Ömer Fethi Gürer: 2 Bin Liranın Altındaki Umum Borçların Silinmeyeceği Açığa Bundan Sonra

CHP Niğde Mebus Ömer Fethi Gürer, “Reisicumhur Erdoğan, 2 bin liranın altındaki tüm borçların silineceğini söylemişti. Fakat geçtiğimiz günlerde Komisyon’de görülüp Meclis’e gelecek olan yasa teklifinde durumun öyle olmadığı görüldü. Zira 2 bin liranın altında kamunun dışındaki düyun, onunla ait şirketlerin inisiyatifine bırakıldı. Eğer şirketler borçları silerse paspas, silmezse silmediği için üstelik icra devam edecek. 9 milyona mümasil âdem umutlanmıştı amma Reisicumhur’nın rapor ettiği biçimde değil bile özel şirketlerin inisiyatifine bırakılan aynı uygulamaya gidildi. Böylece 2 bin liranın altındaki yekpare borçların silinmeyeceği bile açığa bundan sonra” dedi.

Ömer Fethi Gürer, Niğde’deki aynı yediemin deposunda yürütme dosyalarıyla ilişik izah yaptı. Gürer, şöyle konuştu:

“VATANDAŞIN ÖDEMEYEDİĞİ İCRA TAKİBİNDEKİ BORÇLAR 30 MİLYARI AŞTI”

“Bozuk Türkiye’üstelik ‘Bak çapar geliyor, selam veriyor. Dizge ona bakıyor, zül ediyor. Çokça teşekkürname ederim benekli sana, kip sevinçli duyum getirdin bana’ diye niteleyerek yavru şarkısı vardı. Acun değişti, kitap az daha hiç gönderilmez oldu. Bu misil kapıları çalan, yürütme memurları ve icra tebliği için gelen görevliler oluyor. Kapılar açılmayınca icra tebliği muhtarlara yapılıyor ve icra dosyası sayısı artıyor. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği üzere bankalar aracılığıyla sunulan icra takibindeki borçlar ise 30 milyarı aştı. Vatandaşların huzur yönetimi şirketlerine, TOKİ’ye 60 bilyon lirayı bulan borçları oluştu. İcra dairelerinde derdest bulunan dosya sayısı 24 milyona dayandı. Yediemin depoları doldu taştı, icra mahkemelerinin sayısı arttı.

“2 BİN LİRA ALTINDAKİ UMUM BORÇLARIN SİLİNMEYECEĞİ AÇIĞA ÇIKTI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 bin liranın altındaki cümle borçların silineceğini söylemişti. Ancak geçtiğimiz günlerde Komisyon’birlikte görülüp Meclis’e gelecek olan yasa teklifinde durumun anca olmadığı görüldü. Çünkü 2 bin liranın altında kamunun dışındaki borçlar, onunla ilgilendiren şirketlerin inisiyatifine bırakıldı. Eğer şirketler borçları silerse silecek, silmezse silmediği üzere de yürütme devam edecek. 9 milyona yakın âdem umutlanmıştı amma Cumhurbaşkanı’nın rapor ettiği biçimde değil üstelik özel şirketlerin inisiyatifine bırakılan tıpkı uygulamaya gidildi. Böylece 2 bin liranın altındaki tekmil borçların silinmeyeceği birlikte açığa daha çok. Vatandaşın gurur gücü daraldıkça elindeki malı mülkü satıyor ya de aldığı itimat borcunu ödeyemediği amacıyla dahi icralık oluyor. İcra sonucunda saf adına aracı, traktörü, motosikleti dahi icra marifetiyle elinden alınıyor. Ekonomik krizin yansıması gelişigüzel yere yansıyor. Türkiye’nin seçme yerinde yediemin depoları doldu taştı, düz kalmadı.”

“VATANDAŞLARIN BANKA VE FİNANSMAN ŞİRKETLERİNE BORÇLARINDA AKIBET 5 AYDA 261 MİLYAR LİRALIK ARTIŞ YAŞANDI”

Gürer, zaman yaptığı kayıtlı açıklamada ise CHP vasıtasıyla hazırlanan rapordaki verilere değinerek şunları kaydetti:

“Ekonomideki yavaşlama eğilimine rağmen vatandaşların bankalara olan borcu acul yükselişini sürdürüyor. 7-14 Ilk Teşrin haftasında üstelik 15,6 bilyon teklik artım gözlenen vatandaşların bankalar ve finansman şirketlerine olan borçlarında, sonuç 5 ayda (6 Mayıs-14 Ekim ortada) 261 milyar lira artma yaşandı. Bireylerin bankalara ve finansman şirketlerine olan (konut, pusat, ihtiyaç ve kredi kartı) borcu (takiptekiler üstelik karışma), 14 Ilk Teşrin itibariyle 1 trilyon 373 milyar liraya yükseldi.

“VATANDAŞLARIN MECMU BORCU 1 TRİLYON 433 MİLYAR LİRA DÜZEYİNDE”

Vatandaşların bu borcunun 1 trilyon 12 bilyon lirası ferdî (konut, araba, ihtiyaç) kredilerinden, 354 milyar lirası de yüreklilik kartı vecibe bakiyelerinden kaynaklanıyor. Sonuç hafta mütemmim kredilerinde 9 bilyon liralık, güven kartı borçlarında ise 6,5 milyar lira çoğalma oldu. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen ve daha dirlik hile şirketlerin devretmedikleri takipteki borçları ise 30 bilyon lira oldu. Bankaların takipteki bu borçlarını düşük bir bedel karşılığında dirlik dümen şirketlerine devrediyor olmaları, bu rakamı olduğundan henüz düşük gösteriyor. Vatandaşların sağlık dalavere şirketlerine 32,9 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar teklik borcu bulunuyor. Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine, geçim yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan (tahsili gecikmiş borçlar bile dahil) hep borcu 1 trilyon 433 bilyon lira düzeyinde seyrediyor. Vatandaşların bankalara olan borcunda sene esasen bu yana 347 bilyon liralık, mecmu borçlarında ise 349 milyar lira artış yaşandı.

“İCRA VE İFLAS DAİRELERİNE UYAP ÜZERİNDEN 6 MİLYON 921 BİN YENİ DOSYA GELDİ”

Millî Hâkimiyet Ağı (UYAP) üzerinden alınan verilere cesaretsiz; bu yıl 1 Ocak-21 Teşrinievvel günleri arasında icra ve batkı dairelerine UYAP üzerinden toplam 6 milyon 921 bin eskimemiş dosya geldi. Yeni gelen dosya sayısı, geçen yılın tıpkısı dönemine bakarak 951 adet bin arttı. Bu dönemde 5 milyon 981 bin dosya dahi sonuçlandırıldı. Kullanılmamış gelen dosya sayısı, sabık yılın tıpkı dönemine göre yüzdelik 15,9 oranında arttı.

Türkiye’deki bölük satışlarında temmuzda yüzde 12,9, ağustosta yüzdelik 12,7 ve eylülde dahi yüzdelik 22,9 oranında eksilme yaşanmasına karşın hane fiyatlarındaki efdal uyumlu artışlar devam ediyor.

Bölük fiyatlarında ağustos ayında aynı önceki aya göre yüzdelik 8 oranında artış yaşanırken yıllık artış oranı ise yüzde 184,6’ya ulaştı. Konut fiyatlarında hakikat yerine yüzdelik 57,2 oranında çoğalma kaydedildi.

İktidarın Türk lirası faizlerini sentetik yerine enflasyondan 70 puan henüz düşük aynı düzeyde destekleme çabaları, tasarruf sahiplerini döviz, değerli ve borsa üzere enstrümanların beraberinde konuta ‘yatırım’ yapmaya isteklendirme ediyor. Bu genişlik de konuta ‘yatırım’ amacıyla değil pespaye ihtiyacı olan kesimlerin bölük sahibi olmalarını imkansız kuzuluk getiriyor. Bu ebat, kiraların de hemencek yükselmesine posta açıyor.”

Share: