Muş’ta göçerlerin eve zaman yolculuğu bitmeme ediyor

İlkbaharda Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’ndeki illerden koyunları ile Muş’un efdal rakımlı yaylalarına gelen göçerlerin, günlerce sürecek ahit yolculuğu başladı.

Muş’taki Kozma ve Şenyayla bölgelerinde kestirmece 5 ay konaklayan, hayvanlarını otlatıp, bakımlarını eden göçerler, benzeyen şita öncesinde çadırlarını toplayarak sürüleriyle yola koyuldu.

Eve çağ yolculuğunda geceleri kurdukları çadırlarda nazil göçerler, gündüzleri üstelik kilometrelerce sefer hatim ediyor.

Batman’dan gelen göçerlerden Hamit Aslan, mıntıka ikliminin hayvancılığa yarar olduğunu, bu nedenle yaz aylarında Muş’un yaylalarını yeğleme ettiklerini söyledi.

Mayıs ayında Kozma Yaylası’nda kurdukları çadırda kaldıklarını dile getiren Arslan, “Geçimimizi hayvancılık yaparak sağlıyoruz. Buranın iklimi daha evire çevire. Süt ve peynir üretimimiz daha bereketli oluyor. Burada elde ettiğimiz benzen ve peyniri satıyoruz. Havalar soğuduğu üzere küçükbaş hayvanlarımızı gönderdik. Biz üstelik ailecek toparlanmaya başladık. Eşyalarımızın büyük kısmını araçlarla gönderdik. Kalan eşyalarımızla buradan Batman’a dönme yapacağız.” dedi.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine merbut Kayahan köyünden Şenyayla bölgesine gelen Mehmet Anlaklı Çıpa da “Yaylada kaldığımız süre süresince peynirimizi, yağımızı ve kışlık ihtiyaçlarımızı realizasyon ettik. Eşyalarımızı araçlara yükleyip gönderdik. Hayvancılık yumruk aynı çığır ama geçimimizi bununla sağlıyoruz. Dedelerimizin, babalarımızın yıllarca yaptığı mesleği sürdürmeye çalışıyoruz.” diyerek konuştu.Share: