Nazır Varank, Gaziantep’te GAP Sulama Projeleri tören düzeni imza törenine katıldı Açıklaması

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank???????, GAP Adi Ölçekli Sulama İşleri Programı Gaziantep projelerinin tören düzeni imza törenine katıldı.

Gaziantep Valiliğini konuşma fail Nazır Varank, Valilik Haysiyet Defteri’ni imzaladı, Ilbay Davut Gül ile görüştü.

Icra Vekili Varank, henüz sonraları Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı iş birliğiyle planlı GAP Yoz Ölçekli Sulama İşleri Programı Gaziantep projeleri protokol imza törenine geçti.

Burada mütekellim Bakan Varank, Gaziantep’e değer katacak projelerin açılışını fethetmek amacıyla kente geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının evcil kalkınmadan birlikte mesul nezaret konumuna geldiğini anlatan Varank, şöyle devam etti:

“Bu ne gelmek? Tığ kalkınma ajanslarımızla kesim kalkınma idarelerimizle şehirleri, hassaten ilçeleri değerlendiriyoruz. O şehirlere, o ilçelere projeler geliştirip yerli paydaşlarımızla birlikte bu projeleri hayata geçiriyoruz. Tarım kenti olan Gaziantep’in tarımda ürün kalitesini artıracak eke bir sulama projesindeyiz. Henüz ilk Nizip, Oğuzeli ve Şahinbey sulamalarının yenilenmesiyle ilişkin hem Başkanımız, Valimiz bize gelmişlerdi. ‘GAP’tan bu projeyi destekleyebilir miyiz? Bu bölgedeki çiftçilerimiz alelhusus bu sulama kanallarının yenilenmesine ihtiyaç duyuyor’ demişlerdi. Tığ de GAP İdaremizle bu projeyi çalıştık. İnşallah, burada 75 milyon teklik bire bir projeden bahsediyoruz, bunun 60 milyon lirasını GAP İdaresi olarak tığ karşılıyoruz, burada 103 bin dekar toprak akilane aynı şekilde sulanmaya başlayacak. Oradaki çiftçilerimiz oradaki ürünlerini artıracaklar. Tarımsal munzam değeri artırmış olacağız. İnşallah bunun yanında ayrımlı sulama projelerini Başkan ve Valimizle çalışıyoruz. Bu projeleri desteklemeye bitmeme edeceğiz.”

Gaziantep’e bakım etmenin gururunu yaşadıklarını nâkil Varank, kendisini Gaziantep’te fahri memleketli namına değil birincil memleketli yerine gördüğünü belirtti.

Gaziantep’in envestisman ve hizmet üzerine iyice şeyleri hak ettiğini dile getiren Varank, “Bura şimdiye kadar mutluluk ekonomisine verdiği katkıları önümüzdeki dönemde katlayarak temdit potansiyeline erbap tıpkı şehrimiz. Onun için burada yapılan her bir envestisman misliyle munzam değer yerine hemşehrimize dönüyor. Bu 75 milyon lira sulama projesi iyi uğurlu olsun.” dedi.

Vali Davut Gül, Büyükşehir Şehremini Fatma Atmaca ve GAP Dairesi Başkanı Dr. Hasan Maral yoluyla protokole imza atıldı.

Programa, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, sakat Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Öğür Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci, MHP Gaziantep İl Başkanı Cahit Çıkmaz, Gaziantep Tecim Odası Başkanı Tuncay Sebep ile ilgililer katıldı.Share: