Nevşehir’de 3 bin 200 efsanevi çiplendi

Nevşehir’üstelik 3 bin 200 hayvan çiplendi

NEVŞEHİR Nevşehir’de 3 bin 200 domestik hayvana çip muvakkat işlemi yapıldı.

Evlerde bakılan pisik, köpek ve gelinciklerin çip iare zorunluluğu amacıyla sunulan sonuç süre 31 Aralıkta sona eriyor. Bu tarihe kadar evcil hayvanına çip takmayanlara para cezası uygulanabilecekken, Nevşehir’üstelik dahi 3 bin 200 domestik hayvana çip geçici işlemi yapıldı.

Nevşehir Ekincilik ve Orman İl Müdürü Bağımsız Milletvekili Memiş konuyla ait yaptığı açıklamasında, “Tarım ve Orman Bakanlığımız kedi, köpek ve gelinciklerin araç altına alınması üzere çip muvakkat zorunluğu getirilmiştir. Bu aplikasyon ile hayvanın adı, pasaport numarası, türü, ırkı, cinsiyeti, rengi ve mevlit tarihi bilgilerinin beraberinde sahibinin dahi bilgileri anahtar altına alınmaktadır. Tanımlanan eş hayvanların yetersiz çip numaralarıyla telkih bilgileri, erbap değişikliği, kayıp durumu, hayvana yapılan operasyonlar kadar bilgiler taşıt altına alınmaktadır” dedi. Nevşehir genelinde bin 700 pisik ve bin 500 köpeğe yonga takıldığını belirten Memiş, Yonga topluluk işleminde kim amacın hayvanı ve sahibini vasıta altına ahzetmek. Hastalıklarını kontrol altına kabul etmek ve izleme edebilmek hesabına hayvanlarımızı kayıt altına alıyoruz” şeklinde konuştu.

İl genelinde Ekincilik ve Orman yer ve kaza müdürlükleri ile mezun baytar hekimler marifetiyle yonga üstünkörü işleminin yapılabildiğinin altını çizen Memiş, “31 Boşluk tarihine kadar çeşitli nedenlerle hayvanlarına yonga taktıramamaları yerinde yeniden İl ve İlçe Ekincilik Orman Müdürlüklerine müracaat ederek, dolduracakları benzeri bildirge ile doğacak benzeri tarihte çip taktırabilecekler” dedi. Çip üstünkörü işleminin iki safhadan oluştuğunu belirten belirten Hür Memiş, “İlk yerine taşıt altına işlemi yapıyoruz. Henüz sonrada yonga takma işlemi yapıyoruz. Vasıta altına alma işlemi kısaca 10-15 an sürüyor. Çip arızi işlemi de kısaca 1 dakikalık aynı muamelat” ifadelerini kullandı.

Duman isimli kedisine çip taktıran Melek Çapacı uygulamadan mutlu olduğunu belirterek kedisini taşıt altına aldırdığını söyledi.

Share: