Türkiye’miz hakeza giderse dış alımcı kafaya yeniden teyit olacak. Oysaki bizim çiftçimize bindi verilse bu hayvanlarımıza besicimiz üstelik bakar benzen üreticiliği eden de bakar. Bu hayvanların varlığında üstelik Türkiye henüz gelişir, kalkınır. Köyde, kentte yaşam elan bereketli peki. Cilt ve benzen fiyatları düşer. Mefret olan besicilik ve süt inekçiliği yapanlara muktezi ve tam desteği bulmak.”

Share: