Nem Miktarını Ölçen Alet Higrometre

Nemin oluşumu hayatımızdaki en önemli konulardan biridir. Nem, sağlıktan, mahsul üretiminden ve hatta iklimden sorumludur. Peki neden bu kadar önemli?

Hava kütlesindeki değişiklikleri algılayan bir higrometre ile nemi ölçebiliriz. Havadaki fazla nemi atmak için bir nem kurutma cihazı kullanılabilir. nem nedir? Nemden kurtulmanın üç yolu nedir? Nem gidericiler nasıl çalışır?

Su buharı kuru hava ile temas ettiğinde nem oluşur. Kuru hava ıslak bir yüzeyden geçirildiğinde su damlacıkları oluşur.

Belirli bir yerin nemini ölçmek için bir higrometre ve behere ihtiyacınız olacaktır. Yapmanız gereken beheri higrometreye koyup bir süre orada beklemesini sağlamak. Ölçüm, bağıl nemin doğru bir şekilde okunmasını sağlayacaktır.

Nem gidericiler 100 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Aslında, hastanelerde bile ameliyattan önce hastaların dokularındaki fazla nemi gidermek için kullanılıyorlardı. Havadaki nemi alarak ve optimum konfor için evinizin veya ofis alanınızın nem seviyelerini ve sıcaklık seviyelerini kontrol ederek çalışırlar.

Suyun oluşumu karmaşıktır çünkü farklı kimyasal reaksiyonlar gerektirir. Nem alma cihazları, havadaki veya çözeltideki fazla nemi gidermek için kullanılır.

Neden nem gidericilere ihtiyacımız var?

Nem, suyun olduğu her yerde oluşur ve su buharlaştıktan sonra bile ayrılmaz. İnsanların nem kurutma kullanmayı tercih etmesinin birkaç nedeni vardır:

– Evinizde küf ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olurlar. Küf kokusu oldukça rahatsız edici olabilir ve bazen alerji, solunum problemleri, bronşit vb. sağlık sorunlarına neden olabilir;

– Şu anda havada bulunan nemi azaltarak enerji tasarrufu yapmalarına yardımcı olurlar;

– Küf ve küflerin neden olduğu hasarı azaltmaya da yardımcı olurlar.

Nem, Dünya yüzeyinin yakınında, bitkilerin yapraklarında ve toprağında ve hatta soluduğumuz havada bulunabilir. Bunun nedeni, suyun Dünya’da sıvı veya katı olarak bulunmasıdır. Bu nem, kuru hava tabakasına ulaştığında, yoğuşmanın oluşmasına ve ardından yağmur, kar, sulu kar veya dolu olarak düşmesine neden olabilir.

Nemi ölçmenin farklı yolları arasında bağıl nem, psikrometrik tablo, nem ölçer ve çiy noktası sıcaklık ölçeği bulunur. Çiy noktası sıcaklık ölçeği genellikle belirli bir yerin belirli bir zamanda bağıl nemini ölçmek için kullanılır.

Nem alma cihazı, fazla su buharını soğuk yüzeylerin üzerinden geçirerek veya havadan su buharını emen silika jel veya aktif karbon gibi kurutucu bir malzeme kullanarak havadan uzaklaştıran bir cihazdır.

Nem gidericiler tipik olarak havadaki veya bir nesnedeki nemi gidermek için kullanılır. Nem alma cihazları, dehidrasyon adı verilen bir işlemle kapalı alanlardaki nemi düşürmek ve havada bulunan su buharı miktarını azaltmak için çalışır.

Nem alma cihazları fan gibi diğer yöntemlere göre daha verimli kullanılabildiği için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca havalandırmanın yetersiz olduğu alanlar gibi hava değişiminin zor olduğu yerlerde de iyi çalışırlar.

Nem, oksijenle birleşip su buharı moleküllerine dönüştüğünde oluşur. Daha sonra yağış yoluyla Dünya’ya geri dönene kadar bu durumda kalır. Yoğuşmanın meydana geldiği sıcaklık atmosferik koşullara bağlıdır, ancak genellikle nem %100’e ulaştığında gerçekleşir.

Share: