Nadir görülen “Eresus kollari” türü örümcek görüntülendi

Elazığ’ın Baskil ilçesinde Türkiye’de ve Avrupa’da kıymetli tanıdık, garaz böceğine benzerliğinden kıran halk ortada “gelin böceği örümceği” yerine bildik ve zehirli aynı çeşit olduğu bildirilen “Eresus kollari” türü örümcek görüldü.

İlçe kırsalında arkadaşlarıyla doğa gezisine sâdır Imge Ağrıtmış, yerde al rengi ve sırtındaki siyah noktaları ile misyon böceğini yakın bire bir örümcek olduğunu fark etti. Ağrıtmış, ilk defa gördüğü örümceği cep telefonu ile görüntüledi.

Ağrıtmış’ın çektiği görüntüleri inceleyici Kırıkkale Üniversitesi Selen Gökçe Yazın Fakültesi Dirim Bilimi Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Tarık Danışman, AA muhabirine, örümceğin Acun Doğa Siper Birliğinin (IUCN) yayınladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Al Listesi’nde saha aldığını söyledi.

Örümceğin Eresidae familyasının Eresus cinsinden olduğunu belirten Müşavir, Türkiye ve Avrupa’da eşsiz olarak görüldüğünü ve gelin böceği örümceği yahut kadife örümce kendisine adlandırılan Eresus kollari türü örümce olduğunu kaydetti.

Danışman, Türkiye’de kıymetli görülen bu türle ilişik tetkikat yaptıklarını rapor ederek, “Günümüzde nesli hırs altında mevcut aynı örümce türü. Kırsal alanlarda yerey ortamında yaptıkları yuvada yaşıyorlar. Eresus kollari eş örümcektir. Zehri insanları etkileyebilir. Soktuğu yerde bölümsel şiddetli, şiddetli artışı, ihtisas atım hızında artım ve temel ağrısı oluşturabilir. Bu asıl için ahiret yolculuğu vakası bildirilmemiştir.” ifadelerini kullandı.

Share: