Nazır Herif: Kamuya kesilmek isteyen hekim sayısı 6 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Adam, şu ana büyüklüğünde 6 binden çok hekimin kamuya yaklaşmak üzere başvuru yaptığını, bunlardan 5 binini bilirkişi hekimlerin oluşturduğunu söyledi.

Vekil Koca, Hükûmet Toplantısı’nın arkası sıra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Güzeşte hafta Kovid-19’a yakalanan ve testi negatife dönen Âdem, hastalığı belli belirsiz ayrımsız soğuk algınlığı kabil geçirdiğini belirterek, “Hemen aynı dönem belli belirsiz benzeri geçit ağrısı oldu. Negatife dönmesi tıpkı hafta bilahare oldu. İlaç kullanmadım, tatil ettim ve verimli sıvı aldım.” dedi.

Salgında 6. dalganın anbean azalmaya başladığını, fenomen sayılarının günce 5-6 binlerin altına büyüklüğünde indiğini kaydeden Eş, bu süreçte hastaneye yatışların üstelik engelsiz şekilde düştüğünü dile getirdi.

Bazı hastanelerde Kovid klinikleri ve kırıcı bakımların esasen kapanmaya başladığını anlatan Eş, “Önümüzdeki 3-4 hafta zarfında bu henüz üstelik belirginleşecek. Ama bu bir daha olamaz anlamına gelmiyor. Bu dalgadan sonraları evvel Avrupa’dan başlayıp sonra bize makul mevrut benzeri dalga son teşrin, boşluk kabilinden yeniden olabilir. Bundan Sonra Kovid ile yaşamayı öğrendik. imdi korumamız müstelzim, müstakbel yaşlarda katma hastalığı olan vatandaşlarımız. Onları hassasiyetle korumalıyız. Yeni dönemin gribi çıktı Kovid.” diye niteleyerek konuştu.

“Çor belirtisi hissedenler, bulaştırmamak üzere peçe takmalı”

Icra Vekili Adam, benzeri gazetecinin okulların açılmasına ilişik sorusuna, “Keder edilmemeli, peçe yapmak isteyen gibi, takabilirler ancak mecburi değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle bundan ahir süreçte tek bunama olmadan eğitimlerine devam edecek.” yanıtını verdi.

Koruma açısından aynı makro grubun birlikte eklenmiş hastalığı mevcut dallar olduğuna dikkati çeken Âdem, şöyle devam etti:

“Bu durumdaki çocuklarımızın aşılarını olmaları cesim. Onların elan titiz korunması gerektiğini özellikle ikna etmek istiyorum. Peçe için umumi anlamda çıktı tıpkı zorunluluk kaçınan. Çor belirtisi hissedenler, başkasına bulaştırmamak için takmalılar. Katma hastalığı olan ve doğacak yaştaki vatandaşlarımız hareketli ortamlara girmeden önce peçe takmalıdırlar.”

Tıpkı gazetecinin Türkiye’deki taklitçi çiçeği vakalarına ilgili sorusunu Eş, “Güzeşte öğün bile söyledim. Primat çiçeğinin bizler için hangi endemi hangi da pandemi olmayacağını çok açık tabir edebiliriz. Şu ana kadar 12 fenomen tayin edildi. Taklitçi çiçeği ancak çokça yakın temasla, bir ortamda teferruatlı müddet gelişigüzel kalmakla bulaşabiliyor.” şeklinde yanıtladı.

“Kamu hastanelerine dönüşler elan dahi artacak”

Sağlıkta Parafin Reform çerçevesinde amme hastanelerine dönmek üzere başvuran hekimlerin sayısına ilişkin da bilgi veren Insan, şunları kaydetti:

“Şu asıl kadar 6 binden aşkın doktor kamuya benzemek amacıyla başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman doktor. Yemeden Içmeden İstanbul’dahi 1350’yi buldu. Ankara’bile 650’yi geçti. İzmir’de 600’e yaklaştı. Hatay’bile 130’u buldu. Diyarbakır’bile 170’i buldu. Batman’bile 44 hekimi buldu. Bilcümle illerden efdal oranda referans var. Hoppadak Bayburt ve Gümüşhane’da daha referans olmadı.

Başvuranlardan bala hekimi 500’ü geçti, anestezist 420, karı doğum ve dahiliye uzmanı temas biri yaklaşık 400, ışın bilimci 300’ü geçti. beyin cerrahı 120, dermatoloji 115, ayn, KBB, hikmet otama ve kardiyoloji seçme biri 200 kişiyi geçti.

Önümüzdeki dönemde kamuda hizmet etmek bu anlamda avantajlı olacak ve kamu, hekimlerin güvenilir limanı olacak. Şunu çok açık söyleyebilirim, amme hastanelerine dönüşler elan da artacak. Bu nüsha takkadak ‘Ben Parafin Tashih çerçevesinde bu avantajlardan faydalanmak için kamuya kaçmak istiyorum’ diyen hekimlerin sayısı. Eskimemiş dönemde biz ‘Sağlıkta Beyaz Reform’ diye niteleyerek keyif çalışanlarına ve hekimlere bir gelecek vadediyoruz. Taban ücret dışında herhangi bir işlemin tıpkı karşılığının olduğu, mahsuplaşmanın olmadığı, nedeniyle rastgele çalışanın kategorik ilişik ifa aldığı bir periyot başlattık. Adil olan ve afiyet çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bir dolaşma.”

Vekil Adam, henüz önce açtıkları alarga atamalarda referans sayısının 800’ü geçmediğini bildirdi.

Kamuda hep bilirkişi sayısının 46 bin olduğunu aktaran Âdem, “Düşünün ki 5 bini uzman olmak amacıyla 6 bin doktor düşüncesiz göstermek istiyor. Bu aynı henüz de artacak. Bunu hep gelişigüzel göreceğiz. Gelecek hafta açılacak açıktan tayin kadrolarına daha aşkın başvuran hekimin olacağını hesap pusulası ediyorum.” diyerek konuştu.

Ayrıca 85 bin esenlik çalışanı alımıyla ilişkin birlikte çalışmaların sürdüğüne meni fail Âdem, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu dönemde düşünün bizim 32 bin poliklinik odamız var. Parçalanmamış bu poliklinik odalarında hizmet yüklemek üzere bu yıl tıbbi yazman koyacağız. Hekimler kâtiplik işlerini yapmaktan kurtulacak. Bu sayede hekimlerin hastaya henüz çok odaklanmasına, henüz ongun bakım vermesine imkan sağlanacak. Yaşanan tamlık aksaklıkların bir bir çözüldüğünü bütün beraber göreceğiz. Toplanmış 85 bin nasıp bu sene içerisinde yapılacak. Bugüne kadar zar edilmiş bildirme nazik çalım. Kademeli kendisine bu sene hepsini alacağız. Çizin Çizin gruplar halinde gelgel gerçekleşecek. Sabırla izlersek sene sonu aramızda bakir arkadaşları göreceğiz.”

Share: