Nevşehir’deki depolarda yerini kayran patateste tedarik sorunu öngörülmüyor

Türkiye’nin değişik bölgelerinde hasat edilen kumpir, tır ve kamyonlarla ülkenin kumpir ambarı konumundaki Nevşehir’üstelik bulunan kayadan oyma karşıt depolarına getiriliyor.

Bu yılki rekolteden memnun olan üreticiler, Nevşehir’deki depolara irsal edilen tahminî 3 milyon ton patatesin, yıpranmamış hasat dönemine kadar ihtiyacı karşılayacağını öngörüyor.

Nevşehir’in Gülşehir ilçesi ile Kavak ve Ortahisar beldelerinde düzlük altına oyularak yapılan depolar, tüketicinin patates ve turunçgiller ihtiyacının yıl süresince karşılanabilmesi için bakım sunuyor.

Milyonlarca sene önce Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağ’ın püskürttüğü lavların oluşturduğu rahat tüf kayalara oyulan depolar, kumpir ve narenciyenin şita boyu bozulmadan dulda edilmesine imkân sağlıyor.

Ürünler, yılın seçkin döneminde aynı şule değerini koruyabilmesi bakımından önem kazanan bölgedeki 250’den çok katıksız depoda bekletilerek, tüketicinin hasattan sonraki aylarda ihtiyacını karşılıyor.

Natürel depolarda patatesin besin değeri kaybolmuyor

Patates Üreticileri, Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (PÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Ali Köybaşı, AA muhabirine, eylül ayının geçmiş haftası başlayan kumpir hasadının, teşrinievvel ayı sonuna kadar süreceğini, tarladan alınan ürünün sevkiyatının bölgedeki depolara yapıldığını söyledi.

Depolara alınan ürünün kasım ayından turfanda hasat dönemine kadar tüketicilerin ihtiyacını karşılayacağını tamlayan Köybaşı, şöyle konuştu:

“Patateste yazlık hasat bitti, kışlık ürün dönemi hasadı sürüyor. Bu yıl rekolte istediğimiz seviyede. Bu rekolte ile kışın kumpir konusunda tek yük yaşamayacağımız görülüyor. Türkiye genelinde yılda averaj 5-6 milyon ton patates hasat edilmektedir. Bunun yarısı tarladan sevk evet yarısı ise Nevşehir’dahi depolanarak mevkut namına talih genelindeki tüketicinin mutfağına sunulur. Doğal depoların özelliği ise kumpir, yetiştiği meydan olan toprağın altından alınıp baştan toprağın altına girerek caize değeri kaybolmadan esirgeme edilmektedir. Türkiye’birlikte yılda yaklaşık 2,5 milyon titrem kumpir tüketimimiz var. Tığ şu anda tohumla gelişigüzel 3 milyon titrem patates depolamaktayız.”

“Kışın bile ayrımsız eşit dengesini göreceğimizi umuyorum”

Bölgede antrepo hizmeti sunan firmada memur tarım mühendisi Mehmet Gelişmemiş de hasatta ortaya çıkan ürün tablosunun mutlu edici olduğunu, tüketicinin şita boyu kumpir tedarikinde ülkü yaşamayacağını anlatım etti.

Yeraltı depolarının enerjiye lazım kalmaksızın tabii ortam sebebiyle ürünün bozulmasını engellediğini aktaran Güdük, şunları kaydetti:

“Patates sektörü nazik aynı bölüm. Ülkemizde patates yetiştiren işinde cemaat, kuvvetli ve bilgi sahibi çiftçilerimiz var. Hem ambarlama hem üstelik yetiştiricilik hususunda şimdiye büyüklüğünde tek kalın yaşanmadı, artık dahi yaşanacağını düşünmüyorum. Şu anki antrepo sorti fiyatları tezgahta pazarda alım yaptığımız fiyatlarla dengeli aynı misil izlemektedir. Kışın da aynı şekilperest ve eşit dengesini göreceğimizi umuyorum.”

Share: