Müstevli sonrası dağcılık ve doğa sporlarına bandaj arttı

Türkiye’birlikte Kovid-19 salgınında meri kısıtlamalar dolayısıyla içtimai aktiviteler yapamayanlar salgın sonrası doğa sporlarına yöneldi.

Doğa tutkunları, 5 bin 137 metreyle Türkiye’nin yer efdal noktası olan Balkı Dağı ilkin kalkmak üzere yurdun farklı yerlerindeki dağlarda düzenlenen tırmanış aktivitelerine katılıyor.

Önceki yıl Türkiye Alpinizm Federasyonuna (TDF) kayıtlı 12 bin lisanslı sporcu sayısı, tıpkı yılda 3 bin artarak 15 bine yükseldi.

TDF Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, AA muhabirine, Federasyonun 81 ilde teşkilatı ve 560 kulübünün bulunduğunu söyledi.

“Dağcılık faaliyetlerinde tırmanış eğitimleri veriliyor”

Balaban benzeri federasyon olduklarını tabir eden Başar şöyle konuştu:

“Federasyonumuz bünyesinde dağcılık özellikle gelmek amacıyla spor tırmanışı, zehir kayağı ve efdal dokunaklı koşusu kabil faaliyetlerimiz bulunmaktadır. Hele spor tırmanışı ve incitici kayağı olimpik branşlardan ayrımsız tanesidir. Bu konuda dahi olimpik sporcu yetiştirme adına milli takımlarımız, Türkiye şampiyonalarımızda yapmış olduğumuz değerlendirmeyle milli bando sporcularımızı belirliyoruz ve olimpik yarışmalar amacıyla hazırlıklarını sürdürüyoruz. Dağcılık faaliyetlerimiz özellikle eğitimler özellikle başlamak amacıyla tırmanışlarla gerçekleştiriliyor. Ülkemizde yapılan tırmanışların haricinde güçlükle dışındaki faziletli yükseklik tırmanışlarımız de bulunmaktadır.”

Başar, ülkenin dört bir yanı sıra dağcılık, spor tırmanışları ve zehir kayağı üzerine eğitimler vererek sportmen yetiştirdiklerini anlattı.

“Salgında insanların evlerine kapanması doğaya ilgiyi arttırdı”

Natür sporlarının son dönemlerde haddinden fazla fazla bağ görmesiyle TDF’nin pahal irade aldığını dile getiren Başar şöyle bitmeme etti:

“Kovid-19 salgını döneminde insanların evlerine kapanması, doğaya olan özlemi daha de artırdı. İnsanlar antrparantez doğayı ve doğal yaşamın özelliklerini daha gani kavrama imkanı buldu. Bundan periferi de dağcılık ve tabiat sporlarına üstelik iri tıpkısı bağ oldu. Son dönemde TDF olarak bu ilgiyi görüyoruz. Kulüplerimize ve TDF’ye birçok bakir sporcu geliyor. TDF 2022 yılı bakımından 15 bin vizeli sporcuya ehil. Bu vizeli sporcularımız enerjik yerine faaliyetlerini yürütmektedir. Ülkemizde lisansı sıfır 100 bine mümasil huy ve dağcılık sporuyla ilgilenen sporcumuz üstelik bulunmaktadır. Geçen yıl 12 bin sporcumuz vardı, bu yıl 15 bine ulaştık. Sporcu sayımız seçkin güzeşte aktarılma artıyor.”

Dert Dağı’na faziletli irtifası ve değişik özellikleri dolayısıyla iri ilginin olduğunu aktaran Başar, “Hele 2022 yılı itibarıyla 10 binin üstünde alpinist buraya tırmanış yaptı. Bu sıradan faziletkâr bir miktar. Sene böylece bu sayının 20 bini geçeceğini düşünüyoruz. Bu dağ, çok aşkın dağcının talep ettiği ve çevresinde bir nice destinasyonu kâin bire bir mıntıka. Alelhusus bölgedeki terörün de bitmesi ve huzurun gelmesiyle çokça çok arzu olacağı ortadadır. Filhakika şu anda de bu talebi rahatlıkla görebiliyoruz.” diye konuştu.

Share: